«Հայրենիք» արտադրական կոպերատիվ, ավելի հայտնի որպես «Հայրենիք» կինոթատրոն: Հասցե՝ Արշակունյաց 38: Գործունեությունը՝ կինոֆիլմերի ցուցադրում, պարենային ապրանքների մանրածախ և մեծածախ առևտուր, պլաստմասե իրերի արտադրություն, կենցաղային և տնտեսական ապրանքների մանրածախ և մեծածախ առևտուր, հագուստի և կոշիկի մանրածախ և մեծածախ առևտուր: Տարածքի ընդհանուր մակերեսը 1261.4 քմ: Տարածքի գնահատված արժեքը 164 312 555 դրամ: Հիմնական միջոցների ընդհանուր արժեքը 123 600 900 դրամ: Շահագործման է հանձնվել 1951 թվականին:
1951 թվականի «Սովետական Հյաաստանի» մայիսի 1-ի համարում, որն ամբողջությամբ նվիրված է Աշխատավորների օրվան, վերջին էջի այն հատվածում, որտեղ սովորաբար տեղ էին գտնում թատրոնների ու կինոթատրոննրի այդ օրվա խաղացանկերը, մի փոքրիկ անկյունում գրված է. «Երևան քաղաքի Ստալինյան ռայոնում բացվում է նոր կինոթատրոն «Հայրենիք»: Ցուցադրվելու է գունավոր գեղարվեստական ֆիլմ «Բեռլինի անկումը»: Այդ օրվանից 62 տարի անց Արշակունյաց 42/1 շենքի ամենատարեց բնակիչները կինոթատրոնի հետնամուտքի մոտ նստած հիշում են, որ «առաջին սեանսին ասեղ գցելու տեղ չկար»:
«Խաղաղ օրերին», «Երկնային դադնաղ ընթացք», «Ոտքի կելնեն նոր մարտիկներ», «Հետախույզի սխրագործությունը»: Ահա այն ֆիլմերը, որոնք ցուցադրվում էին կինոթատրոնում շահագործման հանձնվելու առաջին շրջանում: Հետո եկան ուրիշ ժամանակներ:
«Սկեցին առաջին հնդկական ֆիլմերի սեանսները ու այդ ժամանակ տոմսերի համար իսկական պատերազմ էր լինում»,-պատմում են Արշակունյաց 42/1-ի բնակիչները:
Հիշում են, որ ոստիկանությունը միշտ հսկում էր տարածքը, բայց մի անգամ հնդկական «Թափառաշրջիկի» ցուցադրությունից առաջ հարցը դանակին հասավ:
Հարևան շենքի բնակիչները բոլորին չէ, բայց աշխատակիցների մի մասին հիշում են: Հիշեցին սաքսոֆոնահար Նշանին, ով կինոթատրոնի նվագախմբում էր նվագում: Նվագախումբը 7 հոգուց էր բաղկացած, տղաները նվագում էին սեանսից առաջ կամ հետո, իսկ ազգությամբ եզդի երգչուհին՝ երգում:
Շատերը նաև տոմսավաճառ Քնարին, «բուֆետչիկ» Խաչիկին ու նկարիչ Ռուբոյին հիշեցին, ով աֆիշաներն էր գրում:
Նկարիչ Ռուբոյին նաև կինոթատրոնի 9 ամսվա կինոմեխանիկը հիշեց: Վանիկ Ալեքսանյանը «Հայրենիքում» աշխատել է 1985 թվականին: Պատմում է, որ ժողովներին Ռուբոն բողոքում էր, որ իրեն ներկ չեն տալիս, որ աֆիշաները գրի:
Ռուբոն մի առաքելություն էլ ուներ. ձայնագրում էր ինքնապատասխանիչի տեքստը.«Մի կիսամութ սենյակատիպ անկյուն ունեինք: Այն ծառայում էր որպես սինքրոն թարգմանիչների խցիկ։ Մի երկու անգամ պատահել է, որ փառատոների շրջանակում չթարգմանված ֆիլմեր ենք ցուցադրել, ֆիլմը կենդանի ձայնով էր կրկնօրինակվում: Ունեինք ինքնապատասխանիչով հեռախոս. ցանկացած մարդ կարող էր զանգահարել տրված համարով, և ինքնապատասխանիչը կասեր, թե տվյալ օրը ինչ կինոնկար է ցուցադրվում։ Այն ժամանակ դա բավականին լուրջ տեխնիկական առաջընթաց էր համարվում։ Հիմնականում նկարիչ Ռուբոն էր տեքստը ձայնագրում։ Նրա բացակայության ժամանակ՝ ես: Նշեմ նաև, որ կինոնկարները ցուցադրում էինք 23 ԿՊԿ կինոպրոյեկցիոն ապարատով»։
