18 Մարտ 2013 - 13:23 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան կմեկնի Վատիկան՝ մարտի 19-ին մասնակցելու Նորին Սրբություն Հռոմի նորընտիր Պապ Ֆրանցիսկոսի գահակալության արարողությանը:
Վատիկան կմեկնի նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, որը գլխավորում է ՀԱԵ պատվիրակությունը, որի կազմում են Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնի եպիսկոպոս Նաթան Հովհաննիսյանը, միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի ղեկավար, եպիսկոպոս Հովակիմ Մանուկյանն ու գավազանակիր Գարեգին աբեղա Համբարձումյանը:
Հռոմի նորընտիր Պապ Ֆրանցիսկոսի գահակալությանը կմասնակցեն 180 պետությունների ղեկավարներ ու բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում բրիտանական գահի թագաժառանգ արքայազն Չարլզը, Արգենտինայի նախագահ Քրիստինա Ֆերնանդես դը Քիրշները և ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը:

Президент Армении Серж Саргсян сегодня вечером отбудет в Ватикан для участия в церемонии интронизации Папы Римского Франциска
В Ватикан отправится также Католикос Всех Армян Гарегин II, возглавляющий делегацию Армянской Апостольской Церкви, в состав которой войдут директор издательского отдела Первопрестольного Эчмиадзина епископ Натан Ованнисян, глава отдела межцерковных отношений епископ Оваким Манукян и жезлоносец, иеромонах Гарегин Амбарцумян.
На церемонии интронизации нового Папы Римского, аргентинца Хорхе Марио Бергольо, 19 марта будут также присутствовать главы или делегации высокого уровня из 180 государств мира, в том числе наследник британского престола принц Чарльз, президент Аргентины Кристина Фернандес де Киршнер и вице-президент США Джо Байден.