ՀԱԿԿ ծրագիրը կազմելիս առավել կարևորվել է ոչ թե գործնական քայլերի հերթագայումը, այլ քաղաքական ուժի փիլիսոփայությունը: Այս մասին կուսակցության հիմնադիր համագումարի ժամանակ հայտարարեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Կար կարծիք, թե սովետական բռնապետությունից հետո միանգամից դառնալու էինք ամենալիբերալները: Սակայն զարգացման ուղին մեզ հասցրել է սոցիալական լիբերալիզմին: Պետք է բծախնդիր կերպով քայլ առ քայլ իրականացնել սահմանադրական դրույթները: Եթե մի իշխանություն կարողանա իրականացնել գոնե սահմանադրական դրույթների մի մասը, արդեն մեծ գործ արած կլինի»,- ասաց նա:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նկատեց, որ ինչպես 2008թ-ին, այնպես էլ այսօր, մեր երկրին անհրաժեշտ է բուրժուադեմոկրատական հեղափոխություն. «Մինչև բուրժուադեմոկրատական հեղափոխություն չլինի, իրական սոցիալիզմ չի լինի: Եվ այստեղ մեծ փիլիսոփայություն պետք չէ որոնել: Ընդամենը արտադրող ուժերը պետք է կապանքներից ազատված լինեն՝ ժամանակին դրանք պետական կապանքներն էին, հիմա էլ՝ ավազակապետական կապանքներն են»: ՀՀ առաջին նախագահը նաև նշեց, որ մինչև խոշոր բուժուազիան չազատվի, երկիրը բարգավաճ և դեմոկրատական չի դառնա, և մանր ու միջին բիզնեսը չի զարգանա:

При разработке программы партии «Армянский национальный конгресс» было отдано предпочтение не практическим шагам, а политической философии. Об этом на учредительной съезде партии заявил первый президент Армении, лидер блока АНК Левон Тер-Петросян.
“Было мнение, что после распада Советского Союза мы станем самыми либеральными. Но путь, по которому шло наше развитие, привел нас к социальному либерализму. Необходимо шаг за шагом реализовывать конституционные положения. Если власть сможет реализовать хотя бы часть конституционных положений, это будет большим достижением”, – сказал Левон Тер-Петросян.
По его словам, как в 2008 году, так и сегодня Армении необходима буржуазно-демократическая революция. “Пока не будет буржуазно-демократической революции, не будет реального социализма. И не надо здесь искать глубокой философии. Производственные силы всего лишь должны быть освобождены от всех оков, в том числе политических”, – сказал первый президент Армении, отметив, что пока крупная буржуазия не освободится, страна не станет процветающей и демократической, мелкий и средний бизнес развиваться не будет.