11 Նոյեմբեր 2005 - 08:25 AMT
Իսրայելի Բեեր-Շեւա քաղաքում ավարտվեց Շախմատի աշխարհի թիմային առաջնությունը: Առանցքային խաղը Ռուսաստանի եւ Չինաստանի (տղ) հավաքականների միջեւ մենամարտն էր, որտեղ որոշվում էր առաջին տեղի ճակատագիրը:
Հիշեցնենք, որ դրանից մեկ փուլ առաջ Չինաստանի տղամարդկանց հավաքականի ընթացքը, որն մինչ այդ չուներ ոչ մի պարտություն, կասեցրեց Հայաստանի հավաքականը` այդպիսով հնարավորություն տալով Ռուսաստանի հավաքականին պայքարել ուժեղագույնի տիտղոսի համար: Ռուս շախմատիստները փոքրիկ հրաշք գործեցին, 3,5:0,5 հաշվով ջախջախելով չինացիներին, եւ դարձան շախմատի աշխարհի առաջնության չեմպիոններ: Երրորդ տեղը գրավեց Հայաստանի հավաքականը, որն ոչ ոքի խաղաց Կուբայի հավաքականի հետ` 2:2:
Նշենք, որ մեր հավաքականը ընդհանուր առմամբ լավ խաղաց, տանուլ տալով միայն չեմպիոններին, սակայն 3 անգամ ոչ ոքի խաղաց առաջնության աուտսայդերների հետ: Եզրափակիչ փուլի մյուս խաղերը. Իսրայել-ԱՄՆ` 1,5:2,5, Վրաստան-Ուկրաինա` 1,5:2,5:

В Израильском городе Беер-Шеве завершился командный Чемпионат Мира по шахматам. Центральный матч – поединок между сборными России и Китая (муж.), где решалась судьба первого места. Напомним, что за тур до этого мужская сборная Китая, не знавшая поражений, споткнулась о сборную Армении, тем самым дав шанс сборной Росии поспорить за право сильнейшего.
Российские шахматисты совершили маленькое чудо, разгромив китайцев со счетом 3,5:0,5, и стали чемпионами мира по шахматам.
Третье место заняла сборная Армении, которая завершила матч со сборной Кубы вничью – 2:2. Заметим, что наша сборная в целом сыграла хорошо, проиграла только чемпионам, но сыграла 3 встречи вничью с оутсайдерами чемпионата.