28 Մարտ 2013 - 11:47 AMT
Գործադիրը մարտի 28-ի նիստում հավանություն է տվել աշխարհի երեք տարածաշրջաններում կարևոր դիրք և նշանակություն ունեցող երկրներում ՀՀ դեսպանություններ ստեղծելու ՀՀ նախագահի հրամանագրերի նախագծերին։ Առաջինը Շվեդիայի Թագավորությունն է, որի հետ մեր երկրի դիվանագիտական շփումներն ակտիվացել են հատկապես վերջին 7-8 տարիներին։ Շվեդիան սկանդինավյան միակ երկիրն է, որի խորհրդարանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության փաստը։
Դեսպանություն է բացվում Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգներում` հնարավորություն տալով, որպեսզի Հայաստանի դիվանագիտական ծածկույթ ընդգրկվեն նաև Հարավային Ամերիկայի հյուսիսային և հյուսիս-արևմտյան շրջանները, Կենտրոնական Ամերիկան և Կարիբյան ավազանը։
Երրորդ երկիրը, որտեղ Հայաստանի դեսպանություն է ստեղծվում, Ինդոնեզիայի Հանրապետությունն է։ Այս երկիրը գտնվում է Հարավ-Արևելյան Ասիայում, որն աշխարհի ամենադինամիկ զարգացող տարածաշրջաններից է։

Правительство Армении на заседании 28 марта одобрило решение о создании 3-х посольств в странах, имеющих регионально важные позиции и значение. Посольство Армении будет открыто в Швеции, с которой дипломатические отношения активизировались за последние 7-8 лет. Швеция – единственная скандинавская страна, парламент которой принял факт Геноцида армян.
Открытие посольства в Мексике даст возможность вовлечения в дипломатию Армении северных и северо-западных районов Южной Америки, а также Центральной Америки и Карибского бассейна.
Еще одно посольство создается в Индонезии, которая на сегодняшний день является странной наиболее динамично развивающегося региона Южно-Восточной Азии.