«Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի ղեկավարությունը որոշում է կայացրել հրաժարվել «Համագործակցության գավաթի» կիսաեզրափակիչ խաղից Բաքվի «Նեֆչիի» հետ` խուսափելու համար քաղաքական եւ այլ ենթատեքստերից»,-հայտարարել է «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի փոխնախագահ Կարեն Հարությունյանը այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, որոշումը կայացվել է հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դեռեւս անցյալ տարի, չնայած «Համագործակցության գավաթի» կազմակերպիչների բանավոր երաշխիքներին, Փյունիկ-Նեֆչի հանդիպումն անցավ անցանկալի միջադեպերով, որոնք կարող էին անկանխատեսելի հետեւանքներ ունենալ ինչպես ֆուտբոլիստների, այնպես էլ մարզադաշտ եկած երկրպագուների համար: Կ.Հարությունայնը հաղորդեց, որ Շախտյոր-Փյունիկ առաջին խաղակեսից հետո, երբ արդեն պարզ դարձավ, որ կիսաեզրափակիչում կրկին հանդիպելու են Փյունիկն ու Նեֆչին, ակումբի ղեկավարությունը դիմեց «Համագործակցության գավաթի» կազմակերպիչներին` պահանջելով փոխել կիսաեզրափակիչի ձեւաչափը կամ տրամադրել անվտանգության գրավոր երաշխիքներ: «Պատճառը ակնհայտ էր, քանի որ դեռեւս Փյունիկ-Շախտյոր խաղի ժամանակ ներկա էին մեծաթիվ ադրբեջանցի երկրպագուներ, եւ արդեն այն ժամանակ հայտարարություններ էին հնչում մահու եւ կենաց պայքարի, հաշվեհարդարի մասին»,-հայտարարել է «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի փոխնախագահը:
Ըստ Կ.Հարությունյանի, հայտնի է դարձել, որ Ռուսաստանի ադրբեջանական եւ հայ համայնքները պատրաստվում են կրկնել «Օլիմպիյսկի» մարզադաշտում անցյալ տարվա գործողությունները: «Չստանալով համապատասխան գրավոր երաշխիքներ, Փյունիկ թիմի ղեկավարությունը որոշեց չմասնակցել խաղին, պաշտպանելու համար ֆուտբոլիստներին եւ երկրպագուներին անկանխատեսելի միջադեպերից»,-հայտարարեց Կ.Հարությունյանը: Բացի այդ, նա նշեց, որ մրցաշարն այս տարի վատ էր կազմակերպված, թիմերը հյուրընկալվել էին վատ հյուրանոցում, սնունդը ահավոր էր, եւ ակումբի ղեկավարությունը եւ ֆուտբոլիստները սնվում էին իրենց հաշվին: «Մենք գտնում ենք, որ ակումբի ղեկավարության որոշումն ըմբռնումով կընդունվի երկրպագուների, «Համագործակցության գավաթի» կազմակերպիչների, մրցաշարի մասնակից երկրների ֆուտբոլի ֆեդերացիաների եւ կազմակերպիչների, ինչպես նաեւ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի կողմից»,-հայտարարել է «Փյունիկ» ՖԱ փոխնախագահը:
Մինչդեռ, նշենք, որ Ռուսաստանի ֆուտբոլի միությունը իր «տարակուսանքն ու ափսոսանք է հայտնել» «Փյունիկ» (Երեւան) ՖԱ ղեկավարության «Համագործակցության գավաթի» ադրբեջանական «Նեֆչի» թիմի հետ կիսաեզրափակիչ խաղին եւ ընդահնուր առմամբ մրցաշարին մասնակցելուց հրաժաշվելու որոշման կապակցությամբ: Ինչպես ասվում է ՌՖՄ հայտարարության մեջ, «նման արարքները հարիր չեն ֆուտբոլին, որը կոչված է միավորել, ոչ թե բաժանել մարզիկներին, երկրպագուներին, երկրներին եւ ժողովրդներին»: «Տեղյակ լինելով բարդ եւ չլուծված խնդիրների մասին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, ՌՖՄ եւ ՖԻՖԱ-ի հովանու ներքո «Համագործակցության գավաթի» կազկոմիտեն գրավոր երաշխիքներ են տրամադրել հայկական ակումբի ղեկավարությանը մարզիկների, պատվիրակության անդամների եւ երկու թիմերի երկրպագուների անվտանգության ապահովման վերաբերյալ: Ավելին, «համագործակցության գավաթի» կազմակերպիչները պատրաստ էին լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել, թույլ չտալու համար բախումներ տրիբունաներում եւ ֆուտբոլի դաշտում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Սակայն այն փաստը, որ չնայած ՌՖՄ հավաստիացումներին գրավոր երաշխիքների տալու վերաբերյալ, հայ ֆուտբոլիստներն այնուամենայնիվ հրաժարվեցին խաղից, վկայում են այն մասին, որ կազմակերպիչների երաշխիքներն այդպես էլ մնացին թղթի վրա:
Սակայն, փորձելով ապացուցել իրենց իրավացիությունը, մրցաշարի կազմակերպիչները տեխնիկական պարտություն են գրանցել «Փյունիկին» 3:0 հաշվով Բաքվի «Նեֆչիի» օգտին` համարելով հայական թիմի որոշումը «անհարգելի պատճառ»: Ավելին, ՌՖՄ-ն հայտարարել է, որ «Փյունիկի» դեմարշը կասկածի տակ է դնում այդ թիմի հետագա մասնակցության նպատակահարմարությունը «Համագործակցության գավաթի» հետագա մրցաշարերին»:

