29 Մայիս 2013 - 08:16 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արքայազն Չարլզի հետ, ով Հայաստանում է գտնվում «Երևան, իմ սեր» բարեգործական հիմնադրամի հրավերով, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Սարգսյանը նշել է, որ արքայազնը հնարավորություն ունի ծանոթանալու Հայաստանին: Ընդգծելով, որ հայ-բրիտանական հարաբերությունները երկար դարերի պատմություն ունեն՝ Հանրապետության նախագահը խնդրել է ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդին: Նա նշել է, որ հաճելի զգացումներ և հիշողություններ է պահպանել 2010թ. Լոնդոնում Նորին Մեծության և արքայազնի հետ հանդիպումներից: «Ձեր նկատմամբ մեր ժողովրդի վերաբերմունքն առանձնահատուկ է, և դա պայմանավորված է նաև նրանով, որ Դուք բարեգործական մեծ գործունեություն եք ծավալում: Դրա վառ վկայությունը «Երևան, իմ սեր» ծրագրին Ձեր ակտիվ մասնակցությունն է և Ձեր ներդրումը»,- ասել է Սարգսյանը:
Արքայազն Չարլզը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ջերմ հյուրընկալության, իսկ Արմեն Սարգսյանին՝ հրավերի համար և կարևորել «Երևան, իմ սեր» բարեգործական ծրագիրը, ինչպես նաև Դիլիջանում կառուցվող միջազգային դպրոցի ծրագիրը, նշելով, որ շուրջ 14 տարի եղել է «Աշխարհի միավորված քոլեջներ» կոնսորցիումի նախագահը: Արքայազնը շեշտել է, որ բարձր է գնահատում կրթության և երիտասարդության զարգացմանն ուղղված ծրագրերին Հայաստանի Հանրապետությունում հատկացվող ուշադրությունը և պատրաստակամություն է հայտնել ընդլայնելու երիտասարդ ձեռներեցներին աջակցության իր ծրագիրը նաև Հայաստանում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել հայ-բրիտանական բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանը, երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու համագործակցության խորացմանը վերաբերող հարցերի:

29 Май 2013 - 10:50 AMT
Президент Армении Серж Саргсян сегодня встретился с принцем Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Чарльзом, который находится в Армении по приглашению благотворительного фонда «Ереван, любовь моя».
Серж Саргсян поприветствовал принца в Армении, где, по его словам, он имеет возможность познакомиться с армянской страной, народом, с культурно-историческим наследием. Подчеркнув, что армяно-британские отношения имеют многовековую историю, и армянский народ тепло относится к британскому народу и королевской семье, Серж Саргсян попросил передать свои приветствия и добрые пожелания Ее Величеству Королеве Елизавете Второй. Он также отметил, что у него сохранились приятные чувства и воспоминания от встреч с Ее Величеством и принцем в 2010 году в Лондоне. «Отношение нашего народа к Вам особое, и это обусловлено также тем, что Вы осуществляете большую благотворительную деятельность. Ярким свидетельством этого является Ваше активное участие в программе «Ереван, любовь моя» и Ваш вклад в нее», – сказал принцу Чарльзу Серж Саргсян. Глава армянского государства также выразил благодарность учредителю благотворительной программы «Ереван, любовь моя» Армену Саргсяну за инициирование этой программы и организацию визита принца Уэльского Чарльза в Армению.
Принц Чарльз, в свою очередь, поблагодарил президента Армении за теплый прием, а Армена Саргсяна – за приглашение, и отметил важность благотворительной программы «Ереван, любовь моя», а также программы строящейся в Дилижане международной школы, отметив, что около 14 лет был президентом консорциума «Объединенные колледжи мира». Принц подчеркнул, что высоко оценивает внимание, уделяемое в Республике Армения программам, направленным на образование и развитие молодежи, и выразил готовность расширить свою программу поддержки молодых предпринимателей и в Армении.
В ходе встречи стороны также коснулись вопросов, относящихся к армяно-британскому политическому диалогу высокого уровня, развитию двусторонних отношений и углублению сотрудничества.