Կինոմեխանիկը հիշում է նաև կինոթատրոնի մանր ու մեծ «մախինացիաները», տոմսերի վաճառքից մինչև այդպես էլ չստացած հոնորարներ, թեև մի անգամ, այնուամենայնիվ, հոնորար ստացան. «Կոմս Մոնտե Քրիստոյի» ցուցադրության ժամանակ էր, մեկ շաբաթից ավել դահլիճը լեփ-լեցուն էր»:
Վանիկ Ալեքսանյանը պատմում է, որ միշտ չէր , որ նման ֆիլմը այդքան լսարան էր բերում, հենց դա էր պատճառը, որ հնդկական ֆիլմերը էկրանից չէին իջնում.«Հիշում եմ՝ մի անգամ նոյեմբերի 7-ին տնօրենը ասաց՝ գոնե այսօր եկեք հայրենասիրական մի բան ցույց տանք, գրեցինք ավիշան, տեղադրեցինք, որոշ ժամանակ անց որոշեցինք պարզել «Մոսկվա» կինոթատրունում ինչ են ցույց տալու, գնացինք, տեսանք հնդկական ֆիլմ է, եկանք աֆիշան փոխեցինք, հնդկական դրեցինք»:
Ասում են՝ «Հայրենիք» հիմնականում աղջիկներն էին գնում: Սա էլ է բացատրվում նրանով, որ հիմանակնում հնդկական կինոներ ցուցադրող կինոթատրոնը, բնական է՝ նախընտրում էին զգացմունքային աղջիկները.
«Մենք Փարաքարում էինք ապրում ու 1 ռուբլով գալիս էինք Երևան` դասի, հետո էլ կինո: 15 կոպեկով օդանավակայանի ավտոբուսով գալիս էինք Երևան, 4 կոպեկով հասնում Չարբախ: 15 կոպեկով խաչապուրի էինք ուտում, 50 կոպեկ էլ կինոյի տոմսն արժեր: «Հայրենիք» կինոթատրոնում հիմնականում հնդկական ֆիլմեր էին ցուցադրում: Մենք էլ երիտասարդ աղջիկներ էինք, ռոմատիկ էինք: Երևի հենց դրա համար էինք հենց այդ կինոթատրոն գնում»:
Անահիտ Եղիազարյանն ամուսնու` Սոկրատ Եղիազարյանի հետ վերջին անգամ «Հայրենիք» կինոթատրոն գնացել է, երբ դեռ ամուսնացած չէին` 1984թ. աշնանը: Միանգամից նշեցին, որ վերջին շարքերում չեն նստել. զրույցը նաև նրանց դուստրն էր լսում:
Այդ անգամ էլ հնդկական ֆիլմ են դիտել ու դա եղել է առաջին ու վերջին անգամը, որ պարոն Սոկրատը համաձայնել է տիկնոջ ընտրած ֆիլմը դիտել:
«Մենք ընկերներով սովորաբար «Մոսկվա» կամ «Նաիրի» կինոթատրոն էինք գնում: «Հայրենիք» գնալն ու հնդկական ֆիլմ դիտելն այնքան էլ ընդունված չէր մեր շրջապատում», – պատմում է Սոկրատ Եղիազարյանը:
«Այն ժամանակ կինո գնալը թատրոն գնալուն գրեթե հավասար էր: Ձմեռը թատրոն գնալիս կանայք երկարաճիտ կոշիկներով էին գալիս, բայց իրենց հետ կոշիկներ էին բերում ու դահլիճ միայն դրանք հագնելուց հետո էին մտնում: Այդպես կինո «Մոսկվայում» է եղել», – ասաց Սոկրատ Եղիազարյանը:
Սոկրատ Եղիազարյանը անգամ տոմսերը վերավաճառողներ տղաներին է հիշում՝ Քաջիկն ու Ալիկը. «Իրենք էին մեզ տոմս հասցնում պետք եղած ժամանակ»:
Մի օր կինոթատրոնը փակվեց, տղաներին էլ այլևս չտեսան: Մեր զրուցակիցները դժվարացան հիշել՝ վերջին անգամ ինչ ֆիլմ են դիտել «Հայրենիքում»: Արշակունյաց 42/1 շենքի բնակիչ Կամո պապը միայն սրտնեղեց, որ մի քանի տարի առաջ երկար ընդմիջումից հետո մտել է շենք ու տեսել, որ նախկին «Հայրենիքը» միայն դրսից է պահպանվել. «Օթյակները չկան, կինոթատրոնը հիշեցնող ոչինչ չկա, ոչ գույքը, ոչ դահլիճը: Սեփականաշնորհված տարածք է, նախասրահը գրասենյակ են սարքել, ով գիտի՝ ինչ են արել, իսկ վերևում կիսաքանդ վիճակ է»:
1996 թվականի մայիսի 22-ին ՀՀ պետական ձեռնարկությունների սեփականաշնորհման և վարձակալած գույքի գնման թույլտվության մասին կառավարության 156 որոշման 13.1 կետում նշված է. «Թույլատրել «Հայրենիք» կինոթատրոն արտադրական կոպերատիվին գնել ՀՀ մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի նախարարությունից վարձակալած գույքը»
