Ազգային ժողովի 20 պատգամավորներ, ըստ հայտարարագրած միջոցների, միլիոնատեր են: Առաջին հնգյակում են չորս ԲՀԿ-ականներ` Գագիկ Ծառուկյանը, Վահան Կարապետյանը, Գուրգեն Արսենյանը, Գրիգորի Մարգարյանը և ՀՀԿ-ական Սամվել Ալեքսանյանը, որը իր կարողություններով զիջում է միայն Գագիկ Ծառուկյանին: Նրանք միասին ավելի քան 1 մլն դոլար եկամուտ են հայտարարգրել:
Վիճակագրությունն անցկացրել է «ՄԱՆԴԱՏ» տեղեկատվական հասարակական կազմակերպությունը «ԱԺ օրենսդրական գործունեության մոնիթորինգ» ծրագրի շրջանակներում: Այն հրապարակել է Parliamentmonitoring.am կայքը:
Ըստ աղբյուրի՝ամենահարուստ խմբակցությունը ԲՀԿ-ն է, որի 36 պատգամավորներ միասին հայտարարագրել են շուրջ 98,1 մլն դոլար եկամուտ: Այնուհետև, դրանից կիսով չափ պակաս եկամուտներով երկրորդ տեղում է Հանրապետական խմբակցությունը: Ամենաքիչը «Ժառանգություն» խմբակցության 5 պատգամավորների հայտարարագրած դրամական միջոցներն են՝ 118 հազար ԱՄՆ դոլար: Տվյալները վերցված են պատգամավորների գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերից:

20 депутатов парламента Армении, согласно задекларированным доходам, являются миллионерами. В первую пятерку вошли четверо представителей партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, Ваан Карапетян, Гурген Арсенян, Григорий Маргарян и представитель правящей Республиканской партии Армении Савмел Алексанян, который своим состоянием уступает только Гагику Царукяну. Эта пятерка вместе задекларировала доходы на сумму 1 млн. долларов.
Статистика была проведена информационной общественной организацией «Мандат» в рамках программы «Мониторинг законодательной деятельности НС». Результаты исследования опубликованы на сайте Parliamentmonitoring.am.
Согласно исследованию, самой богатой фракцией является фракция ППА, 36 депутатов которой задекларировали вместе $98,1 млн. На втором месте Республиканская партия с доходами вдвое меньше доходов депутатов от ППА. Самой бедной фракцией является “Наследие”, 5 депутатов которой вместе задекларировали $118 тыс. Данные взяты из деклараций имущества и доходов депутатов.