Հայաստանը մինչ հիմա բոլոր ջանքերը գործադրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ խաղաղ կարգավորման հասնելու համար: Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա Ռուշբլոանը:
«Ես վստահ եմ, որ աշխատանքները կշարունակվեն հատկապես հիմա, երբ Հայաստանը նախագահում է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում: Հույս ունեմ, որ եվրոպացի գործընկերների հետ խաղաղությանն ուղղված ջանքերը իրենց արդյունքը կտան: Ակնհայտ է ՀՀ իշխանությունների և ՀՀ ԱԳ նախարարի մոտ խաղաղության մեծ ձգտումը, սա է հայկական կողմերի դիրքորոշումը: Ես չեմ կասկածում, որ ԵԽ Նախարարների կոմիտեում նախագահության ընթացքում նախարարն ամեն ինչ կանի, որ եվրոպացի գործընկերները վերստին լսեն խաղաղության և իմաստության ձայնը»,- ասաց ֆրանսիացի պատգամավորը, ով Արցախ-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամ է:
Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Անրի դը Ռենկուրը ևս կարևորեց իմաստության և խաղաղության ձայնի կշիռը այս գործընթացում: «Այս համատեքստում հանգամանքը, որ ՀՀ-ն է նախագահելու ԵԽ Նախարարների կոմիտեում, ապա նախագահությունն անցնելու է Ադրբեջանին, կարծում եմ ճակատագրի կողմից ուղարկված նվեր է, հուսանք, որ դրանք դրական կազդեն, որ լուծում գտնեն հարցում»,- ասաց սենատորը:

29 Май 2013 - 17:12 AMT
Армения до сегодняшнего дня прилагает все возможные усилия по достижению мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявил на пресс-конференции в Ереване французский депутат Франсуа Рошблуан.
“Я уверен, что эта работа будет продолжена, особенно сейчас, когда Армения председательствует в Комитете министров Совета Европы. Я надеюсь, что совместные с европейскими коллегами усилия принесут результаты. Стремление к миру властей Армении очевидно, и это позиция армянских сторон. Не сомневаюсь, что во время председательства Армении в КМСЕ глава МИД РА сделает все, чтобы европейские коллеги прислушались к голосу мира и мудрости”, – сказал французский депутат, член группы дружбы Франция-Арцах.
В свою очередь, член Сената Франции Анри де Ренкур также отметил роль “голоса мира и мудрости” в этом процессе. “В этом контексте тот факт, что Армения председательствует в КМСЕ, после чего председательство в Комитете перейдет к Азербайджану, является подарком судьбы. Надеюсь, он поможет найти решение проблемы”, – сказал французский сенатор.