23 Մարտ 2013 - 11:20 AMT
Ն.Դրոզդովի նախաձեռնությամբ բնապահպանները կոչ կանեն ՄԱԿ-ին ընդգրկել Սևանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բնական հուշարձանների ցանկում
Ապրիլի 1-4-ը Terra Viva Միջազգային բնապահպանական շարժման մասնակիցները շարժման նախագահ Նիկոլայ Դրոզդովի գլխավորությամբ Երևանում կանցկացնեն Միջազգային բնապահպանական հեռուստամարաթոն: Հեռուստամարաթոնին կմասնակցեն ՀՀ պրոֆիլային նախարարությունների ու գերատեսչությունների ներկայացուցիչները, գործարար ընկերությունների ղեկավարներ, գիտնականներ, լրագրողներ, ինչպես նաև ՄԱԿ ներկայացուցիչը Հայաստանում:
Հեռուստամարաթոնի գլխավոր թեման Սևանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բնական հուշարձանների ցանկում ընդգրկելը կլինի:
Միջազգային բնապահպանների նախաձեռնությունը հնարավորություն կտա ՀՀ բնակիչների համար այդ սրբազան լիճը, որը քաղցրահամ ջրի ամենամեծ աղբյուրն է Կովկասում, պահպանել որպես եզակի բնական համալիր, կբարձրացնի այդ եզակի բնական օբյեկտի արժեքն աշխարհում, ասվում է Terra Viva-ի կայքում:
Հեռուստամարաթոնի ընթացքում կքննարկվեն երկու երկրների համագործակցության հարցերը զբոսաշրջության, բնապահպանական ձեռնարկատիրության, նորարար տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Նախատեսվում է նաև կոչ անել ՄԱԿ-ին ընդգրկել Սևանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բնական հուշարձանների ցանկում:

С 1 по 4 апреля международные экологи и участники Международного экологического движения "Terra Viva" под руководством председателя движения Николая Дроздова посетят столицу Армении, чтобы провести Международный экологический телемарафон. В Телемарафоне примут участие представители профильных министерств и ведомств Республики Армении, руководители бизнес-компаний, ученые, журналисты, а также представитель ООН в Армении.
Главная тема Телемарафона – представление инициативы международных экологов по внесению озера Севан в Список объектов всемирного природного наследия ЮНЕСКО.
Инициатива международных экологов – включить озеро Севан в Список Всемирного наследия – даст этому священному для всех жителей Республики Армения, крупнейшему на Кавказе источнику пресной воды, дополнительные гарантии сохранности уникального природного комплекса, повысит престиж этого ценнейшего природного объекта во всем мире, сообщает сайт движения "Terra Viva".
В рамках Телемарафона будут обсуждены вопросы сотрудничества представителей двух стран в сфере: туризма, экологического предпринимательства, внедрения инновационных технологий и т.д. Также планируется формирование и утверждение состава официальной Инициативной группы проекта в поддержку инициативы международных экологов и подписание членами Инициативной группы письма-обращения в ООН о внесении озера Севан в Список объектов всемирного природного наследия ЮНЕСКО в Год водного сотрудничества ЮНЕСКО-2013.