Ի տարբերություն Երևանի մյուս չգործող կինոթատրոնների` «Ռոսիայի» մասին հաճախ է խոսվել: Այս կինոթատրոնի մասին երևանցիները համեմատաբար ավելին գիտեն, քան մյուսների: Վերջին տարիներին շատերն են անդրադարձել հատկապես «Ռոսիայի» շուկայից շուկա փոխակերպմանը: Սեփականաշնորհումից հետո խոստումներ եղան, որ այն համալրելու է մայրաքաղաքի մշակութաառևտրային կառույցների շարքը, բայց «Ռոսիան» դեռ միայն առևտրային համալիր է, մշակութայինին հերթը, ասում են, կհասնի:
Կինոթատրոնի պատմությունն այնպես, ինչպես եղել է: Ինչպես նախագծվեց ու կառուցվեց Երևանի ամենամոդեռնիստական կառույցներից մեկն այն ժամանակ, երբ Երևանում 3 մեծ կինոթատրոն կար և 1000 մարդուն բաժին էր ընկնում 5 տեղ` կինոթատրոնների դահլիճներում: Ինչում մեղադրեցին հեղինակներին, ու ինչով պարգևատրեցին: Ի վերջո՝ որն էր այս կինոթատրոնի գլխավոր առանձնակատկությունը ու ինչ հաղթահարվեց հայկական ճարտարապետության մեջ «Ռոսիայի» կառուցմամբ:
Այս անգամ ավելի շատ գնահատականներ ու ճարտարապետական մանրամասներ, քան հիշողություններ ու մարդիկ:
««Ռոսիա» կինոթատրոնի կառուցումը կարևոր փուլ էր: Առաջին անգամ մենք կարողացանք կատարել մեր առջև դրված խնդիրը` միաժամանակ դեմ չգնալով մեր ստեղծագործական սկզբունքներին: Մենք չգնացինք որևէ փոխզիջման: Կարծում ենք, որ մեզ հաջողվեց կյանքի կոչել մեր մտածածը առանց որևէ բացառության: Նույնը մեզ հաջողվեց նաև Մեծ եղեռնի զոհերին նվիրված հուշակոթողի դեպքում, արդեն Քալաշյանի հետ: Պարզապես վերջինի դեպքում հոգևոր սկիզբ կար»:
Սա հատված է Արթուր Թարխանյանի հետ զրույցից, որը տպագրվել է 1985 թվականին «Կոմունիստում»:
60-ականներին այնտեղ, որտեղ «Ռոսիան» է, սև շուկա էր: Որոշվեց, որ շուկայի տեղում պետք է կինոթատրոն կառուցվի:
Ճարտարապետներ Արթուր Թարխանյանը, Սպարտակ Խաչիկյանն ու Հրաչ Պողոսյանը որոշեցին ներկայացնել իրենց նախագիծը: Կինոթատրոնի համար տասնյակ էսքիզներ արվեցին ու առանձնացվեցին երկու հիմնական տարբերակներ: Սկզբում առաջինը՝ պանորամային կինոթատրոն: Այն պետք է մեծ լիներ, նախատեսված 2600 հանդիսատեսի համար և պետք է երկու դահլիճ ունենար` էկրանով միմիանցից բաժանված:
1964 թվականին Հայաստանի Ճարտարապետների միությունում տեղի ունեցավ կինոթատրոնի նախագծի բուռն քննարկումը: Այստեղ սկիզբ առավ մի վեճ, որը շարունակվեց երկար, անգամ այն ժամանակ, երբ ավարտվել էր «Ռոսիայի» շինարարությունը:
«Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ի 1966 թվականի նոյեմբերի 29-ի համարում տպագրված հոդվածն անդրադառնում է այս վեճին: Հոդվածի հեղինակը Ա.Կակոսյանն է: Այն արտացոլում է ամենը, ինչ տեղի է ունեցել նախագծի քննարկման ժամանակ:
