2 Ապրիլ 2013 - 08:38 AMT
1897թ. ապրիլի 2-ին Էրզինջան քաղաքից ոչ հեռու ծնվել է հայ ազգային-ազատագրական շարժման գործիչ, ժոողովրդական վրիժառու Սողոմոն Թեհլիրյանը: 1921թ. Բեռլինում Սողոմոն Թեհլիրյանը բոլորի աչքի առաջ գնդակահարեց Թալեաթ փաշային և հանձնվեց ոստիկանությանը: Սպանվածը Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախկին նախարարն էր, որը հայտնի է որպես հայ ժողովրդի դահիճ, Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկը: Բեռլինի դատարանը, ուսումնասիրելով գործն ու կոտորածը վերապրած վկաների ցուցմունքները, արդարացրեց Սողոմոն Թեհլիրյանին ու ազատ արձակեց նրան դատարանի դահլիճում:
Թալեաթ փաշայի սպանությունը «Նեմեզիս» օպերացիայի առաջին գործողությունն էր, որն ի կատար ածեցին ՀՅԴ հայ վրիժառուները: Երկու տարվա ընթացքում սպանվեցին Հայոց ցեղասպանության բոլոր կազմակերպիչները: Սողոմոն Թեհլերյանը մահացավ ԱՄՆ-ում, 1960թ. մայիսի 23-ին:

2 апреля 1897 недалеко от города Эрзинджан родился деятель армянского национально-освободительного движения, народный мститель Согомон Тейлирян.
В 1921 году в Берлине Согомон Тейлирян на глазах у всех застрелил человека и сразу сдался полиции. Убитый – бывший министр внутренних дел Османской империи Талаат-Паша, известный как один из организаторов Геноцида армян. Суд в Берлине, рассмотрев дело и изучив свидетельства выживших в резне, полностью оправдал Тейлиряна и освободил его в зале суда.
Убийство Талаата-паши стало первым в операции «Немезис», которую осуществили армянские мстители из АРФ Дашнацутюн. В течение двух лет были убиты все организаторы Геноцида армян в Османской империи.