Մարտի 19-20-ին անցկացվել են Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների 12-րդ փուլը: Այսօր ՀՀ Արտգործնախարարությունում լրագրողերի հետ հանդիպման ժամանակ ԱԳ փոխնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության տնօրեն, Գուննար Վիգանդը ներկայացրեցին իր կատարած աշխատանքը:
«Մենք ունենք քաղաքական նպատակ և հավատարմություն, որ մինչ Վիլնյուսում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը բանակցութունները հասցնենք ավարտին: Մենք սկզբունքորեն ավարտում ենք բանակցություենները հիմնական հարցերի շուրջ: Դեռ որոշ բաներ կան: Բոլոր հիմքերը համաձայնեվցած են, ունենք որոշ պարբերություններ, որոնց լրացուցիչ ուշադրություն էր անհրաժեշտ, ինչը այս օրերին կարողացանք անել: Լրացուցիչ փուլի կարիք չենք ունենա: Որոշ պահից մենք պետք է սկսենք ընթացակարգային փուլը, որը ևս ժամանակակտար է, կարծում եմ կպահանջի մեկ ամիս: Կա ընթացակարգային գործընթաց երկու կողմերի մոտ»,- ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը: Նա նշեց, որ Ասոցացման համաձայնագրի բաղկացուցիչ մաս են Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու սըտեղծման բանակցությունները, որոնք նույնպես տեղավորվում են ժամանակի մեջ, մինչ գագաթաժողովը դրանք ևս կհասնեն ավարտման և մտնեն ընթացակարգային փուլ:
Հայաստանի փոխատգործնախարարը կարևրորեց այն հանգամանքը, որ Հայաստանի ներքին բարեփոխումների և ասոցացման օրակարգերը փոխկապակցված են: Բարեփոխումների հիմքում նորմեր են դրված, որոնք բխում են ԵՄ-ից: «Մեր հարաբերությունները հիմնվում են համընդհանուր արժեքների վրա, դրանք արտահայտվում են Հայաստանում ԵՄ նորմերի և ստանդարտների կիրառման հարցում»,- ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը: Նա նկատեց, որ աշխատանքը բանակցություններն ավարտելով չի վերջանում, միայն սկսում է: «Մենք պետք է ունենանք ասոցացման օրակարգ և հնարավորություն նախապատրասվտելու օրակարգի իրականացմանը»,- ասաց նա և նկատեց, որ վիզաների ռեժիմի դյուրացման պայմանագիրը շուտով կմտնի վավերացման փուլ:
Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի վարչության տնօրեն, ԵՄ կողմից գլխավոր բանակցող Գուննար Վիգանդն իր հերթին նշեց, որԱսոցացման պայամանագիրը վերաբերվելու է յուրաքանչյուր ոլորտին: «Երկար ճանապարհ ենք կտրել և թևակոխել ենք վերջին փուլ: Ես խոստանում են, որ մենք սերտորեն կհամագործակցենք ձեր կառավարության հետ: Խոսքը վերացական, ապստրակտ փաստաթղթի մասին չէ: Եթե ամեն ինչ ըստ ծրագրի գնա, իսկ մինչ օրս մի բան էլ առաջ ենք ընկել, այն կնախաստորագրվի մինչև տարվա ավարտը, պայմանական կկիրառվի մյուս տարվանից սկսած: Տնտեսական բլոկով այն արդեն կկիրառվի մյուս տարվանից: Սրանով ԵՄ-ն կատարում է Արևելյան հարևանության երկրներին տված իր խոստումները տնտեսկան, քաղաքական ինտեգրացիայի վարաբերյալ»,- ասաց Գուննար Վիգանդը:
Նա գոհունակություն հայտնեց, որ մինչ օրս աշխատանքներն ընհթացել են սահմանված գրաֆիկով և հույս հայտնեց, որ արդեն շուտով իրականացման փուլում ևս զգալի առաջընթաց կարձանագրվի: Գուննար Վիգանդը նշեց, որ համաձայնագիրը կտեղափոխվի նաև խորհրդարան, ԵՄ նորմերն ու ստանդարնդերը խորհրդարանի միջոցով կդառնան պետական օրենսդրություն: «Անկասկած հավակնոտ ձեռնարկ է սա, արտահայտում է ՀՀ կառավարության կամքն ու լայն հասարակության և քաղաքկաան շրջանակների օժանդակությունը: Սրանով տնտեսկան և հասարակական արդիականացում կլինի: Ոչ միայն անհրաժեշտ օրենսդրություն է պատրաստվելու, այլև իրավակիրառելու խնդիր կա: «Մենք որևէ պատրանք չունենք, մենք որոշել ենք սա միասին անել և մենք կանենք»,- ասաց ԵՄ կողմից գլխավոր բանակցողը:
