8 Ապրիլ 2013 - 15:40 AMT
Ոստիկանություն. Ր. Հովհաննիսյանի հավաքներում գնալով ուժգնանում է հակաիրավական գործողությունների դիմելու միտումը
Նախագահի նախկին թեկնածու Ր. Հովհաննիսյանի կազմակերպած հավաքներում գնալով ուժգնանում է հակաիրավական, այդ թվում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված գործողությունների դիմելու միտումը, որի կենսագործման պայմաններում հավաքների խաղաղ բնույթը` կախված իրավիճակի զարգացումից, կդառնա մասամբ կամ ամբողջովին բովանդակազուրկ: Նման պարագայում ՀՀ ոստիկանությունը պետք է ձեռնամուխ լինի օրենքով սահմանված իր այլ պարտականությունների կատարմանը: Այսպես, համաձայն «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի, ոստիկանությունը պարտավոր է հավաքի անցկացման վայրից հեռացնել այն անձանց, ովքեր կոպտորեն խախտում են հավաքի խաղաղ և բնականոն ընթացքը, եթե այլ կերպ հնարավոր չէ ապահովել այն: Այս մասին ասված է Ոստիկանության՝ վաղվա «Ժառանգության» կազմակերպած հավաքին առնչվող հայտարարության մեջ:
«Ակնհայտ է, որ եթե հավաքի կազմակերպիչը կամ առանձին մասնակիցներ, «այլընտրանքային եղանակով իբրև թե ստանձնելով Հանրապետության նախագահի լիազորությունները» փորձելու են կոնկրետ գործողություններով ձեռնամուխ լինել ՀՀ Սահմանադրության 55-րդ հոդվածով Հանրապետության նախագահին վերապահված լիազորություններ ու դրանից բխող այլ գործողություններ իրականացնելուն, ապա նման հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարողներին ՀՀ ոստիկանությունը հեռացնելու է հավաքի վայրից, իսկ եթե դա անհնարին լինի հավաքի մասնակիցների մեծ մասի կողմից նման գործողություններին միանալու կամ դրանց հավանություն տալու դեպքում, ապա ոստիկանությունը, համաձայն «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածի 1-ին մասի, պետք է դադարեցնի հավաքը, քանի որ այլ կերպ չի կարող արգելափակել հանրության շահերի անհամաչափ սահմանափակումը:
Բացի այդ, ՀՀ ոստիկանությունը լիազորված է հայտարարել, որ ապրիլի 9-ին անցկացվելիք հավաքի շրջանակներում երթի անցկացման դեպքում անշեղորեն հետևելու է լիազոր մարմնի` 4 ապրիլի 2013 թ.` երթի նկատմամբ սահմանափակումներ սահմանելու մասին թիվ 70 որոշման մեջ ամրագրված սահմանափակումների խստիվ պահպանմանը: Հետևաբար, ոստիկանության անխուսափելի և համարժեք միջամտությունից ու հնարավոր բախումներից խուսափելու համար ՀՀ ոստիկանությունը հորդորում է հավաքի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին լիովին պահպանելլիազոր մարմնի որոշման պահանջները:
ՀՀ ոստիկանությունը հարկ է համարում ևս մեկ անգամ հատուկ շեշտել, որ իր աջակցությունը հավաքներին կարող է շարունակվել միայն այնքան ժամանակ, քանի դեռ հավաքը պահպանում է իր խաղաղ բնույթը և դրա անցկացմամբ անհամաչափ կերպով չեն սահմանափակվում այլոց սահմանադրական իրավունքները կամ հանրային շահերը, իսկ հավաքի ժամանակ հակաիրավական, հատկապես, հանրորեն վտանգավոր գործողությունները կամ դրանց անմիջական սպառնալիքը կարող են էապես նվազեցնել խաղաղ հավաքի պաշտպանության` օրենքով ամրագրված երաշխիքի պահպանման հնարավորությունը:
ՀՀ ոստիկանությունը գիտակցում է իր բարձր պատասխանատվությունը` աջակցելու իրապես խաղաղ հավաքների բնականոն անցկացմանը: Սակայն այդ պատասխանատվությունը իրենց վերաբերող մասով պարտավոր են կրել նաև հավաքների կազմակերպիչները և մասնակիցները` կատարելով օրենքով սահմանված իրենց պարտականությունները: Հակառակ պարագայում՝ անկախ ՀՀ ոստիկանության բոլոր ջանքերից և հավաքների մասնակիցների զգալի մեծամասնության խաղաղ մտադրություններից, գործնականում անառարկայական կդառնա նման հավաքների անցկացմանն աջակցելու որևէ լիազորություն»,-ասված է ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Полиция Армении выступила с заявлением относительно общественного собрания, которое собирается провести лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян 9-го апреля.
