Մարտի 11-ին Ճապոնիայի Ֆուկուոկա քաղաքում Հայաստանի դեսպանության և «Ղարիբյան կռունկ» պարային համույթի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ բարեգործական համերգ՝ նվիրված Ճապոնիայի Տոհոկու նահանգի ավերիչ երկրաշարժի և ցունամիի երկրորդ տարելիցին, հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Միջոցառումը մեկնարկեց Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպան Հրանտ Պողոսյանի բացման խոսքով: Դեսպանը նշեց, որ 1988թ. դեկտեմբերին Հայաստանը ցնցած երկրաշարժից հետո Ճապոնիան առաջիններից մեկն էր, որ օգնության ձեռք մեկնեց հայ ժողովրդին: «Անցնելով նման սարսափելի փորձությունների միջով` հայ ժողովուրդը խորապես գիտակցում է աղետը ապրածների ցավը և ի սրտե աջակցություն է հայտնում Ճապոնիայի բարեկամ ժողովրդին»:
Հայ դասական երաժշտության կատարումներով հանդես եկան 2011թ. Ճապոնիայում հիմնված «Ղարիբյան բալետի ակադեմիայի» սաները:
Համերգի ամբողջ հասույթը փոխանցվեց երկրաշարժից և ցունամիից տուժած ծնողազուրկ երեխաներին: Միջոցառումը, որին մասնակցեց մոտ 800 հանդիսատես, լուսաբանվեց ճապոնական լրատվամիջոցներով:

11 марта в японском городе Фукуока состоялся благотворительный концерт, посвященный второй годовщине землетрясения и цунами в провинции Тохоку. Концерт был организован по инициативе посольства Армении и ансамбля танца «Гарибян крунк».
Посол Армении в Японии Грант Погосян напомнил, что Япония одной из первых протянула руку помощи армянскому народу после разрушительного землетрясения в декабре 1988 года. «Пережив это страшное испытание, мы, как никто, понимаем ваши боль и страдание, глубоко сочувствуем вашему горю и всей душой поддерживаем дружественный нам японский народ»,- сказал он.
На концерте звучала армянская классическая музыка, выступили воспитанники созданной в Японии в 2011 году «Академии балета Гарибян». Вся прибыль от концерта передана пострадавшим от землетрясения и цунами детям-сиротам. В благотворительной акции приняли участие около 800 человек, сообщает пресс-служба МИД РА.