Ըստ հոդվածի հեղինակի` Սպարտակ Խաչիկյանին անգամ հարցնում են.«Այդ ինչ եք կախել կինոթատրոնի ճակատին, սպիտակեղեն է, ինչ է»:
«Չգիտեմ` ինչպիսին էին ուզում տեսնել կինոթատրոնը, բայց ես հակված եմ մտածելու, որ բոլորին վախեցնում էին կառույցի վառ արտահայտված օրիգինալությունն ու ժամանակակից լուծումները: Հակառակ դեպքում՝ ինչպես բացատրել դիտողությունը, թե «նախագծում վատ են արտահայտված ազգային միջավայրին առնչվող հարցերը» կամ «նախագիծը պետք է համապատասխանի Երևանի ճարտարապետական դիմագծին»:
«Նոր ճարտարապետությունը պետք է կառուցվի հնի հիմքի վրա» թեզը նոր չէր և, կարելի է ասել, արդարացված էր: Բայց Խաչիկյանն էլ իր հերթին էր ճիշտ, երբ ասում էր, որ ազգայինը պետք է փնտրել նոր մտքի, տեխնիկայի մեջ»,- գրում է Կակոսյանը:
Պանորամային կինոթատրոնի գաղափարը չընդունվեց: 1970-ականների սկզբին Ճարտարապետների միություն ներկայացվեց այժմյան «Ռոսիայի» նախագիծը:
Նախագիծը քննարկվեց ու հաստատվեց Երևանի Քաղխորհրդի կողմից: Սկսվեց շինարարությունը:
Այն նախատեսվեց 2600 հանդիսատեսի համար, ինչպես և մտածել էին հեղինակները: Դահլիճներից մեկը 1600, մյուսը՝ 1000 տեղանոց: «Ռոսիա» կինոթատրոնի կախովի ծածկը առաջինն էր Հայաստանում: Նման լուծում երբևէ չէր կիրառվել:
Կինոթատրոնը վերածվեց բազմաֆունկցիոնալ համալիրի, որը բաղկացած էր երեք հիմնական մասից. չափսերով տարբեր, բայց միևնույն կաղապարով երկու դահլիճներ` եզրերից վերև ձգվող, իսկ դահլիճների տակ բաց տարածք, որտեղ տեղակայված են ցուցասրահներ, սրճարան, բար, տոմսարկղեր: Այս տարածքով կարելի էր անցնել ինչպես փողոցով` առանց կինոթատրոն մտնելու: Հենց այս` դրսի ու ներսի կապն էլ համարվում է ամենահետքրքիր լուծումներից մեկը:
Իսկ երբ պարզ դարձավ, որ տեխնիկական պատճառներով երկու դահլիճները միավորել հնարավոր չի լինի, նաև ինտերֆեյսի հետ կապված բարդություն առաջացավ: Բայց սա չխանգարեց մտահղացմանը. հեղինակները հիշեցին Մարմարաշենի եկեղեցին. երկու կառույցներ են կողք կողքի ու դրանց միջև «աշխատող» տարածություն կա, նույնը Հաղպատում: Երկու դահլիճների միջև եղած տարածությունը դարձավ ամբողջ համալիրի կենտրոնը: Եզրերից ձգվող և կենտրոնում դեմ դիմաց բարձրացող դահլիճները տեսողական տարբեր զգացողություններ են առաջացնում: Եվ ամենից հաճախ մարդիկ այն նմանեցնում են Արարատ սարին, այստեղից էլ կինո «Ռոսիային» հետագայում տրված երկրորդ անունը՝ Այրարատ:
Կինոթատրոնը բացվեց 1974 թվականի դեկտեմբերին:
Բոլորովին վերջերս լույս տեսավ ճարտարապետ Կարեն Բալյանի «Արթուր Թարխանյան, Սպարտակ Խաչիկյան, Հրաչյա Պողոսյան» գիրքը, որտեղ Բալյանն անդրադարձել է «Ռոսսիա» կինոթատրոնին.
