29 Մարտ 2013 - 11:12 AMT
Մարտի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողով ապօրինի մուտք գործած Վրեժ Գալստյանը դատարանի որոշմամբ տեղափոխվել է Նուբարաշենի հոգեբուժական հիվանդանոց: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնեցին Հատուկ քննչական ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ Վրեժ Գալստյանը, չենթարկվելով անվտանգության ծառայողների օրինական պահանջներին, ապօրինի մուտք էր գործել ՀՀ Ազգային ժողովի տարածք, սպառնացել, որ դանակով կհարվածի և փորձել մուտք գործել նաև ԱԺ վարչական շենք։ Վրեժ Գալստյանի տեղաշարժը կանխելու և նրան վնասազերծելու նպատակով անվտանգության աշխատակիցը հրազենից կրակոց էր արձակել նրա ուղղությամբ: Դանակն առգրավվել է, իսկ քաղաքացին տեղափոխվել հիվանդանոց:
Դեպքի կապակցությամբ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով, կատարվում է քննություն։ Վրեժ Գալստյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով և Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի մարտի 25-ի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվեց երկամսյա կալանքը:

25-летний житель города Масис Вреж Галстян, пытавшийся, вооружившись ножом, проникнуть в здание парламента Армении, решением суда переведен в психиатрическую лечебницу Нубарашена. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в Специальной следственной службе.
25 марта Врежу Галстяну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 316 Уголовного кодекса РА: «Применение насилия против представителя власти». Он обвиняется в том, что 22 марта, в районе 14:50, нарушив пропускной режим, установленный регламентом государственной безопасности, незаконно проник на территорию считающегося особо охраняемым объектом парламента РА, не подчинился законным требованиям сотрудников службы безопасности прекратить движение по территории парламента.
Согласно следственным данным, нож, которым был вооружен Галстян, представлял угрозу здоровью и жизни представителей власти. С целью остановить и разоружить Галстяна сотрудник службы безопасности применил прикрепленный к нему пистолет «ПМ», ранив Врежа Галстяна в левое бедро.
25-го марта суд общей юрисдикции административных районов Еревана Центр и Норк Мараш принял решение применить в отношении Галстяна меру пресечения в виде лишения свободы сроком предварительно на два месяца и перевести его в УИУ “Нубрашен”.