22 Մարտ 2013 - 16:04 AMT
2013 թվականի մարտի 22-ին՝ ժամը 14։50-ի սահմաններում, քաղաքացի Վ.Գալստյանը, չենթարկվելով անվտանգության ծառայության ծառայողների օրինական պահանջներին, դիմադրություն է ցույց տվել և ապօրինի մուտք գործել ՀՀ Ազգային ժողովի տարածք, ապա դանակ գործադրելու սպառնալիքով փորձել է մուտք գործել նաև ԱԺ վարչական շենք։ Նա չի ենթարկվել անվտանգության աշխատակիցների օրինական պահանջներին և իր ապօրինի գործողությունները չի դադարեցրել նաև նախազգուշական կրակոցից հետո։
Ուստի և քաղաքացու տեղաշարժը կանխելու և նրան վնասազերծելու նպատակով անվտանգության աշխատակիցը հրազենից կրակոց է արձակել վերջինիս ուղղությամբ գոտկատեղից ներքև՝ ձախ ազդրի վերին երրորդականի շրջանում պատճառելով միջանցիկ հրազենային մարմնական վնասվածք։ Դանակն առգրավվել է, իսկ քաղաքացին տեղափոխվել հիվանդանոց:
Օպերատիվ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԱԺ տարածք ապօրինի մուտք գործած անձը` Վ.Գալստյանը, Մասիս քաղաքի բնակիչ է` 1988 թվականի ծնված։ Նախնական տեղեկություններով` նա նախկինում երկու անգամ դատապարտվել է։
Ահազանգի հիման վրա անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննչական խումբը՝ ՀՔԾ պետի տեղակալ Արմեն Նադիրյանի գլխավորությամբ: Կատարվել են անհրաժեշտ քննչական գործողությունները, դեպքի վայրի տեղազննություն, առգրավվել են այդ թվում ԱԺ նշված տարածքը նկարահանող սարքերը և տեսագրությունները։ Տեսաերիզները համապատասխան զննության ենթարկվելուց հետո կտրամադրվեն նաև հանրությանը։
Դեպքի կապակցությամբ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով`իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը, կատարվում է քննություն։
Վ.Գալստյանը տեղափոխվել է թիվ 1 հիվանդանոց, որտեղ նրան ցուցաբերվում է անհրաժեշտ բուժօգնությունը։ Նրա առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն։

22 Март 2013 - 16:59 AMT
Против Врежа Галстяна, пытавшегося проникнуть в здание парламента Армении, возбуждено уголовное дело
По факту попытки жителя города Масис Врежа Галстяна 1988 г.р. проникнуть в здание парламента Армении возбуждено уголовное дело по признакам статьи 316 Уголовного кодекса РА: «Применение насилия против представителя власти».
Сегодня, 22 марта, в районе 14:50 Вреж Галстян, вооруженный ножом, попытался пройти в здание парламента Армении. Ему, оказав сопротивление, удалось пройти проходную и остановить его смогли только на лестницах непосредственно здания парламента. Сотрудники службы безопасности предупредили его, что никто не может войти в здание, но Галстян не внял их предупреждениям, после чего сотрудники службы безопасности прибегли к огнестрельному оружию, сделав предупредительный выстрел в воздух, а потом ранив Галстяна. Первую помощь раненному оказала сотрудница медицинской служба парламента Армении.
Позже Вреж Галстян был доставлен в университетскую больницу N1. Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Ереванского медицинского университета Виктория Ананикина, у него огнестрельное ранение средней тяжести в область бедра.