ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից բացի երվրոպական այլ կառույցները միջազգային մանդատ չունեն, որպեսզի միջնորդական առաքելություն իրականացնեն կամ բանակցություններ վարեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում: Այսօր Երևանում ընթացող ԵԽԽՎ մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ նման հայտարարություն արեց Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց Եվրոպայի խորհրդի, ԵԽԽՎ-ի և եվրոպական այլ կառույցների կողմից գործադրվող ջանքերի համար, որոնք փորձում են սատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահողների ջանքերին, որպեսզի հակամարտությունը լուծվի բացառապես խաղաղ եղանակով, համանախագահների կողմից ներկայացված առաջարկների հիման վրա:
«Մենք ունենք երեք համանախագահների ձևաչափ, որը շատ արդյունավետ է ու կարևոր: Երեք երկրները` Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ են: Այդ երկրների նախագահների մակարդակով ընդունվել է չորս հռչակագիր: Ես որպես ՀՀ ԱԳ նախարար կարող եմ ասել, որ յուրաքանչյուր հայտարարություններից հետո մենք ասել ենք, որ ողջունում ենք դրանք և պատրաստ ենք գնալու կարգավորման այդ հայտարարությունների հիման վրա»,- ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը երբևէ չի պահանջում, խնդրում իր գործընկեր պետություններից և միջազգային կազմակերպություններից, որպեսզի ընդդեմ Ադրբեջանի դիրքորոշման սատարեն Հայաստանի դիրքորոշմանը: «Մենք նույն մոտեցումը պետք է տեսնենք Ադրբեջանի կողմից, շատ լավ առիթ կունենանք, որ գնանք դեպի ԼՂ հակամարտության կարգավորում»,-ասաց նախարարը:

Ни у какой другой европейской структуры, кроме Минской группы ОБСЕ, нет мандата на осуществление посреднической миссии в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Об этом сегодня на заседании Постоянного комитета ПАСЕ в Ереване заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян. Он поблагодарил Совет Европы, ПАСЕ и другие европейские структуры за содействие усилиям МГ ОБСЕ, направленным на исключительно мирное решение карабахского вопроса на основе представленных посредниками предложений.
“У нас есть формат трех сопредседателей, который очень важен и эффективен. Три страны – Франция, США и Россия являются также постоянными членами Совета безопасности ООН. На уровне президентов этих трех стран было принято четыре резолюции. Я, являясь министром обороны Армении, могу сказать, что после каждых заявлений мы говорили, что приветствуем их и готовы к мирному урегулированию конфликта на основе этих заявлений”, – сказал Эдвард Налбандян.
По его словам, Армения никогда не требовала и не просила страны-партнеров и международные организации о том, чтобы они поддерживали позицию Армении в ущерб позиции Азербайджана. “И мы должны видеть аналогичный подход и со стороны Азербайджана, и это будет хороший повод для поиска мирного решения карабахской проблемы”, – сказал глава армянского внешнеполитического ведомства.