В заявлении, в частности, говорится: «Полиция Республики Армения считает необходимым подчеркнуть, что до сих пор неукоснительно выполняла свои обязанности по оказанию содействия мирным собраниям, в рамках своих полномочий. Полиция Республики Армения и впредь продолжит свой вид деятельности, обусловленный содержанием закона.
С другой стороны собрания, организованные экс-кандидатом в президенты Республики Армения Р. Ованнисяном, постепенно приобретают противоправные намерения, в том числе намерения приступать к действиям, предусмотренным Уголовным кодексом Республики Армения, в условиях осуществления которых мирный характер собраний, в зависимости от хода развития ситуации, станет отчасти или полностью бессодержательным. В подобном обстоятельстве полиция РА должна приступать к выполнению своих предусмотренных законом иных обязанностей. Так, согласно пункту 3 части 1 статьи 32 закона РА «О свободе собраний», полиция обязана разгонять с места проведения собрания тех лиц, которые грубо нарушают мирный и естественный ход собрания, в случае если поддержание последнего иначе невозможно.
Очевидно, что если организатор собрания или отдельные его участники, «якобы взяв на себя полномочия президента Республики альтернативным путем» будут конкретными действиями стараться предпринимать выполнение предусмотренных статьей 55 Конституции РА полномочий президента Республики, а также приступать к иным действиям, вытекающим из этих полномочий, то совершающих подобные общественно опасные деяния полиция Республики Армения устранит с места собрания, а в случае если это станет невозможно, когда большинство участников собрания соединятся подобным действиям или одобрят их, то полиция, согласно части 1 статьи 33 закона РА «О свободе собраний», должна прекратить собрание, так как иначе будет не в состоянии препятствовать несоразмерному ограничению интересов общественности. Кроме того, полиция РА уполномочена заявить, что в случае проведения марша, в рамках предстоящего 9-го апреля собрания, неукоснительно будет соблюдать строгое поддержание ограничений на проведение марша, закрепленных в постановлении уполномоченного органа номер 70 от 4-го апреля 2013 года.
Следовательно, во избежание неизбежного и равноценного вмешательства полиции и возможных столкновений, полиция РА призывает организаторов собрания и участников полностью придерживаться требований уполномоченного органа.
Полиция РА считает необходимым еще раз особо подчеркнуть, что содействие проведению собрания может продолжаться лишь до тех пор, пока собрание будет сохранять свой мирный характер, и его проведение не повлечет за собой несоразмерное ограничение конституционных прав других граждан или интересов общества, а в ходе собрания противоправные, особенно общественно опасные деяния и их непосредственная угроза могут существенно снизить возможность охраны мирного собрания – закрепленной законом гарантии.
Полиция Республики Армения осознает свою высокую ответственность, а именно: содействие проведению действительно мирных собраний. Однако эту ответственность обязаны нести и организаторы и участники собрания в части, касающейся их, выполняя свои установленными законом обязанности. В противном случае, независимо от всех усилий полиции РА и мирных намерений значительного большинства собрания, на практике беспредметным станет любое полномочие оказать содействие проведению подобных собраний.