1996 թվականի հուլիսի 16-ին կնքվել է սեփականաշնորհման պայմանագիր:
Գինը համաձայն կառավարության 1996 թվականի մասիսի 22-ի 156 որոշման կազմել է 165.641.955 դրամ: Այն այժմ պատկանում է Շենգավիթի նախկին թաղապետ Սարգիս Հովհաննիսյանին:
«Հայրենիք» կինոթատրոնի արխիվային գործի վերջին էջերից մեկում փակցված տեղեկանք
18 մարտի 1991 թվական –տեղեկանք թաքցված շահույթի վերաբերյալ
Հայրենիք Վ/Կ արտադրական կոպերատիվի գործունեությունը հարկային վարչության կողմից չի ստուգվել, կինոթատրոնը ՉԻ ԱՇԽԱՏՈՒՄ:
Հ.Գ Թեև սեփականատիրոջ հետ զրուցել չհաջողվեց, մեզ փոխանցեցին, որ «Հայրենիքը» վերանորոգելու մտադրություն կա: Ասում են՝ այն մշակութային հաստատություն է լինելու: Իսկ շենքի նախասրահն այժմ էլ նման նպատակների է ծառայում, երբեմն այնտեղ շնորհանդեսներ ու հանդիպումներ են անցկացնում:

Производственный кооператив «Айреник», более известный как кинотеатр «Айреник». Адрес – Аршакуняца 38. Деятельность: показ кинофильмов, оптовая и розничная торговля продуктовых товаров, производство пластмассовых изделий, оптовая и розничная торговля бытовых товаров, оптовая и розничная торговля одежды и обуви. Общая площадь 1261.4 кв.м. Стоимость – 164 312 555 драмов. Сдан в эксплуатацию в 1951 году.
В номере «Советской Армении» от 1-го мая 1951 года, который был посвящен Дню трудящихся, на последней странице, где обычно печатались анонсы фильмов в ереванских кинотеатрах на этот день, была напечатана маленькое объявление: «В Сталинском районе города Еревана открывается новый кинотеатр «Айреник». Состоится показ цветного фильма «Падение Берлина». Спустя 62 года жители дома по Аршакуняца 42/1, сидя у черного хода кинотеатра, вспоминают, что «на первом сеансе здесь яблоку негде было упасть». Житель соседствующего с кинотеатром жилого дома дед Перч, который, по его словам, не пропустил ни одного «значимого» сеанса, рассказывает, что иногда весь день проводил в кино.
«В мирные дни», «Небесный тихоход», «Встанут новые бойцы», «Подвиг разведчика». Именно эти фильмы показывали в кинотеатре в первое время после открытия. Потом настал другие времена.
«Стали показывать индийские фильмы и в этом время за билеты разворачивались настоящие войны», – вспоминают старожилы дома по Аршакуняца 42/1.
Вспоминают, что во время сеансов у кинотеатра всегда дежурил наряд милиции, но однажды перед показом индийского «Бродяги» дело дошло до поножовщины: «Бывало и такое, и не только во время «Бродяги», однажды и во время «Тарзана» дело дошло до ножа. Во время «Бродяги» и «Тарзана» мы часто сидели прямо на полу, бывало, умоляли билетеров пропустить нас».
Соседи до сих пор помнят пусть не всех, но многих работников кинотеатра. Помнят саксофониста Ншана, который играл в оркестре кинотеатра. В оркестре играло 7 музыкантов, ребята играли до или после сеансов, с ними пела певица – езидка по национальности.
Помнят кассиршу Кнар, буфетчика Хачика и художника Рубо, который писал афиши.
