Վան-Երևան-Վան չվերթի բացումն առաջին հերթին ուղղված է զբոսաշրջության զարգացմանը, մասնավորապես, դա կնպաստի հայերի ուխտագնացությանը Արևմտյան Հայաստան, Աղթամարի Սբ Խաչ եկեղեցի, ինչպես նաև կնպաստի գործարար կապերի հաստատմանը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանը:
Անդրադառնալով հարցի քաղաքական ենթատեքստին՝ փորձագետը նշել է, որ չվերթի բացումը հաիզվ թե անդրադառնա Թուրքիայի դիրքորոշման վրա հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցում, սակայն, չի բացառել, որ թուրք զբոսաշրջիկների այցելությունները կարող են կոտրել առկա կարծրատիպերը:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի արձագանքը, որը մեղադրում է Թուրքիային նրանում, որ վերջինս «մոռացել է իր եղբորը, հաշվի չի առնում Բաքվի շահերը Ղարաբաղի հարցում, ապա Անդրանիկ Իսպիրյանն ասաց. «Ադրբեջանը ինչպես միշտ հիստերիկ արձագանք ունեցավ, սակայն մինչ այդ արդեն գործում էին Ստամբուլի ու Անկարայի չվերթերը:
Պաշտոնական Անկարան ստիպված եղավ հանդես գալ հայտարարությամբ, որ «նա նախկինի պես Ադրբեջանի կողքին է, և Ղարաբաղի հարցում Ադրբեջանն ավելի հավատարիմ բարեկամ չունի»:
Չվերթը կիրականացնի Narekavan Tour ընկերությունը Borajet թուրքական ավիափոխադրողի հետ համատեղ, որը ավիափոխադրողների միջազգային ասոցիացիայի անդամ է և երաշխավորում է թռիչքների անվտանգությունը Հայաստանի քաղաքացիների համար:
Ինչ վերաբերում է վիզաներին, ապա հայաստանցի ուղևորները կարող են այն ստանալ Վանի օդանավակայանում 15 դոլարով, միաժամանակ, Վանից Հայաստան ժամանողները կկարողանան վիզաներ ստանալ «Զվարթնոց» օդանավակայանում՝ վճարելով 3000 դրամ և մնալ այստեղ 15 օր:Առաջին չվերթը նախատեսված է ապրիլի 3-ին, հավանաբար, արդեն վաղվանից տոմսերը հնարավոր կլինի ամրագրել:

Открытие прямого рейса Ван-Ереван-Ван, в первую очередь, направлено на активизацию туризма, в частности, паломничество армян в Западную Армению, где на острове Ахтамар находится церковь Сурб Хач (Святой Крест IX-X), и развитие бизнес-отношений. Такое мнение в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net высказал тюрколог Андраник Испирян.
Касаясь политической стороны вопроса, эксперт отметил, что открытие рейса вряд ли отразиться на позициях Анкары в налаживании армяно-турецких отношений, но не исключил, что визиты турецких туристов могут сломать существующие стереотипы.
Комментируя реакцию Азербайджана, который обвинил Турция в том, что она «изменила отношения с Арменией, забыла своего брата и не учитывает интересы Баку по карабахскому вопросу», Андраник Испирян сказал: «Азербайджан как всегда проявил истерическую реакцию, но ведь до этого же были открыты рейсы в Стамбул и Анкару».
Поэтому, по словам тюрколога, официальная Анкара вынуждена была выступить с заявлениями о том, что она «по-прежнему рядом с Азербайджаном, и в деле содействия по карабахского вопросу у Баку нет лучшего друга».
Рейс будет осуществляться армянской туркомпанией Narekavan Tour совместно с ведущим турецким авиаперевозчиком Borajet, которая является членом международной ассоциации авиаперевозчиков (IATA) и гарантирует безопасность перелетов для граждан Армении.
Что же касается виз, то пассажиры из Армении смогут получить их в аэропорте Вана за 15 долларов, одновременно, приезжающие из Вана в Армению смогут приобрести эти визы в аэропорту «Зватрноц», уплатив 3000 драмов и пробыть 15 дней.
Первый рейс запланирован на 3 апреля, рейс будет осуществляться в неделю 2 раза – среду и воскресенье, стоимость билета в двух направлениях составит 250 долларов США, но в первые 2 месяца будет действовать 20% скидка.