11 Հունվար 2006 - 11:57 AMT
Ռամիլ Սաֆարովը խայտառակեց սեփական երկիրը ողջ աշխարհով մեկ` լրջորեն եւ երկար ժամանակով: Այդ մասին հայտարարեց Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Հայկ Դեմոյանը` մեկնաբանելով Արտերկրում բնակվող ադրբեջանցիների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի նախագահ Նազիմ Իբրահիմովի հայտարարությունն այն մասին, թե «Ռամիլ Սաֆարովի գործողությունները լուրջ վնաս են հասցրել Ադրբեջանին», հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը: Ըստ Հ.Դեմոյանի, շուտով պարզ կդառնա, թե ինչ գին վճարեց եւ դեռեւս կվճարի Ադրբեջանը Սաֆարովի հանցանքի համար: Միայն դրա համար նրան արժեր դատապարտել ցմահ բանտարկության Ադրբեջանում: Չէ որ Եվրոպայի կենտրոնում կատարված սպանության միայն իրագործման միջոցը եւ հանգամանքները խայտառակություն են ցանկացած բանակի եւ պետության համար: Ընդ որում, շուրջ 10 տարի թուրքական ռազմական ուսումնարաններում ուսանած Սաֆարովը խայտառակեց նաեւ թուրք մեհմետչիներին` հստակ ցույց տալով, թե հատկապես ինչ են ուսուցանում Թուրքիայում: Ահա նրա խոսքերը. «Սպանել մարդկանց տարբեր տիպի գործիքներով ինձ սովորեցրել են Թուրքիայում»,-նշել է Հայկ Դեմոյանը:
Նրա խոսքերով, դատաբժշկական փորձագետներին տված իր ցուցմունքներում Սաֆարովը խոսում է նաեւ Թուրքիայի կողմից օկուպացիայի ենթարկած Հյուսիսային Կիպրոսի տարածքում անցած 45-օրյա հատուկ նախապատրաստման մասին: «Հարց է ծագում, ի՞նչ գործ ունեն ադրբեջանական բանակի զինծառայողները ինքնիշխան պետության տարածքում, որն այժմ արդեն ԵՄ անդամ է: Ստացվում է, որ ադրբեջանական զինծառայողները իսկական ագրեսիայի են մասնակցում Ադրբեջանի սահամններից դուրս: Եվ այդքանից հետո Ադրբեջանը հնարավորություն բաց չի թողնում Հայաստանին ագրեսիայի եւ զավթողականության մեջ մեղադրելու համար: Պատմությունը ասյտեղ էլ է կրկնվում: Ինքնահռչակ եւ միայն Թուրքիայի կողմից ճանաչված այսպես կոչված «Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական հանրապետությունում», որտեղ չեն գործում միջազգային իրավունքի նորմերը եւ ընդունված պայմանավորվածությունները, թուրքական բանակը եւ հատուկ ծառայությունները գաղտնի ռազմակայաններ ունեն, որտեղ ահաբեկչական եւ դիվերսիոն խմբեր են պատրաստում` հետագայում դրանք Թուրքիայի սահամններում եւ դրանից դուրս կիրառելու համար: Հիշենք բրիտանական եւ թուրք վարձկաններին, որոնք ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ հենց այդ բազաներում էին մարզվում, եւ որոնց մասին գրել են անգլիական եւ ֆրանսիական հրատարակությունները: Կամ թեկուզ ողջ աշխարհը ցնցած Բեսլանի ջարդը, որի հեղինակ ահաբեկիչները եւս որոշ ժամանակ նախապատրաստվել էին Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական բազաներում»,-հայտարարել է ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչը:
«Կրկին վերադառնալով Բուդապեշտի սպանության բնույթին եւ Սաֆարովի խոսքերին, հարկ է նշել նաեւ թուրք զինծառայողների շրջանում մինչ այժմ գոյություն ունեցող բարբարոսական ավանդույթը, ըստ որի զոհերը գլխատվում են: Հիշենք թեկուզ 1996 թ. սկզբին European weekly հանդեսում հրապարակված այն սկանդալային լուսանկարները, որտեղ թուրք զինվոր-կոմանդոսները դիրք են գրավել լուսախցիկի առջեւ քրդերի գլխատված գլուխները ձեռքներին: Ըստ ամենայնի, հենց նրանք ենք սովորեցրել Սաֆարովին իրենց ավանդույթներին` կիրառել այն ամենը, ինչ կա ձեռքի տակ, որից հետո էլ գլխատել զոհին: Չէ որ Թուրքիայում ուսուցանվող ադրբեջանցի զինվորկանները իրենց «մարտական մկրտությունը» անցնում են Արեւելյան Անատոլիայի քրդաբնակ շրջաններում: Միայն կռահել կարելի է, թե սովորեցնո՞ւմ են թուրք զինվորականները սպանել անզեն քնած մարդկանց կեսգիշերին»,-ավելացրել է Հայկ Դեմոյանը:

