21 Մարտ 2013 - 09:27 AMT
Հայաստանը շարունակում է ողջամիտ մակրոտնտեսական քաղաքականություն վարել և կառուցվածքային բարեփոխումների ձգտել, կարծում է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Տրայան Հրիսթեան: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա ներկայացրեց Եվրոպական հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) իրականացման վերաբերյալ Հայաստանի 2012թ.-ի Առաջընթացի զեկույցը: Նա նշեց, որ անցած տարվա ընթացքում Հայաստան-Եվրոպական միություն քաղաքական երկխոսության աշխուժացում է նկատվել, զգալի առաջընթաց է գրանցվել Ասոցացման համաձայնագրի ու Խորը համապարփակ ազատ առևտրի գոտու բանակցություններում: Ըստ զեկույցի`ջանքեր են ձեռնարկվել աղքատության նվազեցման և սոցիալական հավասարության ասպարեզներում:
Տրայան Հրիսթեան նաև ներկայացրեց Հայաստանից ակնկալվող քայլերը. «Լիովին հետաքննել 2008թ-ի մարտի նախագահական ընտրություններից հետո բախումների ժամանակ տեղի ունեցած մահվան դեպքերի հանգամանքները, ոստիկանությունում ազատազրկման ընթացքում դաժան վերաբերմունքի ու արդար դատավարության խախտումների վերաբերյալ բողոքները: Վերջնական տեսքի բերել «Խղճի ազատության և կրոնի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, խորացնել պետական կառավարման բարեփոխումների իրագործումը»:

Армения продолжает проводить трезвую макроэкономическую политику и стремиться к конструктивным реформам, считает глава делегации ЕС в Армении Траян Христеа. На встрече с журналистами он представил доклад о прогрессе Армении в реализации Политики европейского соседства в 2012 году. По словам Траяна Христеа, в течение прошлого года политический диалог Армения-ЕС заметно активизировался, также был зафиксирован прогресс в переговорах по Соглашению об Ассоциации Армения-ЕС и созданию зоны свободной торговли. Согласно докладу, Арменией были предприняты усилия по снижению уровня бедности и установлению социального равенства.
Траян Христеа также представил ожидаемые от Армении шаги: “Полноценное расследование обстоятельств гибели людей во время столкновений, имевших место после президентских выборов 2008 года, а также жалоб о жестоком обращении полицейских в отношении заключенных и нарушениях в судебной системе. Приведение к окончательной редакции законопроекта о свободе совести и религии, ускорить реализацию реформ в сфере государственного контроля”.