26 Մարտ 2013 - 09:39 AMT
Ադրբեջանի կողմից պատերազմի վերսկսումը կարագացնի նրանց պետականության քայքայումը և ալիևյան ռեժիմի կործանումը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծքի հայտնեց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը:«1994 -ին ադրբեջանական թուրքերի բախտը բերեց, որ ադրբեջանական պետականությունը մինչև վերջ չքայքայվեց՝ անկախացավ ամենաակտիվ, պասիոնար մասը՝ Լեռնային Ղարաբաղը»,- նկատեց Դավիթ Ջամալյանը:
Ռազմական փորձագետը համոզված է, որ ալիևյան կլանի՝ պատերազմի վերաբերյալ հայտարարությունները խոսքից գործի չեն անցնելու, սակայն ռազմական հռետորիկան պահպանվելու է՝ հասարակության ուշադրությունը առկա խնդիրներից շեղելու համար:
«Ադրբեջանը տարբեր երկրների, այդ թվում` Իսրայելի հետ համագործակցում է ռազմական ոլորտում, իսկ հայկական կողմերը միշտ ձեռնարկում են հակընդդեմ քայլեր: Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների միջև հանդիպման ժամանակ քննարկվել են նաև ռազմական համագործակցության հարցեր»,- ասաց Դավիթ Ջամալյանը: Նա նշեց, որ հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի միջև պահպանվում է ուժերի բալանսը:

26 Март 2013 - 12:50 AMT
Возобновление войны со стороны Азербайджана ускорит уничтожение его государственности и падение алиевского режима. Об этом на встрече с журналистами заявил военный эксперт Давид Джамалян. “В 1994 году азербайджанским туркам повезло в том, что азербайджанская государственность не была полнлстью уничтожена: обрела независимость самая активная, пассионарная часть – Нагорный Карабах”, – сказал он.
Эксперт уверен, что заявления алиевского клана о войне так и останутся словами, но военная риторика будет сохранена, чтобы отвлекать внимание общественности от внутренних проблем.
“Азербайджан сотрудничает в военной сфере с разными странами, в том числе и с Израилем, армянские стороны всегда предпринимают контршаги. К примеру, на встрече президентов Армении и России была обсуждена и военная составляющая двустороннего сотрудничества”, – сказал Давид Джамалян, отметив, что таким образом сохраняется баланс между армянскими и азербайджанскими ВС.