3 Ապրիլ 2013 - 09:18 AMT
Թուրքերն ահուսարսափով սպասում են, թե ինչ են ներկայացնելու հայերը 2015-ին. մենք առայժմ ոչինչ չենք անում
Թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը կարծում է, որ Հայոց ցեղասպանության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խնդիրները Թուրքիայի համար առաջնահերթ չեն: Միևնույն ժամանակ նա նկատում է, որ Թուրքիան ակտիվորեն պատրաստվում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա նկատեց, որ թուրքերը ամեն ինչ անում են ցույց տալու համար, որ 1915-ին ոչ միայն հայեր են կոտորվել, այլև թուրքեր: Թուրքիայում կառուցվելու են, այսպես կոչված, հայերի կողմից իրականացված թուրքերի ցեղասպանության հուշահամալիր, ինչպես նաև ԱՍԱԼԱ-ի գործողություններից տուժած թուրքերի հիշատակին նվիրված հուշակոթող:
«Թուրքերն ահուսարսափով սպասում են. թե ինչ են ներկայացնելու հայերը 2015-ին: Ցավոք սրտի, առայժմ ոչինչ չի արվում մեր կողմից, մենք ավելի շատ պատասխանում ենք թուրքական սցենարներին, քան նախաձեռնողի դիրքում ենք հանդես գալիս»,- ասաց Արտակ Շաքարյանը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական արձանագրություններին, Արտակ Շաքարյանը նկատեց, որ դրանց սառեցված վիճակը ձեռնտու է Թուրքիային:

3 Апрель 2013 - 14:46 AMT
Тюрколог: Турки с ужасом ждут, что будут делать армяне в 2015 году, но армяне, к сожалению, пока ничего не делают
Тюрколог Артак Шакарян считает, что вопросы Геноцида армян и армяно-турецких отношений являются приоритетными для Турции. В тоже время он отметил, что Турция активно готовится к 100-ой годовщине Геноцида армян.
На встрече с журналистами Артак Шакарян заявил, что турки делают все, чтобы показать, что в 1915 году были убиты не только армяне, но и сами турки. По его словам, в Турции будут установлены мемориал памяти турок, якобы “ставших жертвами осуществленного армянами геноцида”, и памятник туркам, «пострадавшим в результате действий АСАЛА».
«Турки с ужасом ждут, что будут делать армяне в 2015 году. К сожалению, с нашей стороны на данный момент ничего не предпринимается, мы больше отвечает на турецкие сценарии, чем выступаем с нашими инициативами», – сказал Шакарян.
Говоря о процессе нормализации армяно-турецких отношений, тюрколог отметил, что замороженное состояние этого процесса выгодно Турции.