11 Հունվար 2006 - 12:28 AMT
«Միանշանակ կարող եմ ասել, որ Հունգարիայի հանրությանը առանձնապես չեն հետաքրքրում ղարաբաղյան հակամարտության մանրամասները եւ Ռամիլ Սաֆարովի արարքը նրանք գնահատում են միայն որպես անմարդկայնության տեսակետից աննախադեպ հանցագործություն»,- հայտարարել է Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Հայկ Դեմոյանը, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը: «Ես կարծում եմ, որ եթե նույնիսկ ադրբեջանական կողմը սկսի գնել այդ երկրի ԶԼՄ-ների թերթերի ամբողջ սյունյակները, ճշմարտությունը տեղի ունեցածի մասին միեւնույն է հնարավոր չի լինի թաքցնել, եւ Հունգարիայի հանրության ընդհանուր տրամադրվածության վրա դա չի անդրադառնա: Ես հիշեցի մի հունգարացու խոսքերը, որը ներկա էր դատավարության մայիսյան նիստին, որն այն բանից հետո, երբ հրապարակվեց բժշկական եզրակացությունը սպանության բնույթի եւ Գուրգենին հասցված մահացու վերքերի բնույթի մասին, չդիմացավ եւ հարցրեց ինձ.«Իսկ ո՞ր դարում են ապրում ադրբեջանցիները»: Պատահական չէ, որ փորձառու Հասան Հասանովը, որը Ադրբեջանի դեսպանն է Հունգարիայում, հասկանալով դատարանի դահլիճում իր ներկայության ողջ երկիմաստությունը, գերադասում է չհայտնվել դատարանի դահլիճում»,-նշել է նա:
«Գրաքննության նկատառումներից ես ինձ թույլ չեմ տա մեջբերել հունգարացի քննիչի խոսքերը, որը խոսում էր Սաֆարովի մասին ակնհայտ զզվանքով, չթաքցնելով իր ցնցված լինելը հանցագործության վայրում տեսածից եւ մեղադրյալից լսածից: Այս առիթով ես կցանկանայի պատմել 10-ամյա վաղեմության մի դեպք, երբ 1995 թ. օգոստոսին մոսկովյան «Վոսխոդ» հրդեհված հյուրանոցում մենք, հայերս, ռիսկի ենթարկելով մեր կյանքը, փրկում էինք ադրբեջանցի աղջիկներին, դուրս բերելով նրացն այրվող հյուրանոցի շենքից: Ճակատագրի հեգնանքով աղջիկները եւս քնած էին, ոչինչ չիմանալով սպառնացող վտանգի մասին, իսկ հրդեհի արդյունքում զոհեր եղան հյուրանոցի բնակիչների թվում: Մեզ այն ժամանակ երախտագիտություն էին հայտնում Մոսկվայի հրշեջները, ինչպես նաեւ «Բրեյն-ռինգ» ծրագրի վարող Անդրեյ Կոզլովը, որը մինչ նկարահանումների սկիզբը խնդրեց մեր թիմին ոտքի կանգնել եւ հարյուրավոր մոսկվացիների եւ գիտակների ներկայությամբ ասաց հետեւյալը. «Շնորհակալություն, տղաներ, ձեր քաջարի եւ ազնիվ արարքի համար: Չնայած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առկա հակամարտությանը, հայկական թիմի տղաները ցույց տվեցին ազնվության եւ մարդասիրության օրինակ»: Ադրբեջանցի տղաներից ոչ մեկը երախտագիտության գոնե մեկ խոսք չասաց մեր արարքի համար: Ավելին, նրանք ամաչում էին, որ իրենց փոխարեն ադրբեջանուհիներին փրկեցին հենց հայերը»,-հայտարարել է Հայկ Դեմոյանը:
«Ազնվորեն պետք է խոստովանեմ, որ նույնիսկ տեսնելով հանցագործության վայրում կատարված օպերատիվ նկարահանումների ահավոր կադրերը, երբ ես իմ աչքերով տեսա անկողնու մեջ կացնահարված Գուրգենի մարմինը, ես ոչ մի րոպե անգամ չզղջացի մեր այն արարքի համար, երբ մենք փրկում էին մարդկանց, անկախ իրենց ազգությունից»,-ամփոփեց նա:

11 Январь 2006 - 12:28 AMT
“Однозначно могу сказать, что общественность Венгрии не особо интересуют детали карабахского конфликта и поступок Рамиля Сафарова они оценивают лишь как беспрецедентное с точки зрения бесчеловечности преступление”, – заявил представитель Министерства обороны Армении по делу об убийстве Гургена Маргаряна Айк Демоян, сообщает ИА Regnum. “Я думаю, что даже если азербайджанская сторона начнет скупать газетные полосы в СМИ этой страны, правду о происшедшем скрыть все равно не удастся, да и общественный настрой в Венгрии это явно не изменит. Мне припоминаются слова одного венгра, присутствовавшего в зале суда во время майского заседания, который после оглашения, медицинского заключения о характере убийства и нанесенных Гургену смертельных ран, не выдержал и спросил у меня: “А в каком веке живут азербайджанцы?”. Неслучайно опытнейший Гасан Гасанов, посол Азербайджана в Венгрии, понимая непрезентабельность своего присутствия в зале суда, предпочитает не появляться на судебных заседаниях”, – отметил он.
“Из соображений цензуры я не позволю себе процитировать слова венгерского следователя, который говорил о Сафарове с явным отвращением, не скрывая свое потрясение от увиденного на месте преступления и услышанного от самого обвиняемого. Мне хотелось бы по этому поводу рассказать о событии десятилетней давности, когда во время пожара в московской гостинице “Восход” в августе 1995г., мы, армяне, рискуя жизнью, спасли азербайджанских девушек, вынеся их из горящего здания гостиницы. По иронии судьбы девушки тоже спали, не догадываясь об опасности, а ведь в результате пожара были жертвы среди постояльцев. Нас тогда благодарили за поступок московские пожарные, а также ведущий программы “Брейн-ринг” Андрей Козлов, который до начала съемок попросил нашу команду встать и в присутствии сотен москвичей и знатоков в студии сказал следующее: “Спасибо, ребята, за ваш мужественный и благородный поступок. Несмотря на существующий конфликт между Арменией и Азербайджаном, парни из армянской команды продемонстрировали пример благородства и человеколюбия”. Никто из азербайджанских юношей не обронил хоть словечко признательности за наш поступок. Более того, им было стыдно за то, что вместо них азербайджанок спасли именно армяне”, – заявил Айк Демоян.
“Честно признаюсь, что даже после просмотра страшных кадров оперативной съемки с места преступления, когда я своими глазами увидел зарубленное в постели тело Гургена, я ни на минуту не пожалел о нашем поступке, спасшем спящих людей, вне зависимости от их национальности”, – резюмировал он.