Զոհրաբ Մնացականյանն իր հերթին նշեց, որ ինստիտուցիոնալ զարգացումը կապահովի դրությների, օրենսդրության իրականացումը: «Սա օրակարգային մասն է: Բարեփոխումները նշանակում են նոր ֆինասնական ապահովություն, դա ապահուվվում է մեր ներքին բյուջեով, և մեր համագործակցային ֆինանսկան բաղկացուցիչներով: ԵՄ-ն հիմա մտնում է նոր փուլ՝ ֆինանսկան հեռանկարների համար, մենք էլ սկսում ենք երկխոսությունը, թե ինչպես ենք կառուցելու մեր տեսլականը:

20 Март 2013 - 17:15 AMT
Если все пойдет согласно графику, то предподписание Соглашения об Ассоциации Армении-ЕС состоится до конца года
19-20 марта в Ереване прошел 12-ый этап переговоров по Соглашению об Ассоциации Армения-ЕС. На встрече с журналистами замминистра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и главный переговорщик европейской стороны в переговорах с Арменией по Соглашению об Ассоциации, директор Европейской службы внешних действий Евросоюза Гуннар Виганд рассказали о ереванских переговорах.
“У нас есть политическая цель завершить переговоры до намеченного на ноябрь саммита “Восточного партнерства” в Вильнюсе. Мы уже завершаем обсуждение основных вопросов. Все основные пункты уже согласованы, есть отдельные пункты, которые требуют дополнительного внимания, за эти два дня мы многое смогли сделать. В дополнительном этапе переговоров нет необходимости. С какого-то момента начнется процедурный этап, который продлится, думаю месяц”, – заявил Зограб Мнацаканян. По его словам, одной из составляющих переговоров является обсуждение создания зоны свободной торговли, которые также проходят согласно графику, до ноябрьского саммита они также будут завершены и перейдут на процедурный этап.
Он отметил важность взаимосвязанности внутренних реформ в Армении и повестки ассоциации. В основе реформ лежат нормы ЕС. “Наши отношения основываются на общих ценностях, что проявляется в применении в Армении норм и стандартов ЕС”, – сказал Мнацаканян и добавил, что с завершением переговоров работа только начинается. “У нас должна быть повестка ассоциации и возможность подготовки к реализации этой повестки”, – отметил он, подчеркнув, что Соглашение об упрощении визового режима с ЕС скоро перейдет на этап ратификации.
В свою очередь, Гуннар Виганд отметил, что Соглашение об Ассоциации будет касаться всех сфер. “Мы прошли долгий путь и перешли на завершающий этап. Речь идет не об абстрактном документе. Если все пойдет согласно запланированному, то предподписание документа состоится до конца этого года, условно же он вступит в силу со следующего года. В плане экономического блока он вступит в силу с 2014 года. Тем самым, ЕС выполнит свои обещания об экономической и политической интеграции стран Восточного партнерства”, – сказал он.
Гуннар Виганд с удовлетворением отметил, что переговоры продвигаются согласно установленному графику, и выразил надежду, что в ближайшем будущем на этапе реализации также будет зафиксирован ощутимый прогресс.