Նոյեմբերի վերջին կանցկացվի Ռամիլ Սաֆարովի երրորդ բժշկական փորձաքննությունը: Դրա արդյունքներին ծանոթանալուց հետո կտրվի եզրակացություն»: Այդ մասին հայտարարել է Ռ.Սաֆարովի փաստաբան Ադիլ Իսմայլովը: Ինչպես նշել է փաստաբանը, Բժշկական փորձաքննության եզրակացությունը ստանալուց հետո դատական գործի փաստաթղթերը կփոխանցվեն դատարան: Ա.Իսմայլովը հաղորդել է նաեւ, որ հեռախոսակապի մեջ է իր պաշտպանյալի հետ, եւ որ նրա վիճակը բավարար է:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Գ.Մարգարյանի սպանության գործով փաստաբան, Փաստաբանների միջազգային միության անդամ Նազելի Վարդանյանը, սեպտեմբերի 27-ին Բուդապեշտում կայացած նիստի ժամանակ իրենց եզրակացություններն են տվել փորձագետները, որոնք անց են կացրել առաջին եւ երկրորդ դատահոգեբանական փորձաքննությունը: Առաջին փորձաքննության արդյունքում Ռ.Սաֆարովը մեղսունակ էր ճանարվել: Պաշտպանության միջնորդությամբ անց է կացվել երկրորդ փորձաքննությունը, որի արդյունքում Սաֆարովի մոտ հայտնաբերվել էին հետտրավմատիկ սինդրոմի տարրեր: Հոգեբան Յուհաս Քրիստինը, որն առաջին փորաձքննությունն էր անցկացրել, հաստատակամորեն եւ մանրամասն ներկայացրեց իր տեսակետը եւ փորձաքննության արդյունքուները, հայտարարելով, որ այդ վիճակում մարդկանց մոտ ի հայտ է գալիս վախ, եւ ոչ թե ագրեսիա: Նման սինդորմով մարդը չէր դառնա բանակի սպա եւ ոչ մի կերպ չէր գնա սպանության: Ավելին, հետտրավմատիկ սինդրոմը կարող է հայտվել մի մարդու մոտ, որը դարձել է որեւէ ողբերգական իրադարձությունների անմիջական վկան, մասնավորապես, ինչպես պնդում է պաշտպանությունը, «Խոջալուիի դեպքերի» ականատեսը: Սակայն, Սաֆարովը այդ իրադարձությունների ժամանակ եղել է Բաքվում, իսկ այնուհետեւ մեկնել է Թուրքիա: Երկրորդ փորաձքննությունը վարած փորձագետ Իլդիկո Կովաչի իր իրավացիությունը ապացուցելու փորձերը պրոֆեսիոնալ չէին: Ինչպես հայտարարել էր մամլո ասուլիսի ժամանակ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Հայկ Դեմոյանը, Կովաչը պնդում էր, թե Թուրքիայում Ռ.Սաֆարովը «Քսենեքս» դեղամիջոցն էր ընդունում, որը նախատեսված է հետտրավմատիկ սինդրոմով մարդկանց համար: Սակայն Յու.Քրիստինը ի պատասխան հայտարարել է, որ հենց այդ ժամանակ այդ դեղամիջոցը շրջանառության մեջ չի եղել, իսկ եթե նման դեղամիջոց նույնիսկ եղել է, ապա այն կրել է բոլորովին այլ անվանում: Ըստ Ն.Վարդանյանի, այդ սինդրոմը չի համարվում հոգեկան հիվանդույթուն եւ չի կարող դիտարկվել որպես մեղմացուցիչ հանգամանք: Դատարանը որոշել է անցկացնել երրորդ փորձաքննությունը, որը կուսումնասիրի առաջին երկուսի եզրակացությունները եւ նախապատվությունը կտա դրանցից մեկին: Ն.Վարդանյանը նշել է, որ եղել է դրական տեղաշարժ: Նա նաեւ հայտարարել է, որ հաջորդ նիստը, որը կայանալու է դեկտեմբերի 15-ին, վերջինը կլինի, եւ դատարանը կկայացնի իր որոշումը:

«Рамиль Сафаров пройдет повторную медицинскую экспертизу в конце ноября. После ознакомления с его результатами будет дано заключение». Об этом заявил адвокат Р.Сафарова Адиль Исмайлов. Как сказал адвокат, после получения заключения медэкспертизы документы судебного дела будут представлены в суд. А.Исмайлов также сообщил, что с его подзащитным поддерживается телефонная связь, состояние офицера удовлетворительное.
Как заявила ранее адвокат по делу об убийстве Г.Маргаряна, член Международного союза адвокатов Назели Варданян, в ходе прошедшего 27-го сентября судебного заседания свои заключения дали эксперты, проводившие первую и вторую судебно-психологические экспертизы. В итоге первой экспертизы Рамиль Сафаров был признан вменяемым. При посредничестве защиты была проведена вторая экспертиза, которая обнаружила у Сафарова элементы посттравматического синдрома. Психолог Юхас Кристин, проводивший первую экспертизу, подробно и уверено представил свою точку зрения и итоги экспертизы, заявив, что у людей в состоянии посттравматического синдрома вырабатывается страх, но никак не агрессия. Человек с подобным синдромом не стал бы офицером армии и уж никак не решился бы на убийство. Более того, посттравматический синдром может появиться у человека, ставшего непосредственным свидетелем каких-либо трагических событий, в частности, как утверждает защита, “событий в Ходжалу”. Однако, Сафаров во время вышеназванных событий находился в Баку, а затем отправился в Турцию. Попытки эксперта Илдико Ковача, проводившего вторую экспертизу, доказать свою правоту показали его непрофессионализм. Как заявил на пресс-конференции представитель Министерства обороны Армении на суде в Будапеште Айк Демоян, Ковач утверждал, что в Турции Рамиль Сафаров принимал лекарство под названием “Ксенекс”, предусмотренное для людей с посттравматическим синдромом. Однако Юхас Кристин в ответ заявил, что именного этого лекарства в то время не было в обращении, а если похожее лекарство и было, то оно носило совершенно другое название. По словам Назели Варданян, посттравматический синдром не считается психическим заболеванием и не может рассматриваться в качестве смягчающего обстоятельства. После показаний экспертов суд принял решение провести третью экспертизу, которая рассмотрит заключения двух предыдущих и отдаст предпочтение одному из них. Отметим, что следующее заседание состоится 15 декабря.