22 Մարտ 2013 - 12:16 AMT
Արդյո՞ք Երևանի քաղաքապետը զբաղվում է միայն քաղաքի կառավարմամբ. իհարկե` ոչ: Տեսակետը քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովինն է, որն այսօր ասուլիսի ժամանակ այն հիմնավորել է. «Երևանը ինչ-որ իմաստով փոքր Հայաստանն է, թեև շրջանների ու Երևանի խնդիրները երբեմն բացարձակապես տարբերվում են: Կուսակցությունների կողմից կենտրոնացված ռեսուրսները շատ անգամ կենտրոնացված են հենց Երևանում և իրենց համար կարևոր է ստուգել այս ռեսուրսների պատրաստականությունը` հասնել տվյալ կուսակցության նպատակներին»:
Նրա խոսքով Երևան քաղաքի ավագանու ընտրությունների կարևորությունը մենք չենք կարող նվազեցնել կամ ավելացնել, իսկ մրցակցությունը լինելու է ինչպես իշխանություն-ընդդիմություն ձևաչափով, այնպես էլ ընդդիմադիր ուժերի միջև: «Շատ հավանական է, որ ընդդիմադիր դաշտի դասավորության մեջ փոփոխություն լինի: Այն 37 տոկոսը, որը նախագահական ընտրությունների ժամանակ ստացել էր «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչը, ամբողջությամբ չի հանդիսանում տվյալ կուակցության ձայները և դա կերևա երևանյան ընտրություններին»,- ասել է քաղաքագետ: Մեկ այլ հարցի պատասխանելով` նա նկատել է, որ Ազատության հրապարակում հավաքվող մարդկանց թիվը նվազում է:
Ա. Մարկարովը նաև նշել է, որ «որոշ քաղաքական ուժեր կորցրել են նախորդ ամիսներին հասարակության հետ շփվելու պահը և այժմ պետք է ստիպված սկսեն ավելի ցածր վարկանշային գոտուց»:

Ереван в некотором смысле маленькая Армения и проблемы Еревана и регионов всегда различаются. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор армянского филиала Института стран СНГ, политолог Александр Маркаров. «Мэр Еревана занимается не только хозяйственными делами. Партийные силы в основном сконцентрированы именно в Ереване и для них важно проверить готовность своих ресурсов достичь желаемого для партий результата», – сказал он.
По его словам, на выборах в Совет старейшин Еревана борьба будет идти не только между властью и оппозицией, но и в самой оппозиции. «Вполне возможно, что в оппозиционном поле будут изменения. Те 37%, которые получил во время президентских выборов представитель «Наследия», не все принадлежат именно ему и это будет видно на выборах 5 мая», – сказал политолог, добавив, что количество собирающихся на площади Свободы уменьшается.
Он также считает, что некоторые политические силы потеряли за последние месяцы способность к общению с народом и должны начать с более низкой позиции.