Հայաստանում 4428 գրանցված թմրամոլ կա, որից 32-ը` կին: Նարկոլոգիական կլինիկայի ղեկավար Պետրոս Սեմերջյանն այսօր ասուլիսի ժամանակ է նշել այս թիվը և հավելել, որ այն աճելու միտում ունի: «Վերջին 4 տարում մեր երկրում թմրամոլների թիվը մեծացել է: Անցած տարվա համեմատ թմրամոլների թիվը աճել է 30 տոկոսով»,- հիմնավորել է նա:
Նարկոլոգիական կլինիկայի ղեկավարի խոսքով, ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում թմրամոլ դառնում են սոցիալական, իրավական, հոգեբանական խնդիրների պատճառով: «Թմրամոլ են դառնում հիմնականում նրանք, ովքեր չեն տեսնում կյանքի իմաստ և սկսում են ինքնակործանումը»,- ավելացրել է հոգեբան Սամվել Խուդոյանը:
Նա համոզված է, որ թմրամոլությունն այն հիվանդություններից է, որի բուժման արդյունքները միշտ էլ կասկածելի են: Թմրամոլների բուժմամբ զբաղվող Պետրոս Սեմերջյանն ավելացրել է.«Մենք հիվանդ ենք ունեցել,որ 15 անգամ բուժվել է: Ամենամեծը գործոնը այստեղ հաղթահարել կարողանալն է»:

4 Апрель 2013 - 11:41 AMT
В Армении официально зарегистрировано 4428 наркомана, из которых 32 – женщины. Глава наркологической клиники Петрос Семерджян на встрече с журналистами отметил, что этот показатель имеет тенденцию роста. “В последние 4 года число наркоманов в стране увеличилось. По сравнению с прошлым годом этот показатель увеличился на 30% ”, – сказал он.
По словам Семерджяна, как и во всем мире, так и в Армении, наркоманами становятся из-за социальных и психологических проблем. “Наркоманами становятся в основном те, кто не видит смысла жизни и прибегает к самоуничтожению”, – заявил, в свою очередь, психолог Самвел Худоян. Он выразил уверенность, наркомания – болезнь, результаты лечения которой всегда сомнительны.
Занимающийся лечением наркоманов Петрос Семерджян добавил: “У нас был больной, который лечился 15 раз. Самый важный фактор – суметь преодолеть себя”.