11 Ապրիլ 2013 - 11:00 AMT
Կառավարությունն իր այսօրվա նիստում որոշում է կայացրել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության միջև համատեղ կինոարտադրության մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը համաձայնություն տալու մասին: Ինչպես հայտնել է մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, հիմնական պայման է հանդիսանում այն, որ նախագծի մասնակիցները լինեն նշված երկու պետությունների քաղաքացիներ կամ ռեզիդենտներ վերջին 5 տարվա ընթացքում: Բացի այդ, նախատեսվում է համագործակցել նաև մասնագետների պատրաստման գծով: Հայկական կողմն այս նախագծում կներկայացնի Ազգային կինոկենտրոնը:
Վարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Սարգսյանը հետաքրքվել է, թե երբ կսկսվեն առաջին ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները: Նախարարը պատասխանել է, որ արդեն կա 4 ֆիլմ, որ նկարահանվել է այս նախագծի շրջանակներում, այդ թվում Փարաջանովի մասին պատմող «Փարաջանով՝գեղեցիկի սիրահարրը» ֆիլմը 4 երկրների մասնակցությամբ՝ Հայաստանի, Ֆրանսիայի, Ուկրաինայի ու Վրաստանի:

Как сообщила министр культуры Армении Асмик Погосян, документом предусмотрено совместное производство фильмов, где основным условием является то, чтобы участники проекта были гражданами этих стран или являлись резидентами на протяжении последних 5 лет. Помимо этого предусмотрено сотрудничество по линии подготовки специалистов. Армянску- сторону в проекте будет представлять Государственный Киноцентр.
И. о. премьер-министра Армении Тигран Саркисян поинтересовался, когда начнутся работы по производству первого фильма, на что министр ответила, что уже есть 4 фильма, снятые вне этого соглашения, в частности, “Обитель красоты” про Параджанова с участием 4 стран Армении, Франции, Украины и Грузии.