14 Դեկտեմբեր 2005 - 11:54 AMT
Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար մեղադրվող ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովի դատավարությունն ընդհուպ մոտեցել է ավարտին: Այդ մասին հայտարարել է Բուդապեշտի դատարանում Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդի շահերը ներկայացնող փաստաբան Նազելի Վարդանյանը:
Դեկտեմբերի 10-ից Բուդապեշտում գտնվող հայ փաստաբաններն ու պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը սպասում են դեռեւս նոյեմբերի 25-ին փորձագետների անցկացրած` Ռամիլ Սաֆարովի առողջական վիճակի վերաբերյալ թվով երրորդ դատական փորձաքննության արդյունքին:
«Առայժմ նորություններ չունենք», – հաղորդել է Նազելի Վարդանյանը` ավելացնելով, որ պաշտոնապես պատասխանը հրապարակվելու է հինգշաբթի օրը` դատական նիստի ժամանակ: Ռ.Սաֆարովի հոգեկան վիճակի վերաբերյալ արված առաջին երկու փորձաքննությունները տարակարծությունների առիթ էին տվել, քանի որ առաջին անգամ հունգարացի հոգեբանները որոշել էին, որ 2004 թվականի փետրվարին Բուդապեշտում` ՆԱՏՕ-ի կազմակերպած անգլերեն լեզվի դասընթացների ժամանակ 26-ամյա հայ սպային դաժանաբար կացնահարած ադրբեջանցի զինծառայողը մեղսունակ է, իսկ երկրորդ անգամ` թե Սաֆարովը լիովին չէր կարող վերահսկել իր գործողությունները, այսինքն` սահմանափակ մեղսունակ է: «Երրորդ փորձաքննությունը փաստաթղթային է եւ արվել է առաջին երկուսի հիման վրա կազմված փաստաթղթերի համադրությամբ», – բացատրեց Նազելի Վարդանյանը: Եվս մեկ փորձաքննություն նշանակելու հնարավորություն օրենքն այլեւս չի տալիս, չկան նաեւ նոր վկաներ, իսկ դա նշանակում է, որ դատավարությունը շուտով կավարտվի:
Նախորդ դատական նիստը հետաձգվել էր նաեւ այն պատճառով, որ չէր ներկայացել ադրբեջանական կողմի հերթական վկան` Անար Ալիեւը, ով ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ բնակվում էր Ռամիլ Սաֆարովի հարեւանությամբ: Այս անգամ նրա` դատարան ներկայանալու եւ ցուցմունք տալու վերջին հնարավորությունն է, սակայն ադրբեջանական մամուլում արդեն հրապարակումներ կան, թե Անար Ալիեւն այս անգամ էլ չի ներկայանալու` առողջական խնդիրներ ունենալու պատճառաբանությամբ: Չգալու դեպքում, Վարդանյանի փոխանցմամբ, դատարանում կհրապարակվի նրա նախաքննական ցուցմունքը:
Հարցին, թե ինչ սպասելիքներ ունեն մոտալուտ վճռից, Նազելի Վարդանյանը պատասխանեց. – «Եթե օբյեկտիվ լինի դատավորը, պետք է շատ խիստ պատիժ նշանակի: Իրենք (ադրբեջանցիները) փորձում են լրիվ ազատել եւ իրենց մամուլում են գրում են, թե եթե ինչ-որ պատիժ նշանակվի, դա արդեն պարտություն է: Մենք էլ ուզում ենք ամենախիստը լինի` ցմահ բանտարկություն»: Ինչ վերաբերում է Սաֆարովի էքստրադիցիայի հարցին, ապա այն կարող է քննարկման առարկա դառնալ միայն վճռի կայացումից հետո, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:

Судебное разбирательство по делу азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, обвиняемого в убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна подходит к концу. Об этом заявила адвокат по делу об убийстве Г.Маргаряна, член Международного союза адвокатов Назели Варданян. Находящиеся с 10-го декабря в Будапеште армянские адвокаты и представитель Министерства обороны Армении ожидают результатов третей судебно-медицинской экспертизы Рамиля Сафарова, проведенной экспертами еще 25 ноября. «Пока в этом вопросе нет накаких новостей», – сообщила Назели Варданян, добавив, что официально ответ будет опубликован в четверг, в ходе судебного заседания. Предыдущие две экспертизы Р.Сафарова дали повод для разногласий, так как в первый раз венгерские психологи решили, что в момент совершения убийства был вменяем, вторая экспертиза показала, что Р.Сафаров не контролировал свои действия, то есть был невменяем. «Третья экспертиза основана на сопоставлении документов первых двух экспертиз», – пояснила Назели Варданян. Согласно венгерскому закону, суд больше не имеет права назначать еще одну экспертизу, а это означает, что судебное разбирательство скоро завершится.
Предыдущее судебное заседание было перенесено и по той причине, что не явился свидетель азербайджанской стороны Анар Алиев, который в ходе лекций НАТО жил по соседству с Рамилем Сафаровым. В этот раз ему предоставлена последняя возможность явиться в суд и дать показания, однако в азербайджанских СМИ уже появились публикации о том, что А.Алиев и на этот раз не явится в суд по причине проблем со здоровьем. В случае, если он не явится, по словам Н.Варданян, в суде будут опубликованы его предварительные показания. Отвечая на вопрос о том, что ожидается от приговора, Н.Варданян отметила: «Если судья будет объективным, то назначит крайне суровое наказание. Они (азербайджанцы) пытаются полностью освободить Р.Сафарова и посредством СМИ заявляют, что любое наказание будет поражением азербайджанской стороны. Мы же хотим высшей меры наказания: пожизненного заключения». Что касается вопроса экстрадиции Р.Сафарова, то это может стать предметом обсуждения только после вынесения приговора, сообщает радиостанция “Свобода”.