23 Մայիս 2013 - 20:17 AMT
Համացանցում արդեն հասանելի է Սերժ Ավեդիքյանի ու Ելենա Ֆետիսովայի հեղինակած «Փարաջանով» ֆիլմի պաշտոնական թրեյլերը։ Փարաջանովի դերակատարը ֆիլմի ռեժիսորն է՝ հայտնի ֆրանսահայ դերասան Սերժ Ավեդիքյանը։ Ֆիլմը պետք է ցուցադրվեր Կաննի կինոփառատոնում, բայց չէր ներկայացվել: Հունիսի վերջին հայտնի կդառնա՝ արդյոք այն կներկայացվի Վենետիկի կինոփառատոնում, թե՝ ոչ: Ավելի վաղ PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Սերժ Ավեդիքյանը չէր բացառել, որ ֆիլմի պրեմիերան կամ երևանյան պրեմիերան հնարավոր է կայանա 10-րդ «Ոսկե Ծիրանի» ժամանակ:
«Փարաջանով» լիամետրաժ ֆիլմը նկարահանվել է Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի ու Հայաստանի համատեղ ուժերով, պրեմիերան՝ այս տարվա հոկտեմբերի 3-ին։ Ֆիլմը պատմում է ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի մասին, ում վարքագիծը չէր համապատասխանում խորհրդային համակարգի հետ։ Իր էքսցենտրիկ բնավորության պատճառով ռեժիսորը հայտնվում է բանտում, որտեղի կյանքին նրան օգնում է դիմակայել գեղեցիկի հանդեպ սերը։

23 Май 2013 - 20:31 AMT
В сети уже доступен официальный трейлер фильма Сержа Аведикяна и Елены Фетисовой «Параджанов». Исполняет главную роль сам режиссер фильма – известный актер Серж Аведикян. Фильм должен был быть показан на 66-м Каннском кинофестивале, но так и не был представлен. В конце июня будет ясно, будет ли он представлен на Венецианский фестиваль, или же нет. Ранее в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Аведикян не исключил, что премьера фильма или ереванская премьера пройдет во время 10-ого «Золотого абрикоса».
«Параджанов» – полнометражный фильм, совместная проект Украины, Франции, Грузии и Армении, мировая премьера которого запланирована на 3 октября 2013 года. Картина рассказывает о жизни режиссера Сергея Параджанова, который создает прекрасные фильмы. Его нон-конформистское поведение входит в противоречие с Советской системой. За свою эксцентричность он попадает в тюрьму, где выжить ему помогает нерушимая любовь к красоте.