25 Մարտ 2013 - 08:01 AMT
Հայաստանում Ռուսաստանի նոր դեսպան Իվան Վոլինկինը կշարունակի Վյաչեսլավ Կովալենկոյի դիվանագիտական ուղենիշը և կօգտագործի դիվանագիտական իր մեծ փորձառությունը՝ հայ-ռուսական հարաբերություններն ավելի ամրապնդելու համար: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նա նկատեց, որ Ռուսաստանի նախկին դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն ամենափորձառու դիվանագետն էր և պատահական չէ, որ նա եղել է Ռուսաստանի դեսպանը Վրաստանում ամենալարված շրջանում:
«Նախկին դեսպանը մեծ աշխատանք է տարել նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև 2010 թ.-ի երկկողմ մեծ պայմանագրի կնքման հարցում, բացի այդ, Կովալենկոն բավականին խորը տեղեկություններ ուներ ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ»,- ասաց Սերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետը նաև նշեց, որ Հայաստանում Ռուսաստանի նոր դեսպանը նույնպես լավ տեղեկացված է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վերաբերյալ և նաև Ռուսաստանի արտգործնախարարությունում աշխատաքային մեծ փորձառություն ունի: Սերգեյ Մինասյանը կարծում է, որ նոր դեսպանը շեշտը դնելու է հայ-ռուսական ռազմա-քաղաքական, առևտրա-տնտեսական հարաբերությունների խորացման վրա, ինչպես նաև` մեծ ուշադրություն է դարձվելու ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական լուծմանը:
Ավելացնենք, որ մարտի 22-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով Իվան Վոլինկինը նշանակվել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան: Այս պաշտոնում Իվան Վոլինկինը փոխարինում է Վյաչեսլավ Կովալենկոյին, ով 2009 թվականից գլխավորում էր ռուսաստանյան դիվանագիտական ներկայացուցչությունը Երևանում:

25 Март 2013 - 11:01 AMT
Эксперт: Новый посол России в Армении будет уделять большое внимание политическому решению карабахского конфликта
Новоназначенный посол России в Армении Иван Волынкин продолжит дипломатический ориентир своего предшественника Вячеслава Коваленко и будет использовать свой большой дипломатический опыт для еще большего укрепления армяно-российских отношений. Об этом заявил журналистам замдиректора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
По его словам, бывший посол России Вячеслав Коваленко – один из самых опытных дипломатов, и не случайно, что он был послом в Грузии в самый напряженный период. “Он также внес большой вклад в подписание в 2010 году крупного договора между Арменией и Россией, помимо этого, довольно хорошо разбирался в карабахском вопросе”, – заявил Минасян.
Он также отметил, что и новый посол России достаточно хорошо осведомлен о ситуации на Южном Кавказе, и, как считает Минасян, будет делать акцент на укреплении армяно-российского военно-политическое, торгово-экономического сотрудничества, а также будет уделять большое внимание политическому решению карабахского конфликта.
22 марта указом президента России Владимир Путина Иван Волынкин назначен на должность посла России в Армении, заменив на этом посту Вячеслава Коваленко, который возглавлял российскую дипмиссию в Ереване с 2009 года.