29 Մարտ 2013 - 06:16 AMT
Պ.Հայրիկյանն` իր բուժման համար հատկացված գումարի շուրջ դժգոհողների մասին. Իրենց թույնով թող տապակվեն
ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանն արդեն Հոլանդիայում է, ուր մեկնել է մահափորձից հետո անրակի շրջանում ստացած վնասվածքը բուժելու: Ֆեյսբուքյան իր էջում ԱԻՄ առաջնորդը հայտնում է, որ ամեն ինչ կախված է ապաքինման ու վերականգման ընթացքից:«Վախենում էի երկար ճանապարհի դժվարություններից, բայց հաղթահարվեց։ Օգնեց այն, որ կանգառ կար Կիևում։ Կեսօր չեղած արդեն Ամստերդամում էի։ Մերոնք դիմավորեցին և արդեն հասցրինք առաջին նախնական այցն անել բժշկին։ Առաջին խոսքն այն էր, որ այդպիսի կրակոցից հետո հրաշք է ողջ լինելս։
Իմացա, որ որոշ խղճուկներ խիստ հուզվել են` իմանալով, որ իմ առողջանալու գործին նաև մեր առողջապահական համակարգն է մասնակցելու։ Ուշադրություն մի դարձրեք. անորակություններ եղել են ու կմնան։ Երբ երկու ամիս տառապագին ցավերի մեջ էի, դրանք չկային, ինչպես և չկային դրանց ծնողները, երբ իմ ծնողները երկու տասնամյակ իմ վերադարձին էին սպասում։ Հիմա երբ լսել են, որ պետությունն իմ հանդեպ էլ է անում այն, ինչ պարտավոր է անել ցանկացած պետություն, կատաղել են։ Իրենք իրենց թույնով ու նախանձով էլ թող տապակվեն»,- գրել է Պարույր Հայրիկյանը:
Ավելացնենք, որ երեկ կառավարությունը պահուստային ֆոնդից 2013 թվականի երկրորդ եռամսյակում ՀՀ առողջապահության նախարարությանը հատկացնել է 20.5 մլն դրամ (մոտ 50 հազ. դոլար)` Հայաստանի Հանրապետության նախագահի 2013 թվականի ընտրություններում նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի բուժումն արտերկրում իրականացնելու նպատակով:
Սոցիալական ցանցերում դժգոհություն էր բարձրացել, որ կառավարությունն այդքան գումար է հատկացրել Պարույր Հայրիկյանի բուժման համար, իսկ մյուս քաղաքացիներին, ովքեր ևս լուրջ առողջական խնդիրներ ունեն, նման օգնություն պետությունը չի ցուցաբերում:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 31-ին ժամը 23.30-ի սահմաններում, Կենտրոն վարչական շրջանում` Տպագրիչների փողոցում Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձ էր իրականացվել: ԱԻՄ առաջնորդը անրակի շրջանում հրազենային վնասվածք էր ստացել: Հետագայում վնասվածքի հետ կապված բարդություններ են առաջացել:

Председатель партии “Объединение “Национальное самоопределение”, бывший кандидат в президенты Армении Паруйр Айрикян, который никак не может оправиться после совершенного на него покушения, уже находится на лечении в Голландии. На своей странице в социальной сети Facebook Айрикян написал, что все зависит от процесса реабилитации. «Я боялся трудностей долгого пути, но смог их преодолеть. Помогло то, что была остановка в Киеве. Еще до полудня мы были в Амстердаме. Там нас встретили, и мы уже успели нанести предварительный визит врачу. Его первым словом было то, что то, что я жив после такого ранения – чудо.
Я узнал, что некоторые жалкие люди возмутились, узнав, что в моей реабилитации будет участвовать и наша система здравоохранения. Не обращайте внимания, такие люди всегда были и будут. Когда я два месяца страдал от боли, их не было, как и не было их родителей тогда, когда мои родители два десятилетия ждали моего возвращения. Теперь же, когда они услышали, что государство в отношении меня поступает так, как обязано поступать любое государство, они разозлились. Пусть захлебнутся в своем яде и зависти», – написал Паруйр Айрикян.
Правительство Армении накануне приняло решение выделить из резервного фонда 20.5 млн драмов (около $50 тыс.) на лечение Паруйра Айрикяна за рубежом. Это решение вызвало возмущение у многих пользователей социальных сетей, которые выразили свое негодование тем, что на лечение Айрикяна выделяется такая большая сумма, в то время как есть люди, также нуждающиеся в медицинской помощи, но правительство не оказывает им никакого содействия.
31 января на тогда еще кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна было совершено покушение. В центре Еревана, на улице Тпагричнери неизвестные открыли огонь по Айрикяну. С ранением в область предплечья Паруйр Айрикян в районе 23:55 по местному времени был доставлен в медицинский центр Св. Григора Лусаворича, где на следующий день врачи провели операцию по удалению пули. Позже в связи с ухудшением состояния Айрикяна он был переведен в больницу Красного креста.
Позже на своей странице в социальной сети Facebook Айрикян написал, что состояние раненной руки постоянно ухудшается. Он также сообщил, что принимает предложение об операции и лечении за рубежом. «На вопрос, куда я предпочитаю поехать, я ответил, что доверяю им, и предпочтительнее та страна, где мне быстрее помогут освободиться от этой боли и восстановить работу руки. Деловые приглашения есть из США, Израиля, Германии. Думаю, придет приглашение и из Голландии», – написал Паруйр Айрикян.