30 Մայիս 2013 - 09:34 AMT
Արտագաղթը միշտ էլ մտահոգիչ գործոն է, վերջին քսան տարում Հայաստանից մեծ թվով մարդիկ են արտագաղթել: Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման հայտարարություն արեց Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Նա նկատեց, որ Հայաստանի դեմոգրաֆիական անվտանոգությունը մտահոգիչ է և իրենք փորձում են անել խնդրի լուծմանն ուղղված հնարավոր բոլոր քայլերը: «Արտագաղթը մի քանի պատճառներ ունի: Պետք է կատալերագործել տնտեսությունը, որ նվազեցնենք արտագաղթը»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ՌԴ «Հայրենակիցներ» ծրագրին, որի շրջանակներում բազմաթիվ հայեր հեռանում են Հայաստանից, Արթուր Բաղդասարյանը նկատեց, որ «Հարենակիցներն» իրականացվում է բոլոր երկրներում: «Ամեն մի ծրագրի ամեն մի բաղադրիչ իր առանձնահատությունն ունի առանձին երկրների համար: Եթե չլիներ այդ ծրագիրը, մարդիկ չէի՞ն գնա Ռուսաստան, մինչ այդ չէի՞ն գնում խոպան: Մեր քաղաքացին ավելի լավ պետք է ապրի, որ չուզենա գնալ: Բայց մարդ կա, որքան էլ լավ ապրի, ցանկանում է հեռանալ»,- ասաց ԱԱԽ քարտուղարը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հայտարարությանը, թե մի քանի տարուց Ադրբերջանի բնակչությունը տասը անգամ կգերազանցի Հայաստանի բնակչությանը, Արթուր Բաղդասարյանը նկատեց, որ այդ հայտարարությունը և ներքին օգտագործման համար է, և արտաքին քարոզչության: «Ալիևը չպետք է մոռանա իր երկրից հեռացողների մասին: Դա քաղաքական նպատակներով արված հայտարարություն է: Եթե մենք խաղաղություն ենք ուզում, պետք է միշտ պատրաստ լինենք պատերազմի: Պետք է ամրապնդենք մեր ռազմական և անվտանգության համակարգերը: Մարդու գերակա խնդիրը անվտանգ երկրում ապրելն է»,- ասաց Արթուր Բաղդասարյանը: Այս առումով նա նկատեց, որ օրերս կայացած ՀԱՊԿ նիստում ևս ընդունվել են որոշումներ, նոր հետաքրքիր զարգացումներ կան և ՀԱՊԿ-ն ՀՀ անվտանգության երաշխիքներից ու բաղադրիչներից մեկն է:

Миграция всегда – вызывающий беспокойство факт, а за последние 20 лет из Армении эмигрировало очень много людей, заявил на пресс-конференции в Ереване секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян. По его словам, демографическая безопасность Армении вызывает обеспокоенность, и они пытаются предпринять все возможные шаги, направленные на решение проблемы. “У эмиграции несколько причин. Мы должны усовершенствовать экономику, чтобы снизить темпы миграции”, – сказал он.
Затронув вопрос российской программы “Соотечественники”, в рамках которой армяне из Армении уезжают в Россию, Артур Багдасарян отметил, что аналогичная программа реализуется во многих странах. “Каждая составляющая каждой программы уникальна для каждой страны. Не уезжали бы люди в Россию, если бы не было этой программы, не уезжали они до того? Наши граждане должны жить лучше, чтобы у него не возникало желания уезжать. Но если люди, которые хотят уехать, даже если будут жить хорошо”, – сказал он.
Комментируя заявление президента Азербайджана о том, что через несколько лет население Азербайджана будет превышать население Армении в десять раз, секретарь СНБ РА отметил, что это заявление сделано исключительно для внутреннего пользования и для внешней пропаганды. “Алиев не должен забывать об уезжающих из его страны. Это заявление сделано с политической целью. Если мы хотим мира, то всегда должны быть готовы к войне. Мы должны укреплять нашу военную и оборонную систему. Самая важная задача человека – жить в безопасной стране”, – сказал Артур Багдасарян.