12 Մայիս 2013 - 12:58 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պաշտոնական այցով Երևան կժամանի Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում մայիսի 13-ին տեղի կունենա Բելառուսի նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո նախատեսված են երկու երկրների նախագահների առանձնազրույցն ու պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցությունները:
Բանակցությունների ավարտին տեղի կունենա մի շարք ոլորտներում Հայաստանի և Բելառուսի միջև համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն, հայտնում են նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունից: Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջև հանդես կգան համատեղ հայտարարությամբ:
Պաշտոնական այցի շրջանակներում Բելառուսի Նախագահը կայցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Ի պատիվ Բելառուսի Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և նրա գլխավորած պատվիրակության՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից երեկոյան կտրվի պաշտոնական ընթրիք:
Մայիսի 14-ին Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կայցելի Հայկական ատոմային էլեկտրակայան, կմասնակցի նաև Երևանում հայ-բելառուսական առևտրի տան բացման արարողությանը: Նույն օրը Հայաստանի և Բելառուսի նախագահները ներկա կգտնվեն Կոտայքի թեմի Աբովյան քաղաքի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ նորակառույց եկեղեցու օծման արարողությանը:

По приглашению президента Сержа Саргсяна с официальным визитом в Ереван прибудет президент Республики Беларусь Александр Лукашенко. В резиденции президента Республики Армения 13 мая состоится официальная церемония встречи президента Беларуси, после которой предусмотрены беседа президентов двух стран с глазу на глаз и переговоры в расширенном составе с участием официальных делегаций. По завершении переговоров состоится церемония подписания документов, направленных на развитие и углубление сотрудничества между Арменией и Беларусью в ряде сфер. Президенты Серж Саргсян и Александр Лукашенко выступят перед представителями средств массовой информации с совместной пресс-конференцией о результатах встречи.
В рамках официального визита президент Беларуси посетит мемориальный комплекс «Цицернакаберд» и отдаст дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
В честь президента Беларуси Александра Лукашенко и возглавляемой им делегации от имени президента Сержа Саргсяна вечером будет дан официальный ужин.
14 мая Александр Лукашенко посетит Армянскую атомную электростанцию, также примет участие в церемонии открытия в Ереване армяно-белорусского торгового дома. В тот же день президенты Армении и Беларуси будут присутствовать на церемонии освящения новопостроенной церкви Св. Иоанна Крестителя Котайкской епархии в городе Абовяне.