«1960-ականների ու 1970-ականների սկզբի Երևանը այն հետաքրքիր ճարտարապետական հարթակներից մեկն էր, որտեղ շատ էին էքսպերիմենտները: Քաղաքի միջավայրը՝ նույն զբոսայգին, որի վերջին հատվածում կառուցված է կինոթատրոնը, շատ հաջողված քաղաքաշինական և ծավալական լուծումների օրինակ է: Թարխանյանը, Խաչիկյանն ու Պողոսյանը գտնվում էին իրադարձությունների կիզակետում:
Անշուշտ, նման ռադիկալ նախագծի իրականացման փաստը ստեղծագործական որոնման համար խթան էր: Ինչ ճարտարապետական մեղքերի համար ասես չեն մեղադրել կինոթատրոնի հեղինակներին: Նույնիսկ ֆունկցիոնալ հարցերը չլուծելու մեջ: Թեև նույն հաջողությամբ կարելի էր մեղադրել ավելորդ ֆունկցիոնալության մեջ:
Ակնհայտ է, որ կինոթատրոնի ճարտարապետական լեզուն՝ այն կարելի է կոնստրուկտիվ անվանել, զարգացավ նաև հետագա նշանակալի աշխատանքներում, և առաջին հերթին բազմաֆունկցիոնալ համալիրներում:
Այդ քննադատության ամենամեծ սխալն այն էր, որ դրա հեղինակները փորձում էին կինոթատրոնի ճարտարապետությունը հարմարեցնել սեփական հայեցակարգին՝ չգնահատելով գաղափարն ամբողջությամբ: Այդ տեսակետից գլխավոր մեղադրանքը, որ ներկայացվում էր, այն էր, որ ճարտարապետությունն ազգային չէր: Այդ ասպեկտը կարևորագույններից մեկն է ճարտարապետների համար: Կիոնթատրոնն աչքի է ընկնում ձևերի, կոնստրուկցիաների ու տարածության պարզ ու մաքուր ուրվագծով, որոնք բնորոշ են դասական հայկական ճարտարպետությանը: Սակայն այստեղ էլ գտնվում է որոնման ամենաբարդ պահը:
«Ռոսիա» կինոթատրոնը ամենաառաջինն է Թարխանյանի, Խաչիկյանի ու Պողոսյանի հեղինակած բազմաֆունկցիոնալ համալիների շարքում:
«Հատակի» կեսոնային կառուցվածքը պահում է հարթ վերին ծավալները, որոնք երեսպատված են օխրայի գույնի տուֆով:
Կիրառված լուծման շնորհիվ հաջողվել է հասնել տարածքային ու տեկտոնիկ մաքրության: Դա արդեն հայեցակարգի հաջորդ կետերի իրականացումն է՝ հիշել ոչ միայն գեղեցիկ տեսքի, այլ նաև օգտակարության ու ամրության մասին: Մինչդեռ բարդ կոնստրուկցիան ամենևին էլ տառացիորեն չի մարմնավորվել: Դահլիճների կողային պատերի հարթությունների միջանկյալ խորշերում թաքցված են պահաճոպաններով (կայմապարաններով) ամրացված բազում տեխնիկական տարրեր, պրոեկցիոն սենյակներ, ջրահավաք խողովակներ: Իսկ բուն ազատ տարածությունը պատերի միջև ու կրկնակի հատակը ձայնամեկուսիչ շերտերի դեր են կատարում, ինչը կարևոր է, քանի որ կինոթատրոնը գտնվում է քաղաքի աղմկոտ մայրուղիներով շրջապատված տարածքում: Դահլիճներից յուրաքանչյուրը, անկախ մյուսից, կանգնեցված է չորս պիլոնների վրա, որոնք մխրճված են հիմքի մեջ: Ամբողջ համալիրը կառուցված է միաձույլ երկաթբետոնից՝ 9-բալանոց հատվածում սա առաջին նման կառույցն է Հայաստանում: Առաջին անգամ ԽՍՀՄ-ում դահլիճների կախովի ծածկերում օգտագործվել են կոշտ պահաճոպաններ: Հենց կինոթատրոնի ճարտարապետության մեջ առաջին անգամ որոշակիորեն արտահայտվեց ճարտարապետներ Թարխանյանի, Խաչիկյանի ու Պողոսյանի ձգտումը՝ հասնել արտահայատչականության բարդ, ժամանակակից, կոնստրուկտիվ լուծումների միջոցով: Դրան նպաստեց նաև գործակցությունը տաղանդավոր ինժեներներ Գ.Գևորգյանի ու Ի.Ծատուրյանի հետ:
