3 Ապրիլ 2013 - 08:21 AMT
Ապրիլի 3-ին Երևանում տեղի է ունեցել «Հայաստանում աշխատանքային միգրացիային սոցիալական արձագանք» եռամյա ծրագրի շնորհանդեսը, որի նախձեռնողներն են Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը, աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի, ինչպես նաև տարածքային կառավարման նախարարությունները: 1 մլն եվրո արժողությամբ ծրագրի նպատակն է մեղմացնել արտագնա աշխատանքի սոցիալական հետևանքները ընտանիքի և համայնքի վրա: Ծրագիրը կիրականացվի Լոռիում, Տավուշում, Գեղարքունիքում և Շիրակում և թույլ կտա կրճատել արտագնա աշխատանքի մեկնողների թիվն ու նվազեցնել այդ մարզերի համայնքների խոցելիությունը:
Հարկ է նշել, որ այդ խնդիրը նոր չէ Հայաստանի համաւ, և սոցիալական միգրացիան տարիներ շարունակ նպաստել է աղքատության ու գործազրկության արդյունքում առաջացող խնդիրների մեղմացմանը:
Ինչպես նշել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ տարածաշրջանային գրասենյակի փոխտնօրեն Քիրսի Մադին, աշխատանքային միգրացիան հնարավորություն է ստեղծում նրանց համար, ով որոշակի հմտություններ ու գիտելիքներ է ձեռք բերել Հայաստանից դուրս, կիրառել դրանք՝ նպաստելով համայնքների զարգացմանը: Բացի այդ արտագնա աշխատանքը մարտահրավեր է կանանց ու երեխաների համար, որոնք մնում են առանց կերակրողի:
Իր հերթին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան հավելել է, որ ԵՄ-ն կարևորում է միգրացիոն հոսքերի կառավարման բարելավումը Հայաստանում, ինչը թույլ կտա կրճատել ապօրինի միգրացիան և խթանել ցիկլիկ միգրացիան, ինչպես նաև թույլ կտա ապահովել հայրենադարձների ինտեգրումը երկրում:

3 Апрель 2013 - 07:31 AMT
3 апреля в Ереване состоялась презентация трехлетней программы “Социальное реагирование на трудовую миграцию в Армении”, инициированной миссией ЕС в Армении, ЮНИСЕФ, Министерством труда и соцвопросов и Министерством территориального управления Армении. Цель программы, стоимость которой составляет порядка 1 млн евро, состоит в смягчении в Армении воздействия социальных последствий рабочей миграции на семьи и общины. Программа будет реализована в Лори, Тавуше, Гегаркунике и Шираке и позволит сократить число рабочих мигрантов и сократить уязвимость общин этих областей.
Надо отметить, что социальная миграция на протяжении многих лет являлась средством преодоления проблем, возникающих в результате бедности и безработицы в семьях и общинах Армении.
Как отметила замдиректора регионального офиса ЮНИСЕФ Кирси Мади, трудовая миграция является возможностью для мигрантов, которые приобрели опрделенные навыки и знания за пределами Армении, применить их на должном уровне, тем самым содействовать развитию этих общин. Помимо этого, трудовая миграция является вызовом для женщин и детей, оставшихся без кормильца, поскольку формирует в них родительские навыки не на должном уровне.
В свою очередь посол ЕС в Армении Траян Христеа добавил, что ЕС придает важное значение улучшению управления миграционных процессов в Армении, что позволит пресечь нелегальную миграцию и стимулировать циклическую миграцию , а также позволит обеспечить интегрированность вернувшихся мигрантов в стране.