20 Մարտ 2013 - 07:25 AMT
Նախօրեին երկու անձի մոտ, որոնցից մեկը Վրաստանի քաղաքացի է, ախտորոշվել է սիբիրյան խոցի մաշկային ձևը: Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ նրանք մարտի 7-ին Վրաստանի Բոգդանովկայի շրջանի Փոքր Գոնդուրա գյուղում իրականացրել են խոշոր եղջերավոր կենդանու մորթ և մարտի 15-ին վերադարձել Երևան: Հիվանդները մարտի 18-ին դիմել են բժշկական օգնության:
ԱՆ լրատվության վարչությունից հայտնում են, որ լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում հաստատվել է սիբիրյան խոց ախտորոշումը: Հիվանդների վիճակը բավարար է, կա առողջացման դրական շարժընթաց:

Накануне в Армении было выявлено два случая заболевания кожной формой сибирской язвы. Один их заболевших – гражданин Грузии. Как стало известно, оба заболевших 7-го марта проводили забой крупного рогатого скота в селе Малая Гондура в грузинском районе Богдановка, а 15-го марта вернулись в Ереван. 18-го марта они обратились за медицинской помощью.
Как сообщает пресс-служба Минздрава Армении, в результате лабораторных исследований диагноз сибирской язвы был подтвержден. Состояние здоровья больных оценивается как удовлетворительное, есть динамика выздоровления.