Ոչ շահեկան եղավ կինոթատրոնի քաղաքաշինական դիրքը: Նրա ձևերը, որ նվազ չափով են միտված շրջակա միջավայրի կոնտեքստուալ իմաստավորմանը, ուղղված են ենթարկելու միջավայրը ծավալների ակտիվ կոմպոզիցիոն գործառույթին, ինչը միանգամայն տարածված մոդեռնիստական մոտեցում է: Թվում է, թե ավելի լավ կլիներ կառույցը շրջել 90 աստիճանով, որպեսզի նրա առավել շահեկան ուրվագիծը տեսանելի լինի զբոսայգու բաց տարածքներից: Թարխանյանը այդ դիտողությանը հակադարձեց, թե` ըստ մտահղացման, զբոսայգին պետք է «սահեր» կինոթատրոնի վեր խոյացած ծավալների տակ, իսկ ներքին կորություն ունեցող մեծ դահլիճի տանիքը պետք է դառնար զբոսայգու հարթության վիզուալ շարունակությունը: Սակայն զբոսայգին կինոթատրոնի կղզյակից անջատված է լայն պողոտայով, որն այդ հատվածում մի փոքր բարձր է, որի արդյունքում կինոթատրոնը զբոսայգու վերին կետերից «կորչում է»: Արդյունքում, զբոսայգին իր շարունակությունը չի ստանում կինոթատրոնի թևերի տակ և չի «խտանում» դահլիճների արանքի ներքին տարածքում: Իսկ դահլիճի տանիքի կորության վրայով սահող հայացքը միանգամայն իներտ մի պատկերի է հանդիպում, որտեղ բավականաչափ հստակ չի արտացոլվում կինոթատրոնի ծավալն ու նրա երկրաչափական ձևերը:
Բարդ ու տևական ստացվեց բանավեճը կինոթատրոնի ֆորմալ լեզվի, նրա կոմպոզիցիոն կառուցվածքի առաջնայնության մասին, որը շարունակվեց նաև կինոթատրոնի կառուցումից հետո… 60-ականները ակնհայտորեն դրսևորում էին այն մեկուսացումը, որ առկա էր առաջադեմ համաշխարհային փորձից: Հասարակության բացարձակ գաղափարականացման պայմաններում նման վիճակը ներկայացվում էր որպես երկու համակարգերի մշակույթի դիմակայություն:
Կինոթատրոնի ճարտարապետությունը, կարծես, ուղղված էր մշակութային մեկուսացման հաղթահարմանը, առնվազն, ճարտարապետության լեզվի առումով կարելի է ասել, որ տեղի էր ունենում «կոնվերգենցիայի»՝ արևմտյան ճարտարապետության հետ մերձեցման գործընթաց: Հետագա տարիներին դա չստացավ իր շարունակությունը»:
1979թ. «Ռոսիա» կինոթատրոնի ճարտարապետության համար նրա հեղինակներն արժանացան ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի մրցանակի: Սակայն բարձր պարգևից շատ առաջ կինոթատրոնն արդեն ճանաչում էր բերել հեղինակներին՝ «Ռոսիայի» հաջողությունն անկասկած էր: Հստակ ձևերը, վեր սլացած կոնստրուկցիաները միաձուլվեցին՝ ստեղծելով հայ ճարտարապետության միանգամայն նոր մի կերպար:
Կինոթատրոնը դարձավ նորի այն որոնումների մարմնացումը, որոնք միշտ ճանապարհ են բացում մի ողջ ուղղության զարգացման համար:
Շուրջ երկու տասնամյակ «Ռոսիան» «ծառայեց» երևանցիներին: Այստեղ ֆիլմ նայելը իսկական արարողակարգի էր վերածվում, քանի որ այն միայն կինոթատրոն չէր: Երևանցիները քայլում էին ցուցասրահում, դիտում նկարները, քանդակները, զրուցում միմյանց հետ, սեանսից հետո սրճում, քննարկում ֆիլմը: Բայց եկան 90-ականները ու «Ռոսիան» էլ մյուս կինոթատրոնների պես դադարեց գործել:
Իսկ 2004-ին սեփականաշնորհվեց:
2006-ին կառույցի մի հատվածում բացվեց «Ռոսիա» առևտրամշակութային կենտրոնը, որը հետագայում պետք է ընդլայնվեր:

30 Апрель 2013 - 16:34 AMT
