28 Մարտ 2013 - 13:02 AMT
Այսօր ՀՀ ԱԻ նախարարությունում փրկարար ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Ս. Ազարյանն ընդունել է ԱՄՆ Կանզասի ազգային գվարդիայի պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված էին ԱՄՆ դեսպանատան Հայաստան-Կանզաս երկկողմանի հարաբերությունների գծով սպա, կապիտան Ահարոն Այզեքսոնը, Հայաստան-Կանզաս երկկողմանի հարաբերությունների գծով փոխգնդապետ Բրենթ Սալմանսը և դեսպանության ռազմական համագործակցության գրասենյակի երկկողմ հարաբերությունների գծով ծրագրի համակարգող Անի Մելքումյանը։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ը տեղեկանում է ԱԻՆ լրատվական ծառայությունից: Հանդիպման հիմնական նպատակներն էին քննարկել ամռանը Երևանում կայանալիք հայ-ամերիկյան շտաբային ուսումնավարժության կազմակերպչական և ՃԿԿ մարդուն հրատապ օգնության «911» ծառայության աշխատակիցների համար վերապատրաստման դասընթացներ անցկացնելու հարցերը։
ՓԾ տնօրեն Ս. Ազարյանը հյուրերին ներկայացրել է մինչ հիմա ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի և «911» ծառայության զարգացման ուղղությամբ արված աշխատանքները` նշելով, որ մոտ ապագայում նման կենտրոններ կստեղծվեն նաև ՀՀ մարզերում։
«Մենք բարձր ենք գնահատում ԱԻ նախարարության արագ զարգացումը և շատ ուրախ ենք դրա համար։ Կարծում եմ, որ ամռանը նախատեսվող վարժանքը նաև շատ լավ հնարավորություն կլինի ստուգելու ձեր նորակառույց ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի և «911» ծառայության աշխատանքը։ Մենք ևս պատրաստ ենք աջակցելու այդ նպատակով վարժանքների ու որակավորման բարձրացման դասընթացների կազմակերպման գործերում»,- ասել է Հայաստան-Կանզաս երկկողմանի հարաբերությունների գծով փոխգնդապետ Բրենթ Սալմանսը:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` կանցկացվի ՀԱԷԿ-ի պայմանական վթարի սցենարով վարժանքի պլանավորման կոնֆերանս, որին կհրավիրվեն վարժանքին մասնակցող բոլոր տեղական ու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները։

Начальник спасательной службы МЧС Армении, генерал-майор Сергей Азарян встретился с делегацией национальной гвардии Канзаса, в составе которой в Ереване прибыли офицер по линии двусторонних отношений Армения-Канзас посольства США, капитан Арон Айзексон, подполковник по линии двусторонних отношений Армения-Канзас Брент Салманс и координатор программы по линии двусторонних отношений офиса военного сотрудничества посольства Ани Мелкумян.
Стороны обсудили вопросы, связанные с организацией армяно-американских штабных учений в Ереване летом этого года, а также курсами по повышению квалификации службы срочной помощи «911».
Подполковник Брент Салманс выразил мнение, что запланированные на лето учения станут хорошей возможностью для проверки работы недавно сформированного армянского центра кризисного управления и службы «911». Он также выразил готовность содействовать в организации учений и курсов по повышению квалификации.
В ходе встречи была достигнута договоренность о проведении конференции планирования учений по сценарию условной аварии Атомной электростанции Армении. На конференцию будут приглашены представители всех местных и международных структур, принимающих участие в учениях.