29 Մայիս 2013 - 05:30 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ բանակցություններից Արցախի դուրս մղումը եղել է գերտերությունների թելադրանքը, պնդում է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում քաղաքագետը նկատեց, որ երբ միայն Ռուսատանն ու Ֆրանսիան էին համանախագահները, այդպիսի թելադրանք չկար: Այն պահից երբ բանակցային գործընթաց մտավ ԱՄՆ-ն, դա աշխատեց, շեշտեց քաղաքագետը:
«Ես առնվազն 9 տարի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին մամուլի ասուլիսների ժամանակ տվել եմ բանակցային գործընթացում Արցախի ներգրավման մասին հարցը: Վիճել ենք, իրենք ասում էին, որ Հայաստանի Հանրապետությունն է արդպես որոշել, ես էլ իրենց հիշեցնում եմ պատմությունը, ասում եմ՝ ոչ, դուք եք այդպես որոշել: Նրանք փորձում են մեղքը բարդել Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վրա: Ես պնդում եմ, որ այդպես չէ: Ղարաբաղը հետ է մղվել բանակցային գործընթացից 1996 թվականի վերջին, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստան է եկել պաշտոնավարելու միայն 97-ի ամռանը: Դուք դա լուծել եք առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ՝ պայմանավորված կարգով: Մի խոսքով: Իհարկե, հարցը դա չէ՝ ճշգրտել, թե կոնկրետ Երևանում այն մեկի անունը ոնց է հնչում, որ համաձայնել է այդ թելադրանքի հետ»,- ասաց քաղաքագետը:
Սերգեյ Շաքարյանցը նկատեց, որ դա ԱՄՆ-ի թելադրանքն է եղել, իսկ այն ժամանակ Հայաստանը չկարողանալով կամ Տեր-Պետրոսյանը չցանկանալով դիմադրել, հանձնել է բանակցային գործընթացի այդ դիրքը: «Արցախը կվերադառնա բանակցային սեղանի շուրջ, երբ Ամերիկան դադարի Ադրբեջանին թաքուն պաշտպանել: Երբ ԱՄՆ-ն տարածաշրջանում դադարի խաղարկել Թուրքիայի քաղաքարտը»,- ասաց նա:

29 Май 2013 - 16:37 AMT
Арцах был отстранен от переговоров по урегулированию карабахского конфликта по диктовке сверхдержав, считает политолог Сергей Шакарянц. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net он отметил, что когда сопредседателями Минской группы ОБСЕ были только Россия и Франция, подобные требования не предъявлялись.
«Я, по крайней мере, на протяжении 9 лет на пресс-конференциях сопредседателей МГ ОБСЕ задавал вопрос о включении Арцаха в переговорный процесс. Мы спорили, они говорили, что подобное решение принадлежало Республике Армения, я напоминал им исторические уже факты, и говорил, что это решение было принято ими. Посредники пытаются свалить вину на бывшего президента Армении Роберта Кочаряна. Я утверждаю, что это не так. Карабах был отстранен от участия в переговорах в 1996 году, а Роберт Кочарян стал президентом Армении только летом 1997 года, и этот вопрос был решен во время президентства Левона Тер-Петросяна. Конечно, вопрос не в том, чтобы выяснять, кто тот человек в Ереване, который уступил этому требованию», – сказал Сергей Шакарянц.
Он отметил, что это требование исходило от США, а Армения, не сумев или не захотев противостоять ему, сдала эту позицию в переговорном процессе. “Арцах вернется за стол переговоров, когда Америка перестанет тайно поддерживать Азербайджан. Когда США перестанут разыгрывать в регионе турецкую карту”, – сказа политолог.