В отличие от остальных недействующих кинотеатров Еревана, о “России” говорилось очень много. И о нем ереванцы знают сравнительно больше, чем о других. В последние годы очень многие затрагивали вопрос трансформации “России” из рынка в рынок. После приватизации звучали обещания, что он войдет в список торгово-культурных сооружений Еревана, но пока “Россия” – только торговый центр, а очередь до культуры обещают, что дойдет.
Вот история кинотеатра – такая, какой она была. Как проектировалось и строилось одной из самых модернистских сооружений Еревана в то время, когда в столице действовало 3 больших кинотеатра и каждой 1000 ереванцев полагалось всего 5 мест в кинозалах. В чем обвиняли авторов проекта и чем награждали. В конце концов, в чем самая главная особенность этого кинотеатра и какая архитектурная победа была одержана при помощи строительства “России”.
На этот раз больше оценок и архитектурных подробностей, чем воспоминаний и людей.
«… Работа над кинотеатром «Россия» стала важным этапом.
В этом сооружении нам впервые удалось по всему диапазону проблем, поставленных перед нами проектным заданием, реализовать наши творческие принципы. В «России» мы сумели не позволить себе компромиссов, отступлений, оговорок. Точкой опоры для всего спектра нуждающихся в решении вопросов такого сложного общественного сооружения, как двухзальный кинотеатр, нам служил принцип: осознать и передать во всей полноте комплекс функций сооружения. Мы считаем, что в «России» нам удалось воплотить свой принцип без каких-либо скидок. То же самое удалось (уже с С. Калашяном) с памятником жертвам геноцида. Только функцию мы увидели здесь в другом – духовном начале».
Это отрывок из интервью с Артуром Тарханяном, которое было опубликовано в 1985 году в газете «Коммунист».
В 60-х годах прошлого века на том месте, где был позже построена «Россия», находился черный рынок. Было решено, что на месте рынка должен быть построен кинотеатр.
Архитекторы Артур Тарханян, Спартак Хачикян и Грач Погосян решают представить свой проект.
К проекту были сделаны десятки эскизов и два основных варианта. Сначала первый, панорамный, потом – второй, широкоформатный, осуществленный. Панорамный кинотеатр должен был быть большим, на 2600 зрителей, и задуман в виде двух залов, разделенных трансформирующимся экраном. Замысел объединения залов с помощью раздвижных легких перегородок обдумывался и после того, как «не прошел» первый вариант.
В конце 1964 года в Союзе архитекторов Армении состоялось долгое и бурное обсуждение архитектуры кинотеатра. Начался принципиальный спор, который продолжался еще долго и после завершения строительства.
В номере газеты «Комсомольская правда» от 29-го ноября 1966 года опубликована статья А.Какосяна, посвященная этому спору. Статья представляет все то, что творилось во время обсуждения проекта. По словам автора статьи, Спартак Хачикян даже спрашивал: «Что вы повесили на фасад кинотеатра, постельное белье?»
