5 Մայիս 2013 - 04:06 AMT
Երևանում այսօր ավագանու ընտրություններ են: Մայրաքաղաքի 13 ընտրատարածքների 464 ընտրական տեղամասերը բացվել են ուղիղ ժամը 08:00-ին, քվեարկությունը կտևի 12 ժամ: Երեկոյան 20:00 ընտրատեղամասերը կփակվեն և քվերակությունը կհամարվի ավարտված:
Ավագանու ընտրություններին կմասնակցի 816 475 ընտրող:
Քաղաքային իշխանության համար պայքարում են վեց կուսակցությունն և կուսակցությունների մեկ դաշինք:
Հանրապետական կուսակցությունը ներկայացրել է 195 թեկնածուով ցուցակ: Ցուցակի առաջին երեք հորիզոնականները զբաղեցնում են Երևանի գործող քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ, գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանը, Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի ռեկտոր, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հովհաննես Թոքմաջյանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակում 193 թեկնածու կա: Ցուցակի առաջին երեք հորիզոնականները զբաղեցնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը, ՄԱԿ առաջնորդ Գուրգեն Արսենյանը, Առողջապահության նախկին փոխնախարար Աբրահամ Մանուկյանը։
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության ընտրական ընտրական ցուցակում ընդգրկված է 41 թեկնածու: Ցուցակի առաջին երեք հորիզոնականներում են` Երևանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը, «Ժողովրդի իշխանություն» նախաձեռնության նախագահ, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի դասախոս Զոյա Թադևոսյանը և ՀԱԿ մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը:
«Օրինաց երկիր» ցուցակում ընդգրկված է 104 թեկնածու: Ցուցակի առաջին երեք հորիզոնականներում են` Արտակարգ իրավիճակների նախարար, «Օրինաց երկիր» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Երիցյանը, ՕԵԿ վարչության անդամ Հովհաննես Շահինյանը, բանաստեղծուհի, ուսուցչուհի Սոֆյա Արթենյանը:
Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկված է 65 թեկնածու: Ցուցակի առաջին հորիզոնականում է ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, Ազգային ժողովի ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, փոխներկայացուցիչներ` ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը և Արսեն Համբարձումյանը։
«Առաքելություն» կուսակցության ընտրական ցուցակում 29 թեկնածու է ներկայացված: Ցուցակի առաջին երեք հորիզոնականները զբաղեցնում են կուսակցության քաղխորհրդի անդամներ Մեսրոպ Առաքելյանը, Մանուկ Սուքիասյանը և Հրաչ Սարգսյանը:
«Բարև Երևան» կուսակցությունների դաշինքի ցուցակում ընդգրկված է 64 թեկնածու: Ցուցակի առաջին երեք հորիզոնականներում են «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը, վարչության անդամ Անահիտ Բախշյանը և «Մելտեքս» ՍՊԸ տնօրեն Մեսրոպ Մեսրոպյանը։
Ընտրություններին դիտորդական առաքելություն է իրականացնում 26 տեղական կազմակերպությունների 6466 դիտորդ և 1 միջազգային կազմակերպություն:

В Ереване проходят выборы Совета старейшин. В 08:00 по местному времени открылись 464 избирательных участков в 13 избирательных округах. Участки будут открыты до 20:00.
В выборах примет участие 816 475 избирателей.
На место в Совете старейшин претендуют шесть политических партий и один партийный блок.
Правящая Республиканская партия Армении представила список из 195 кандидатов. Первые три строчки списка занимают действующий мэр Еревана Тарон Маргарян, основатель-президент Шахматной академии Армении Смбат Лпутян, ректор Ереванского государственного университета архитектуры и строительства Ованнес Токмаджян.
В списке партии «Процветающая Армения» 194 кандидата. Возглавляют список экс-министр иностранных дел РА Вардан Осканян, лидер "Трудовой партии" Гурген Арсенян, экс-министр здравоохранения Абраам Манукян.
Партия «Армянский национальный конгресс» представила список из 41 кандидата. Возглавляют список бывший мэр Еревана Ваагн Хачатрян, председатель инициативы «Власть народа», преподаватель Армянского государственного экономического университета Зоя Тадевосян и пресс-секретарь АНК Арман Мусинян.
В список партии «Оринац Еркир» вошли 105 кандидатов. Список партии возглавляют глава МЧС Армении Армен Ерицян, член правления партии Ованнес Шагинян и поэтесса, учитель Софья Артенян.
Список АРФ «Дашнакцутюн», в который вошли 65 кандидатов, возглавляют представитель Верховного органа АРФД, глава фракции АРФД Армен Рустамян, секретарь фракции АРФД Агван Варданян, а также Арсен Амбарцумян.
В список партии «Миссия» вошли 29 кандидатов. Возглавляют список члены политсовета партии Месроп Аракелян, Манук Сукиасян и Грач Саргсян.
Список партийного блока «Здравствуй, Ереван», который состоит из 64 имен, возглавляют заместитель председателя партии «Наследие» Армен Мартиросян, член правления Анаит Бахшян и директор ООО «Мелтекс» Месроп Месропян.
Наблюдение за выборами осуществляют 6466 наблюдателей от 26 местных организаций и 1 международная организация.