12 Ապրիլ 2013 - 15:01 AMT
52 տարի առաջ այս օրը Բայկոնուրից «Վոստոկ-1»-ով թռիչք կատարեց Յուրի Գագարինը, իսկ այսօր Էրեբունի օդանավակայանից ՄԻԳ-երով ու կործանիչ ավիացիայի այլ տեսակներով թռիչքներ կատարեցին Հայաստանում ռուսական ավիացիոն զորամասի օդաչուները: Նրանք Հայաստանի տարածքում մարտական հերթապահություն են իրականացնում ԱՊՀ հակաօդային պաշտպանության համատեղ ծրագրով:
Օդաչուների հնարքները դիտելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրուցել է Կոմանդոսը` Արկադի Տեր-Թադևոսյանը.«Արդեն 4-րդ անգամ եմ մասնակցում նման միջոցառումների և համեմատելով կարող եմ ասել, որ ամեն անգամ օդաչուների պատրաստվածությունն ավելի է կատարելագործվում: Նրանց հրամանատարը ԽՄ ամենաէլիտար զորամասերից մեկում է ծառայել ու այսպես էլ պիտի լիներ»:
Կոմանդոսի խոսքով ռուս օդաչուները ցույց են տալիս իրենց ուժը, հնարավորությունները բարեկամներին`հանգստացնելու, հակառակորդին` մտահոգելու համար:
Մայոր Ալեքսանդր Սալովն օդաչուների իր ընտանիքում 4-րդ սերունդն է: 2004 թվականից է թռչում, իսկ արդեն 2 տարի` Երևանի երկնքում: «Տարածքը բարդ է` ռելիեֆը`լեռնային, եղանակը` փոփոխական: Այդ պատճառով այստեղ միայն բարձր մակարդակի օդաչուներ են թռչում», – ասաց նա ու պատմեց, որ մի թռիչքը երբեք մյուսին նման չի լինում,- «Թռչելիս հաճույք ենք ստանում, բայց անհաջողություններ էլ են լինում, որոնք հետագայում շտկվում են»:
Այսօրվա թռիչքները սովորական պլանային էին, բայց ավիացիայի և տիեզերագնացության օրվա առիթով դրանք դիտելու էին հրավիրվել բոլոր ցանկացողները, ՀՀ ՊՆ, ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի և ՀՀ-ում ՌԴ ԴԱԾ Սահմանապահ վարչության, ՌԴ դեսպանատան ներկայացուցիչներ:

12 Апрель 2013 - 16:43 AMT
12 апреля ровно 52 года назад с космодрома Байконур стартовал “Восток-1” с первым человеком, полетевшим в космос – Юрием Гагариным на борту. Сегодня, 12 апреля, на ереванском аэродроме «Эребуни» летчики российской авиабазы провели показательные полеты на истребителях. Российские летчики несет боевое дежурство по противовоздушной обороне в Объединенной системе ПВО государств СНГ.
После демонстративных полетов герой Арцахской войны, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян (Коммандос) в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал: “Уже в четвертый раз я принимаю участие в подобных мероприятиях и, сравнивая, могу сказать, что с каждым разом пилотов совершенствуют свое мастерство. Их командир служил в одной из самых элитных советских частей, и поэтому не могло быть по-другому”.
По словам Коммандоса, российские летчики показывают свое мастерство друзьям, чтобы успокоить их, противникам – чтобы заставить задуматься.
Майор Александр Салов летчик в четвертом поколении. Летает с 2004 года, последние 2 года – в Ереване. “Здесь довольно сложная территория, рельеф – горный, погода – переменчивая. Поэтому здесь летают только летчики высокого класса”, – отметил он, добавив, что каждый полет отличается от другого: «Летая, вы получаете удовольствие, но бывают и неполадки, которые впоследствии исправляются».
Сегодняшние полеты были плановыми, но в связи с Днем авиации и космонавтики на авиабазе был объявлен «День открытых дверей». Понаблюдать за полетами пришли руководители Министерства обороны Армении, 102-й российской военной базы в Гюмри и Пограничного управления ФСБ России в Армении, сотрудники посольства России, представители российских предприятий, студенты и школьники.
В рамках мероприятия была также организована наземная выставка летательных аппаратов – МИГ-29, ИЛ-76, вертолеты МИ-24, МИ-8.