22 Մայիս 2013 - 08:47 AMT
ՀՀ Ազգային ժողովն այսօրվա նիստում մերժեց «Ընտրական օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու վերաբերյալ «Ժառանգություն» խմբակցության առաջարկը:
Օրինագծին կողմ քվեարկեց 41 պատգամավոր, 66` դեմ և 1 ձեռնպահ: Կողմ քվեարկեցին «Ժառանգությունը», «Բարգավաճ Հայաստանը», ՀՅԴ-ն և ՀԱԿ-ը:
Քվեարկությունից առաջ «Հանրապետական» խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հայտարարել էր, որ ՀՀԿ-ն դեմ է քվեարկելու, քանի որ ընտրություններից հետո բոլոր առաջարկները պետք է համալիր քննարկվեն, իսկ ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը առաջարկել էր հետաձգել քննարկումը:
Ավելացնենք, որ «Ժառանգություն» առաջարկած նախագծով ընտրություններից հետո պետք է հրապարակվեին քվեարկությանը մասնակցած քաղաքացիների ցուցակները:

Парламент Армении на состоявшемся сегодня заседании отклонил предложение партии “Наследие” о внесении изменений в Избирательный кодекс РА. За законопроект проголосовал 41 депутат, в том числе представители “Наследия”, “Процветающей Армении”, АРФ Дашнакцутюн и Армянского национального конгресса. Против высказалось 66 парламентариев, 1 воздержался.
До голосования руководитель фракции правящей Республиканской партии Армении Галуст Саакян заявил, что РПА проголосует против, так как после выборов все предложения должны обсуждаться комплексно. Руководитель фракции “Оринац Еркир” Егине Бишарян предложила отложить голосование.
Согласно предложенному “Наследием” законопроекту, после выборов должны публиковаться списки принявших участие в голосовании граждан.