«Ես չեմ բացառում մոտ ապագայում Իսրայելի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հավանականությունը», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում իր կարծիքն է հայտնել Իսրայելի բաց համալսարանի պրոֆեսոր, պատմաբան Յաիր Աուրոնը: Նա հիմնավորել է.«Դրա համար բավական հիմք են ստեղծում ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը, Թուրքիայի հետ խնդիրները և, իհարկե, որովհետև Հոլոքոստ տեսած Իսրայելի կառավարությունն է: Այնտեղ շատերի համար է կարևոր Ցեղասպանություն և Հոլոքոստ եզրույթների ընդհանրությունը»:
Պատմաբանը նշում է, որ Կառավարությունից առաջ Իսրայելում հասարակությունն է պատրաստ դրան: Հայոց ցեղասպանության մասին նրանց գիտելիքները, հետևաբար, հայացքներն են փոխվում: Իսկ գիտելիքների մասով հենց Յաիր Աուրոն է անգնահատելի աշխատանք կատարել: Նրա նախաձեռնությամբ է Իսրայելի բաց համալսարանում Հայոց ցեղասպանություն մասին 2 դասընթաց սկսվել: Առաջին տարվա 10 ուսանողի փոխարեն, հարցնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին.
– Հաջորդ տարի քանի՞սը եկած կլինեն:
– 30՞:
– Ավելի շատ: 100: Իսկ հիմա՞:
– Կրկնակի՞ն:
-1500: Այո, իսկապես անհավատալի է: Բայց Իսրայելիում հասարակությունը հակված է ճանաչել Ցեղասպանությունը նաև մեկ այլ պատճառով` ընդամենը Թուրքիային վնասելու համար, – ասում է գիտնականն ու ավելացնում, որ այս շրջանում, երբ հարաբերությունները լարված են, վերջինը բացասական պատճառ է համարում:
Պատմաբանը նշում է նաև, որ. «Արդեն մի քանի տարի է հարցն Իսրայելի Քնեսեթում է քննարկվում, հենց հիշատակի օրերին, բայց երկակի ստանդարտներ են կիրառվում` Իսրայելի իշխանությունները շարունակում են Հոլոքոստի ժխտման դեմ պայքարը, բայց Ցեղասպանությունը չեն ճանաչում: 5 անգամ առաջարկները մերժվել են»:
Այնուամենայնիվ, այս անգամ կարծես թե իրերն այլ կերպ են դասավորվում: «Առաջին ձեռքբերումն այն էր, որ այս տարի, ի տարբերություն նախորդների, հարցը չի քննարկվում Անվտանգության կոմիտեում, որտեղ քննարկումները փակ են ու մենք չէինք կարողանա հետևել դրանց ընթացքին», – նշում է պրոֆեսորն ու ավելացնում, որ ինքն էլ մեզ պես անհամբեր նորությունների է սպասում:

“Я не исключаю возможности признания правительством Израиля Геноцида армян в ближайшем будущем”, – заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net профессор Открытого университета Израиля, историк Яир Аурон. По его словам, для этого достаточно оснований создает нынешняя геополитическая ситуация, проблемы с Турцией и, конечно, потому что это правительство пережившего Холокост Израиля, где для многих имеет большое значение общность Геноцида и Холокоста.
Яир Аурон отметил, что до самого правительства к этому уже готово израильское общество: знания о Геноциде армян меняют их взгляды.
А с точки зрения знаний о Геноциде неоценимый вклад внес именно Яир Аурон. По его инициативе в Открытом университете Израиля в учебную программу включили 2 курса по Геноциду армян, которые с каждым годом посещают все больше и больше студентов.
«В Израиле общественность склонна к признанию Геноцида армян еще по одной причине: чтобы навредить Турции», – сказал историк, добавив, что на данный момент, когда отношения довольно напряжены, считает это отрицательной причиной.
Яир Аурон также отметил, что «уже несколько лет вопрос признания Геноцида обсуждается в Кнессете, но применяются двойные стандарты – израильские власти продолжают борьбу с отрицанием Холокоста, но не признают Геноцид. 5 раз были отклонены предложения по его признанию».
Но на этот раз кажется, что ситуация складывается по-другому. «Первым достижением является то, что в этом году, в отличие от предыдущих, вопрос не обсуждается в Комитете по безопасности, где обсуждения закрыты, и мы не можем следить за ними», – сказал профессор и добавил, что и они, как армяне, с нетерпением ждут новостей.