24 Ապրիլ 2013 - 10:19 AMT
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը իր կուսակիցների և համակիրների հետ Ազատության հրապարակից երթով եկավ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նկատեց, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին մնացել է ընդամենը 2 տարի և մինչ այդ հայ ժողովուրդը պետք է ամնե բան անի, որ ունենա իրավական ու սահմանադրական պետություն:
«Պետք է փոխվի միջազգային հանրության կողմից Հայաստան պետության ընկալումը, որ երբ թակենք աշխարհի դուռը և պահանջենք արդարություն. մեզ ճիշտ ճանաչեն: Նոր Հայաստանը պետք է կարողանա իր ազգային շահը ձևակերպել ու ներակայացնել աշխարհին.
«Այդ օրը Թուրքիան կունենա երկու ընտրություն. կամ սահմանը բացել առանց նախապայմանների և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ և այդ հարաբերություններն օգտագործել Հայկական հարցը լուծելու և հատուցելու համար կամ, եթե Թուրքիան շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը, մենք պետք է նախապայմաններ առաջ քաշենք, և ներկայացնենք մեր պահանջները»,-ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Ես մի բանում եմ համոզված՝ ինչպես 2 տարի անց Հայաստանում է լինելու նոր վիճակ, այնպես էլ Թուրքիան է դրական ուղղությամբ շարժվելու»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նկատեց, որ այսօր ազգային միասնականության օր է և ոչ թե ողբի. «Ապրիլի 25-ին բացվելու է նոր Հայաստանի օրը»:

Лидер партии «Наследие» Рафии Ованнисян с представителями партии и сторонниками от площади Свободы возглавил шествие к холму Цицернакаберд, Мемориалу памяти жертв Геноцида армян. Рафии Ованнисян обратил внимание на то, что до 100-летия годовщины Геноцида армян осталось 2 года, и до этого времени армянский народ должен сделать все, чтобы иметь правовое государство.
«Со стороны международного сообщества должно поменяться восприятие Республики Армения, чтобы, когда мы постучались в двери мира и потребовали справедливости, нас бы правильно признали. Новая Армения должна суметь сформулировать свой национальный интерес и представить его миру. В этот день у Турции будет 2 выбора: или открыть границу без предусловий и установить дипотношения с Арменией и использовать эти отношения для разрешения Армянского вопроса, или, если Турции продолжает свою политику отрицания, мы должны выдвинуть вперед предусловия и представить свои требования», – сказал он.
Одновременно лидер партии «Наследие» заметил, что «сегодня день национального единства, а не скорби». «25 апреля настанет день новой Армении», – заявил он.