«Не знаю, каким хотели видеть панорамный кинотеатр инстанции утверждающие. Но я склонен думать, что их пугали ярко выраженные оригинальность и современность здания. Иначе как понять замечания «в проекте плохо поставлены вопросы национального колорита», «проект должен соответствовать общему характеру архитектуры Еревана». Здесь и завязался узел конфликта. Тезис «новую архитектуру надо создавать на основе старой, традиционной» – не нов. И в принципе справедлив. Но и прав Хачикян, когда заявляет: национальное надо искать на основе новой мысли, новой техники, новой функции», – пишет Какосян.
Идея панорамного кинотеатра принята не была. В начале 1970 годов в Союз архитекторов был представлен проект нынешнего кинотеатра «Россия».
Проект был обсужден и принят Горсоветом Еревана. Началось строительство.
Предполагалось построить кинотеатр на 2600 мест, как и проектировали авторы. Один из залов на 1600 мест, другой – на 1000. А технология подобных подвешенных перекрытий была применена в Армении впервые.
Кинотеатр вырос в многофункциональный комплекс из трех объемов: два разномасштабных, одинаковых по формам кинозала – большой и малый, приподнятые на мощных пилонах и консолью выступающие вперед, а под залами – прямоугольный объем, куда встроены выставочные помещения, кафе, бары, кассы для небольшого просмотрового зала. В композиции этот прямоугольник пассивен, через стекла его боковых стен перетекающие внутренние пространства свободно сливаются с городским окружением. Через него буквально можно пройти как по улице, не входя в кинотеатр. Связь внешнего и внутреннего являлась одним из главных положений архитектурной концепции. В решении кинотеатра оно имеет дальнейшее развитие.
Когда из-за технических сложностей пришлось отказаться от трансформаций залов кинотеатра, возникла и сложность их композиционного сопряжения.
«Мы вспомнили Мармашен. Две одинаковые церкви разных масштабов стоят рядом. Между ними «работающее» пространство. Или в академии в Ахпате – тоже переход к двум подобным. «Разойдясь», залы создали динамичный силуэт восходящих навстречу друг другу вогнутых плоскостей. Это решение метафорично и вызывает различные ощущения (в контуре двух залов кому-то видно двуглавие горы Арарат – не потому ли, переименовывая кинотеатр, обратились к названию Айрарат). Но независимо от восприятия здесь удалось достичь очень существенных результатов в разработке формы», – вспоминают авторы.
Кинотеатр был открыт в декабре 1974 года.
Буквально недавно вышла в свет книга архитектора Карена Балаяна «Артур Тарханян, Спартак Хачикян, Грач Погосян», где автор рассказывает и о кинотеатре «Россия»:
«Ереван 1960-х и начала 1970-х был одной из интересных архитектурных площадок, где много экспериментировалось. Сама среда города – тот же бульвар, на завершении которого был построен кинотеатр, была примером очень удачных и градостроительных, и объемных решений. Тарханян, Хачикян и Погосян находились в самом водовороте событий.
Конечно, сам факт осуществления столь радикального проекта, каким являлся кинотеатр, придавал его авторам столь нужный для творческого поиска стимул. В каких только архитектурных грехах не обвиняли создателей кинотеатра! Даже в нерешенности функциональных вопросов. Хотя с тем же успехом можно было бы выдвинуть обвинение в излишней функциональности.
Очевидно выразившийся в кинотеатре архитектурный язык – я бы его назвал конструктивным – будет развит в следующих наиболее значительных работах, и в первую очередь, конечно, в многофункциональных комплексах.
Очень большая ошибка этой критики заключалась в том, что ее авторы пытались подвести архитектуру кинотеатра под свою концепцию, не оценивая целиком его замысел. С этих позиций выдвигалось главное обвинение в ненациональности архитектуры. Этот аспект – один из самых важных в программе зодчих. Он «составлен» из строгой чистоты форм, конструкций и пространств, присущих классической армянской архитектуре. Но здесь заключен и самый сложный момент поиска.
