25 Մայիս 2013 - 12:37 AMT
Փաստաբանների պալատի փաստաբանները հունիսի 10-ին և 11-ին կրկին գործադուլ են անելու` բողոքելով Վճռաբեկ դատարանի գործելակերպի դեմ: Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Փաստաբանների խոսքով, Վճռաբեկ դատարանը բողոքներն առանց պատճառաբանության կամ ոչինչ չասող պատճառաբանությամբ վերադարձնում է, բողոքի քննությունը և որոշումը ուշացած է ուղարկում: Փաստաբանի կարծիքով` խնդիրը օրենքի սխալ կիրառության մեջ է, իրենք պահանջում են մոտեցումների փոփոխություն, բայց, հարկ եղած դեպքում նաև օրենսդրական փոփոխություններ:
Իսկ եթե այսպես շարունակվի, պետք է գիտակցել, որ տուժում է նաև ՀՀ հեղինակությունը: Վճռաբեկ դատարանի գործելակերպի պատճառով քաղաքացիները դիմում են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, ևՄԻԵԴ-ն էլ հիմնականում որոշումը կայացնում է ընդդեմ ՀՀ, իսկ պետությունը ստիպված է իր բյուջեից վճարել քաղաքացուն: Փաստաբանները տեղեկացրեցին, որ իրենց հայտարարության տակ ստորագրել է 50 փաստաբան, բայց մինչև հունիսի 10-ը շատերը կմիանան:
Հիշեցնենք, որ 2012 թվականի հունիսի 11-ին ևս մոտ 500 փաստաբան մեկօրյա գործադուլով բողոքել են Վճռաբեկ դատարանի գործելակերպի դեմ, բայց, իրենց խոսքով, անարդյունք:

Порядка 50 адвокатов намерены 10-11 июня выступить с акцией протеста против Кассационного суда.
Как сообщил в беседе с журналистами адвокат Айк Алумян, судебная забастовка направлена против принципа работы Кассационного суда, по которому структура принимает дела в судопроизводство и отказывает. «Кассационный суд своевольно решает, брать дело в судопроизводство или нет, не давая при этом разъяснений относительно того, почему дела были отправлены назад», – заявил он.
Более того, Кассационный суд отправляет жалобы обратно, отмечая, что они неправильно сформулированы, однако, по сей день, Кассационный суд не представил примера, по которому юристы могли ориентироваться и отправлять дело в суд, не говоря уже о высоком уровне коррупции.
11 июня 2012 года около 550 адвокатов организовали акцию протеста и не явились на судебные заседания, протестуя против своеволия в рамках расследований дел.