8 Ապրիլ 2013 - 08:27 AMT
Ապրիլի 8-ին Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Մեքսիկայի նորանշանակ դեսպան Ռուբեն Ալբերտո Բելտրան Գեռերոյին` հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ, հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առթիվ՝ նախարար Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ նա իր աշխատանքով նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնմանը և ամրապնդմանը: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հույս հայտնեց, որ անցած տարի Մեքսիկա իր այցելության ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը հավելյալ խթան կհանդիսանա հայ-մեքսիկական փոխգործակցության զարգացման համար: Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանի կառավարությունը որոշում է ընդունել այս տարի Մեխիկոյում Հայաստանի դեսպանություն բացելու մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպան Գեռերոն նշեց, որ իր երկիրը կարևորում է Հայաստանի հետ համակողմանի հարաբերությունների զարգացումը և հավաստիացրեց, որ բոլոր ջանքերը կներդնի հայ-մեքսիկական բարեկամությունն էլ ավելի խորացնելու համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձան երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցությանը, առևտրատնտեսական, մշակութային ոլորտներում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերին:

Новый посол Мексики в Армении Рубен Альберто Белтран Гереро вручил копии верительных грамот министру иностранных дел Армении Эдварду Налбандяну.
Глава МИД РА выразил уверенность, что новый посол внесет свои усилия для расширения и укрепления отношений между двумя странами. Эдвард Налбандян напомнил, что в ходе своего прошлогоднего визита в Мексику достиг договоренностей о сотрудничестве в различных областях и отметил, что правительство Армении приняло решение об открытии посольства Армении в Мексике, сообщает пресс-служба МИД РА. В свою очередь, мексиканский дипломат отметил, что его страна придает важное значение связям с Арменией и заверил, что приложит максимум усилий для укрепления этих связей.
Собеседники обсудили расширение договорно-правового поля между Арменией и Мексикой, сотрудничество в международных организациях и гуманитарной сфере.