Кинотеатр «Россия» – самый первый в ряду многофункциональных комплексов, построенных А. Тарханяном, С. Хачикяном и Г.Погосяном, он остается примером наиболее последовательного воплощения их творческой программы.
Кессонированная конструкция «дна» держит гладкие верхние объемы, облицованные охристым туфом.
В решении удалось добиться пространственной и тектонической чистоты. Это уже реализация следующих пунктов концепции – помнить не только о красоте, но и пользе и о прочности. При этом сложная конструкция отнюдь не буквально воплощена в форму – за плоскостями боковых стен залов в промежуточных пустотах остались скрытыми многие технические подробности вантовых креплений, проекционные комнаты, водосборные желоба. Само же пустое пространство между стен и двойное днище выполняют роль звукоизоляционных слоев, что важно, так как кинотеатр стоит на островке, окруженном шумными городскими магистралями.
Каждый зал, независимо от другого, поставлен на четыре пилона, уходящих в свайные фундаменты. Весь комплекс осуществлен из монолитного железобетона – на девятибалльном участке это первое подобное сооружение в Армении. Впервые в СССР в перекрытиях залов были использованы жесткие ванты. И именно в архитектуре кинотеатра впервые со всей определенностью выразилось стремление Тарханяна, Хачикяна и Погосяна достичь выразительности образа с помощью сложных современных конструктивных решений. В немалой степени этому способствовало содружество с талантливыми инженерами – Г. Геворкяном и И. Цатуряном.
Невыигрышным оказалось градостроительное положение кинотеатра. Его формы, менее рассчитанные на контекстуальное осмысление окружающего пространства, направлены на подчинение среды активной композиционной функции объемов – вполне распространенный модернистский подход. Кажется, было бы лучше развернуть сооружение на 90 градусов, чтобы его наиболее выигрышный силуэт читался с открытых пространств бульвара. Тарханян это мое замечание отпарировал – по замыслу пространство бульвара должно было проскальзывать под приподнятые объемы кинотеатра, а вогнутая кровля его большого зала должна была стать визуальным продолжением плоскости бульвара. Но бульвар разделен от островка кинотеатра широким проспектом, который в этом месте несколько «приподнят», из-за чего кинотеатр с верхних точек бульвара «проваливается». В результате не реализуется замысел продолжения бульвара под консоли кинотеатра и сгущение его во внутреннее пространство между залами. Взгляд же, «скользящий» по вогнутой плоскости по-крытия зала, выхватывает весьма инертный рисунок, в котором недостаточно четко прочитываются объемность кинотеатра и геометризм его форм.
Сложной и продолжительной оказалась дискуссия относительно формального языка кинотеатра, первичности его композиционного строения, которая продолжалась и после завершения строительства.. Шестидесятые со все большей очевидностью обнаруживали собственную по отношению к передовому мировому опыту изолированность и отставание. В условиях предельной идеологизированности общества такое состояние выставлялось как противостояние двух культур.
Архитектура кинотеатра, казалось, была направлена на преодоление культурной изоляции, по крайней мере – в отношении архитектурного языка можно сказать, что происходил процесс «конвергенции» – сближение с западной архитектурой (в последующие годы этот процесс не получил должной глубины).
Около 20 лет «Россия» прослужила для ереванцев. Просмотр фильма здесь превращался в церемонию, так как «Россия» – это был не только кинотеатр. Посетители ходили по галерее, осматривали выставленные картины, скульптуры, беседовали, после сеанса обсуждали фильм за чашечкой кофе в кафе. Но настали 90-ые, и “Россия”, как и другие кинотеатры, перестала работать.
А в 2004-м кинотеатр был приватизирован.
В 2006 году в одной из частей здания открылся торгово-культурный центр “Россия”, которые впоследствии должен был быть расширен.
Торгово-культурный комплекс сегодня осуществляет одну функцию – торговую. В течение 40 лет рынок стал культурным центром и снова стал рынком.
Осталась лишь память об этих трансформациях и здание, которое может быть вновь станет культурным центром.