Рамиль Сафаров опозорил свою страну на весь мир, как говорится, всерьез и надолго. Об этом заявил представитель Министерства обороны Армении по делу об убийстве Гургена Маргаряна Айк Демоян, комментируя заявление председателя Государственного комитета по работе с проживающими за рубежом азербайджанцами Назима Ибрагимова о, что “действия Рамиля Сафарова нанесли серьезный ущерб Азербайджану”, сообщает ИА Regnum. По словам А.Демояна, во что уже обошелся и еще обойдется Азербайджану поступок Сафарова, скоро станет ясно. За одно только это ему стоило бы дать пожизненное заключение в самом Азербайджане. Ведь только способ и обстоятельства убийства в центре Европы – срам для любой армии и государства на многие годы. Причем Сафаров, около 10 лет обучавшейся в турецких военных училищах опозорил и турецких мехметчиков, четко указав на допросе чему именно обучают в Турции. Вот его слова: “Убивать людей с применением разных инструментов меня научили в Турции”, отметил Айк Демоян.
По его словам, в своих показаниях судмедэкспертам Сафаров говорит и о 45-дневной спецподготовке на территории оккупированной Турцией территории Северного Кипра. “Спрашивается, что делают военнослужащие азербайджанской армии на территории суверенного государства, теперь уже и члена ЕС? Выходит, что азербайджанские военные участвуют в настоящей агрессии за пределами Азербайджана. И после этого Баку не упускает возможности обвинить Армению в агрессии и захватничестве! К тому же история и здесь повторяется. На территории самопровозглашенной и признанной только Турцией так называемой “Турецкой Республики Северного Кипра”, где не действуют нормы международного права и общепринятые договоренности, турецкая армия и спецслужбы держат секретные базы по спецподготовке террористических и диверсионных группировок с целью дальнейшего их использования в пределах и вне территории Турции. Вспомним британских и турецких наемников, которых тренировали именно на этих базах во время карабахской войны и о которых писали английские и французские издания. Или потрясшую весь мир бесланскую бойню, учиненную террористами, которые тоже в одно время проходили подготовку на турецких базах Северного Кипра”, – заявил представитель МО РА.
“Опять-таки возвращаясь к характеру будапештского убийства и к словам самого Сафарова, следует сказать и о существующей у турецких военных до сих пор варварской традиции обезглавливания жертв. Вспомним хотя бы скандальные фото позирующих с отрубленными головами курдов турецких солдат-коммандос, опубликованные в “European weekly” в начале 1996г.. Скорее всего, именно они и научили Сафарова своим традициям орудовать всем, что попадется под руки и к тому же еще и обезглавливать жертвы. Ведь азербайджанские военные, проходящие обучение в Турции, по имеющимся в научной литературе данным, “боевое крещение” проходят в курдонаселенных районах Восточной Анатолии. Придется лишь догадываться о том, учат ли турецкие военные убивать безоружных спящих людей посреди ночи..”, – добавил Айк Демоян.