29 Մայիս 2013 - 10:26 AMT
Ամեն տարի Հայաստանից ընդմիշտ հեռանում է մոտ 30 հազար մարդ: «Դա կազմում է բնակչության 1 տոկոսը, 10 տարում՝ 10 տոկոսը, ինչը սարսափեցնող ցուցանիշ է»,-մայիսի 29-ի մամլո ասուլիսում հայտարարել է ժողովրդագրագետ Ռուբեն Եգանյանը: Այս տվյալները փորձագետը վերցրել է 2007թ. կատարած ընտրովի հետազոտությունից, ինչպես նաև հիմնվելով 2002-2007թթ. մարդահամարի արդյունքների վրա:
Սակայն, ըստ նրա, այսօր միայն մոտավոր կարելի է խոսել Հայաստանում տեղի ունեցող միգրացիոն գործընթացների մասին: Ինչպես ասել է Ռուբեն Եգանյանը, իրական պատկերը պարզ կդառնա ընտրովի հետազոտության արդյունքում, որն անց է կացվում այս տարի ՀՀ կառավարության մասնակի ֆինանսավորմամբ: Հետազոտություն է անցկացվել 8000 տնային տնտեսություններում, արդյունքները թույլ կտան կողմնորոշովել ընթացիկ միգրացիոն հոսքերում:
Իր հերթին աստվածաբան Վարդան Խաչատրյանը նշել է, որ այսօր Հայաստանը կորցնում է նույնիսկ «հայերի վերարտադրության այս պլատֆորմը»: Աստվածաբանը արտագաղթի երկու հիմնական պատճառ է նշել՝ ժողովուրդը հոգնել է անարդարությունից, «անթափանցիկ պատից», ինչպես նաև բնակչության եկամուտների բևեռացումից:
Վարդան Խաչատրյանն ասել է նաև, որ տեսել է, թե ինչպես են Բագրատաշենի անցակետ մարդիկ հատում սահմանը «դոշակ-վերմակներով»: «Իսկ դա վկայում է այն մասին, որ նրանք մտադիր չեն վերադառնալ»,-ասել է նա:

29 Май 2013 - 09:42 AMT
Ежегодно из Армении уезжают и не возвращаются в среднем 30 тыс. человек. «Это составляет 1% от всего населения, а за последние 10 лет – 10%, что является устрашающим показателем», – сказал 29 мая на пресс-конференции в Ереване демограф Рубен Еганян. Такие данные эксперт основывает на выборочном исследовании, проведенном в 2007 году, а также прошлой переписи населения 2002-2007гг.
Однако, по его словам, на сегодняшний день можно говорить лишь о приблизительной картине протекающих в Армении миграционных процессов. Как сообщил Рубен Еганян, реальная ситуация станет ясна после подведения итогов выборочного исследования, которое проводится в этом году при частичном финансировании правительства Армении. В исследование вовлечены 8000 домохозяйств, результаты же итогов позволят определить протекающие миграционные процессы.
В свою очередь теолог Вардан Хачатрян подчеркнул, что сегодня Армения теряет даже «плацдарм воспроизводства», которая исторически существовала и за счет которой удавалось воспроизвести армянство. Теолог выделил две основные причины сложившейся в обществе деструктуризации: народ устал от несправедливости, возведенной «непрозрачной стены», а также имеет место поляризация доходов населения.
Вардан Хачатрян также сообщил, что стал очевидцем того, что на КПП «Баграташен» люди, взяв свою домашнюю утварь, пересекают границу. «А это свидетельствует о том, что у них нет намерения возвращаться на родину», – добавил он.