Художника Рубо помнит и киномеханик Ваник Алексанян, 9 месяцев 1985 года проработавший в “Айреник”. Он вспоминает, что на собраниях Рубо жаловался, что ему не дают краски, чтобы писать афиши. У Рубо была еще одна важная миссия: он записывал тексты для автоответчика: “У нас было что-то типа полутемной комнаты. Она служила будкой для синхронных переводчиков. Пару раз бывало, что в рамках фестивалей мы показывали непереведенные фильмы, дублировали их вживую. А еще у нас был телефон с автоответчиком, кто угодно мог позвонить и узнать, какой именно фильм будут показывать в конкретный день. Тогда это считалось серьезным техническим прогрессом. Тесты для автоответчика в основном записывал художник Рубо. В его отсутствие – я. Хочу также сказать, что фильмы мы показывали при помощи кинопроектора 23 КПК ”.
Киномеханик также вспоминает мелкие и крупные «махинации» – от продажи билетов до так и неполученных гонораров, хотя один раз гонорар они все-таки получили: “Это было во время показа «Графа Монте-Кристо, больше недели зал был полон”. Ваник Алексанян рассказывает, что не на все фильмы собирался полный зал, поэтому индийские фильмы не сходили с экрана «Айреник». “Помню, однажды, 7-го ноября директор сказал нам: “Давайте хоть сегодня покажем что-нибудь патриотическое”. Мы написали афишу, разметили ее, а через некоторое время решили выяснить, что показывает кинотеатр “Москва”, пошли, увидели – индийский фильм. Мы вернулись и заменили афишу афишей индийского фильма”, – рассказывает киномеханик.
Вспоминают, что в «Айреник» с особым удовольствием ходили девушки. Именно романтичные девушки предпочитали кинотеатр, показывающий индийские фильмы: «Мы жили в Паракаре и за один рубль приезжали в Ереване, ходили в кино. За 15 копеек на автобусе аэропорта приезжали в Ереван, за 4 копейки доезжали до Чарбаха. На 15 копеек покупали хачапури, 50 копеек стоил билет в кино. В «Айреник» показывали в основном индийские фильмы, а мы были молодыми, романтичными. Наверное, именно из-за этого ходили в этот кинотеатр».
Анаит Егиазарян вместе с мужем Сократом Егиазаряном в последний раз были в «Айреник», когда еще не были женаты, осенью 1984 года. Сразу отметили, что не покупали билеты на последние ряды: нашу беседу слышала их дочь.
И в этот раз они смотрели индийский фильм, и это был первый и последний раз, когда Сократ согласился пойти с женой в кино.
«Мы с друзьями обычно ходили в кино «Москву» или «Наири». Смотреть в «Айреник» индийские фильмы было у нас как-то не принято», – рассказывает Сократ Егиазарян.
«Тогда поход в кино был сравним с походом в театр. Зимой женщины ходили в театр в сапогах, но приносили с собой туфли и, только переодевшись, заходил в зал. Примерно так же было и в кинотеатре «Москва», – продолжает он.
Сократ Егиазарян помнит даже ребят, перепродающих билеты, – Каджика и Алика: «Они доставали для нас билеты, когда нам было надо».
Однажды кинотеатр закрыли, и ребята больше не появлялись. Наши собеседники не смогли вспомнить, какой фильм смотрели в последний раз в кинотеатре «Айреник». Жителя дома по Аршакуняца 42/1 дед Камо лишь с сожалением сказал, что недавно после долгого перерыва зашел в здание кинотеатра увидел, что «Айреник» сохранился только снаружи: «Лож нет, нет ничего, чтобы напоминало о кинотеатре, ни мебели, ни зала. Фойе превратили в офис, наверху все почти разрушено».
В пункте 13.1 решения 156 правительства о разрешении на приватизацию государственных предприятий и покупку арендованного имущества от 22 мая 1996 года говорится: «Разрешить производственному кооперативу «Кинотеатр Айреник» купить арендованное у Министерства культуры, молодежи и спорта имущество».
16 июля 1996 года было подписано соглашение о приватизации.
Согласно решению 156 правительства от 22 мая 1996 года цена кинотеатра составила 165.641.555 драмов.
Одна из последних страниц архивного дела кинотеатра «Айреник» содержит справку:
«18 марта 1991 года – справка о сокрытых доходах
Деятельность производственного кооператива «Кинотеатр Айреник» налоговым управлением проверена не была, кинотеатр НЕ РАБОТАЕТ».
P.S. Хотя нам не удалось поговорить с нынешним собственником здания, нам передали, что он намерен отремонтировать «Айреник». Говорят, что в здании бывшего кинотеатра будет действовать культурный центр. А сегодня фойе кинотеатра тоже периодически служит околокультурным целям: иногда здесь проводятся презентации и торжественные встречи.