Իշխանությունը Րաֆֆի Հովհաննիսյանին լուրջ զիջումներ չի անի, քանի որ նա տորթի մեծ կտորն է ուզում: Նման կարծիքի է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա ասաց, որ իրավիճակից դուրս գալու փորձեր իշխանությունը կանի այնքան, ինչքան կցանկանա: Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նկատեց, որ լուրջ ընդդիմությունը, որը պետք է ձևավորվեր մինչև նախագահական ընտրությունները, չեղավ: «Րաֆֆի Հովհաննիսյանը լավ աշխատեց նախընտրական շրջանում: Սոցիալական դժգոհությունը մեծ է և սպասելի էր՝ ովքեր կքվեարկեն նրա օգտին»,- ասաց քաղաքագետը:
Իսկ այն, որ երկրորդ ուժը միշտ հայտարարում է, որ ընտրությունների արդյունքները չի ընդունում, ըստ քաղաքագետի, նորմալ է քաղաքական դաշտում:
«Համակարգել ողջ ընդդիմադիր դաշտի ձայները հեշտ չէ: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը որևէ մի ձևով իրավիճակի վրա ազդելու հնարավորություն չունի: Այնպես անել, որ բոլորն ընդունեն ընտրությունների արդյունքները, դա էլ է անհնար: Եթե ելք ասելով նկատի ունեք, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դուրս գա հացադուլից, ապա կարծում եմ, որ նա հացադուլից չի մահանա: Նրան կհամոզեն դուրս գալ հացադուլից»,- ասաց նա:
Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նշեց, որ պարզապես մեկ անգամ ստանալ 37% ձայն, բավարար չէ, իսկ հացադուլով հնարավոր չէ ստեղծել քաղաքական լուրջ ուժ: Մահաթմա Գանդին, բացի հացադուլից, 40 տարի ստեղծում էր քաղաքական լուրջ ուժ»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով Երևանի ավագանու ընտրություններին, նա նկատեց, որ դրանք տեղական ինքնակառավարման նշանակություն ունեցող ընտրություններն են և տնտեսական նշանակություն ունեն: «Իշխանությունները, եթե այս ընտրություններում գնան զիջումների, ապա դա կլինի բարի կամքի դրսևորում: Եթե ավագանու ընտրություններում լինի «անտիմարգարյան», նա շատ ձայն կհավաքի, բայց անգամ այդ դեպքում նա չի միավորի ընդդիմադիր դաշտը: Չկա այսօր այնպիսի նախադրյալ, որը կմիավորի ընդդիմությանը»,- պարզաբանեց քաղաքագետը:

26 Март 2013 - 16:58 AMT
Власти Армении не пойдут на серьезные компромиссы относительно предложений лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна, так как хотят большой кусок пирога, заявил на встрече с журналистами директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян. По его словам, власти будут пытаться найти выход из сложившейся ситуации столько, сколько захотят. Он также отметил, что серьезная оппозиция, которая должна была сформироваться до президентских выборов, так и не была сформирована. “Раффи Ованнисян хорошо поработал на предвыборном этапе. Из социального недовольства было понятно, кто за него проголосует”, – сказал Александр Искандарян.
А то, что вторая сила всегда заявляет, что не принимает результаты выборов, по его словам, – нормальное явление в политическом поле.
«Координировать голоса всей оппозиции нелегко. У Раффи Ованнисяна нет возможности каким-то образом влиять на ситуацию. Сделать так, чтобы все приняли результаты выборов, тоже невозможно. Если под выходом из ситуации подразумевается, что Раффи Ованнисян прекратит голодовку, то, думаю, что он не умрет в результате этой голодовки. Его убедят положить ей конец», – сказал политолог.
По его словам, один раз набрать 37% голосов недостаточно, а голодовкой создавать серьезную политическую силу невозможно. «Махатма Ганди, кроме голодовки, 40 лет создавал серьезную политическую силу», – заключил Александр Искандарян.