«Руководство ФК «Пюник» приняло решение об отказе от участия в полуфинальном матче “Кубка Содружества” против бакинского «Нефтчи» во избежание политических и других подоплек»,- заявил вице-президет ФК «Пюник» Карен Арутюнян в ходе состоявшейся сегодня в Ереване пресс-конференции. По его словам, решение было принято с учетом тех обстоятельств, что еще в прошлом году, несмотря на данные в устном виде гарантии организаторов «Кубка Содружества», матч Пюник-Нефтчи прошел с нежелательными происшествиями, которые могли иметь непредсказуемые последствия как для футболистов, так и для болельщиков, пришедших на стадион. К.Арутюнян сообщил, что после первой половины матча Шахтер-Пюник, когда уже стало ясно, что в полуфинале снова встретятся Пюник и Нефтчи, руководство клуба обратилось к организаторам «Кубка Содружества» с требованием или изменить формат полуфинала, или же предоставить письменные гарантии безопасности. «Причина была явной, так как еще на матче Пюник-Шахтер присутствовало большое количество азербайджанских болельщиков, и уже тогда звучали заявления о борьбе не на жизнь, а на смерть, сведении счетов»,- заявил вице-президент ФК «Пюник».
По словам К.Арутюняна, стало известно, что представители как азербайджанской, так и армянской общины России собираются повторить прошлогодние инциденты на стадионе «Олимпийский». «Не получив соответствующих письменных гарантий, руководство команды Пюник приняло решение не участвовать в матче, чтобы оградить футболистов и болельщиков от непредсказуемых последствий»,- заявил К.Арутюнян. Кроме того, он отметил, что турнир в этом году был плохо организован, команды были размещены в плохой гостинице, питание было ужасным, и руководство клуба и футболисты питались за свой счет. «Мы считаем, что решение руководства клуба воспримут с пониманием болельщики, организаторы «Кубка Содружества», футбольные федерации стран-участников и организаторов турнира, а также руководство Футбольной Федерации Армении»,- заявил вице-президент ФК «Пюник».
Между тем, отметим, что Российский футбольный союз выразил “недоумение и сожаление” решением руководства ФК “Пюник” (Ереван) отказаться от участия в матче полуфинала Кубка Содружества с азербайджанской командой «Нефтчи» (Баку), и в целом, в турнире. Как говорится в заявлении РФС “подобные поступки не красят футбол, который призван объединять, а не разъединять спортсменов, болельщиков, страны и народы”. “Зная о сложных и нерешенных проблемах в отношениях Армении и Азербайджана, РФС и оргкомитет Кубка Содружества, проходящего под эгидой ФИФА, предоставили письменные гарантии руководству армянского клуба об обеспечении безопасности для игроков, членов делегации и болельщиков обоих клубов. Более того, организаторы Кубка Содружества были готовы принять дополнительные меры, чтобы не допустить конфликтов на трибунах и на футбольном поле”, – говорится в заявлении.
Но тот факт, что несмотря на уверения РФС о предоставлении письменных гарантий, армянские футболисты все же отказались от игры, свидетельствуют о том, что гарантии организаторов так и остались на бумаге.
Однако, пытаясь доказать свою правоту, организаторы турнира засчитали “Пюнику” техническое поражение со счетом 3:0 в пользу бакинского “Нефтчи”, посчитав отказ армянской команды от игры “недостаточно уважительной причиной”. Более того, РФС заявил, что “демарш «Пюника» поставит под сомнение целесообразность приглашения этого клуба в последующих розыгрышах Кубка Содружества”.