21 Դեկտեմբեր 2005 - 15:17 AMT
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր PanARMENIAN.Net-ը, դեկտեմբերի 15-ին Բուդապեշտում տեղի է ունեցել հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով հերթական դատական նիստը: Ինչպես եւ ակնկալվում էր, երկրորդ ադրբեջանցի զինծառայող Անար Ալիեւը, որը նույնպես մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի դասընթացներին մեղադրյալ Ռամիլ Սաֆարովի հետ, չէր ներկայացել ցուցմունքներ տալու համար: Պաշտպանությունը բացատրեց դա նրանով, որ ուղղաթիռից վայր ընկնելու արդյունքում գլխի վնասվածք ստացած Անար Ալիեւը կորցնում է հիշողությունը: «Փոխարենը, ընթերցվեց Ա.Ալիեւի առաջին ցուցմունքը, որն էլ դատարանը վերջնական համարեց»,-Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Բուդապեշտում հայկական կողմի շահերը ներկայացնող փաստաբան Նազելի Վարդանյանը: Ըստ Ա.Ալիեւի ցուցմունքների, դասընթացների ժամանակ ոչ մի վիճաբանություն հայ եւ ադրբեջանցի զինծառայողների միջեւ չի եղել: Ավելին, Անար Ալիեւը նշել է, որ հայ զինվորները, ադրբեջանցի գործընկերներին ողջունելու մի քանի փորձերից հետո, պատասխան չստանալով, դադարեցին նույնիսկ բարեւել Ա.Ալիեւին եւ Ռ.Սաֆարովին: Այդպիսով, հայ եւ ադրբեջանցի զինծառայողների միջեւ կոնֆլիկտային իրավիճակների մասին խոսք անգամ չի կարող լինել: Նիստի ընթացքում պաշտպանությունը հանդես է եկել միջնորդությամբ` Ա.Ալիեւի ցուցմունքները Բաքվում լսելու վերաբերյալ: Սակայն, այդ միջնորդությունը մերժվել է:
Ինչ վերաբերում է դատահոգեբանական փորձաքննությանը, Ն.Վարդանյանը պարզաբանել է, որ երրորդ դատահոգեբանական փորձագետը պետք է համեմատեր առաջին երկու փորձաքննությունների արդյունքները, եւ բացատրություն տար երկու առաջին փորաձաքննություններում առկա տարաձայնությունները: Սակայն, երրորդ փորձագետին առաջադրված խնդրին հակառակ, ներկայացված զեկույցն, ըստ էության, նոր փորձաքննություն էր, որը հետագայում մերժվեց դատարանի կողմից: Ավելին, պատասխանելով դատավորի հարցերին, փորձագետը ցույց տվեց, որ գործնականում ծանոթ չէ այդ գործին, եւ նրա բոլոր փորձերը պատասխանել հարցերին եւ հիմնավորել իր եզրակացությունը տապալվեցին: Այդպիսով, դատարանի որոշմամբ, նիստի արձանագրության մեջ գրանցված է, որ երրորդ փորձագետը չի պատասխանել դատավորի հարցերին: Ն.Վարդանյանը նշել է նաեւ այն փաստը, որ բոլոր երեք փորաձքնությունները ցույց են տվել, որ Ռ.Սաֆարովը հոգեպես առողջ է: Երկրորդ եւ երրորդ փորձագետները պնդում են, թե Սաֆարովի մոտ հանցագործություն կատարելու պահին դիտարկվել է «գիտակցության սահմանափակում», բայց ոչ երբեք աֆեկտ: Սակայն առաջին փորձաքննությունը հերքում է այդ պնդումները, քանի որ ինչպես մինչ սպանությունը, այնպես էլ դրանից հետո Ռամիլ Սաֆարովը, ըստ վկաների ցուցմունքների, լիովին հանգիստ է եղել եւ լիարժեքորեն տիրապետել է իրեն: Նշենք, որ, ինչպես ասվել էր ավելի վաղ, դատարանը որոշում է կայացրել երկու առաջին փորձաքննությունների նոր համեմատական վերլուծություն անցկացնելու մասին, որը կանցկացնեն Դեբրեցենի համալսարանի փորաձգետները: Համեմատական փորձաքննության արդյունքները կհրապարակվեն 2006 թվականի մարտի 7-ին կայանալիք դատարանի հաջորդ նիստում:

21 Декабрь 2005 - 15:17 AMT
Как ранее сообщал PanARMENIAN.Net, 15 декабря в Будапеште состоялось очередное судебное заседание по делу об убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна. Как и ожидалось, второй азербайджанский военнослужащий Анар Алиев, принимавший участие в курсах НАТО вместе с обвиняемым Рамилем Сафаровым, не явился для дачи показания. Защита объяснила это тем, что в результате падения с вертолета и травмы головы Анар Алиев теряет память. «Вместо этого, было зачитано первое показание Анара Алиева, которое и было признано судом окончательным»,- заявила в ходе состоявшейся сегодня в Ереване пресс-конференции представляющий интересы армянской стороны на суде в Будапеште адвокат Назели Варданян. Согласно показаниям А.Алиева, никаких конфликтов между армянскими и азербайджанскими военнослужащими в ходе прохождения курсов не было. Более того, Анар Алиев отметил, что армянские солдаты, после попыток поздороваться с азербайджанскими коллегами, не получив ответа, перестали даже приветствовать А.Алиева и Р.Сафарова. Таким образом, о конфликтных ситуациях между армянскими и азербайджанскими военнослужащими не может быть и речи. В ходе заседания защита выступила с посредничеством о даче Анаром Алиев показаний в Баку. Однако, в посредничестве защиты было отказано
Что касается судебно-психиатрических экспертиз, Назели Варданян пояснила, что третьему эксперту предписывалось провести сравнительный анализ результатов двух первых экспертиз и объяснить разногласия, имеющие место в заключениях первых двух экспертов. Однако третий эксперт превысил свои полномочия и провел третью судебно-психологическую экспертизу, которая впоследствии было признана судом недействительной. Более того, отвечая на вопросы судьи, эксперт показал, что практически не знаком с делом, и все его попытки ответить на вопросы и обосновать свои заключения потерпели фиаско. Таким образом, по решения суда, в протоколе заседания было зафиксировано, что третий эксперт не ответил на вопросы судьи. Н.Варданян также отметила тот факт, что все три экспертизы показали, что Р.Сафаров психически здоров. Второй и третий эксперты утверждают, что у Сафарова в момент совершения преступления наблюдалось «ограничение сознания», но никак не состояние аффекта. Однако первая экспертиза опровергает данные утверждения, так как до и после убийства Рамиль Сафаров, по показаниям свидетелей, был совершенно спокоен и полностью владел собой. Отметим, что, как уже сообщалось ранее, суд принял решение о повторном проведении сравнительного анализа результатов двух первых экспертиз, который должны будут провести эксперты Дебревицинского университета. Результаты сравнительного анализа будут оглашены в ходе следующего заседания суда 7 марта 2006 года.