«Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» եւ «Մոզդոկ-Թբիլիսի» գազամուղերի պայթեցման համար օգտագործված պայթուցիկ սարքերի հզորությունը կազմում է 700-800 գրամ տրոտիլայիւն համարժեքով: Այդ մասին հաղորդել է ՌԴ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նիկոլայ Շեպելը: Հյուսիսային Օսթեիայում գազատարի պայթյունի փաստով քրեական գործ է հարուցվել ՌԴ ՔՕ 167 հոդվածով (գույքի միտումնավոր ոչնչացում կամ վնասում): Շեպելը պարզաբանել է, թե ինչու է տվյալ հանցագործությունը որակվում որպես գույքի միտումնավոր ոչնչացում, այլ ոչ թե ահաբեկչական գործողություն: «Պայթյուններից ոչ ոք չի տուժել, լուրջ հետեւանքներ շրջակա միջավայրի համար նույնպես չկան»: Միեւնույն ժամանակ հետաքննությանը մոտ աղբյուրները հայտնում են, որ որպես հիմնական վարկած դիտարկվում է ծայրահեղական խմբավորումների դիվերսիոն գործունեության հետ կապված վարկածը, հաղորդում է Լենտա.ռուն-ն:
Մինչդեռ, «ԱրմՌոսգազպրոմ» ընկերությունը կոչ է արել Հայաստանի բնկաչությանը անցնել բնական գազի օգտագործման խնայողական ռեժիմի եւ կիրառել ջերմության բոլոր այլ հնարավոր այլընտրանքային աղբյուրները; Այդ մասին հաղորդել է ընկերության մամլո քարտուղար Շուշաննա Սարդարյանը: Նրա խոսքերով, Ռուսաստանից գազի առաքման դադարեցման պատճառով «ԱրմՌոսգազպրոմը» սկսել է գազ մատակարարել բնակչությանը նախկին ծավալներով Աբովյանի ստորերկրյա գազի պահեստարանից (ՍԳՊ): Մինչդեռ, ըստ Սարդարյանի, մոտ օրերս կարող է դադարեցվել գազի մատակարարումը տեղական գազալցակայններին: «Եթե բնակչությունը խնայողաբար օգտագործի գազը, ապա դրա պաշարները կբավականացնեն մինչեւ գազատարի վերականգնումը, որով գազը Ռուսաստանից առաքվում է Վրաստան եւ Հայաստան»,-նշել է դեպի Հայաստան գազի էքսկլյուզիվ առաքող «ԱրմՌոսգազպրոմի» մամլո քարտուղարը: Նրա խոսքերով, օրեկան Հայաստանում սպառվում է 6,7 մլն խ.մետր գազ: Շ.Սարդարյանը նաեւ հիշեցրել է, որ 2002 թվականի հունվարին Մոզդոկ-Թբիլիսի գազատարի վրա արդեն եղել է վթար, որի հետեւանքները վերացվեցին 8 օր անց: «Այն ժամանակ մեզ հաջողվեց ամբողջ ծավալով ապահովել գազով բնակչությանը, օգտագործելով պաշարները»,-հիշեցրել է Շ.Սարդարյանը:
Հիշեցնենք, որ կիրակի օրը Մոզդոկ-Թբիլիսի գազատարի վրա տեղի են ունեցել մի քանի պայթյուններ, որի արդյունքում դադարեցվել է գազի մատակարարումը Ռուսաստանից դեպի Վրաստան եւ Հայաստան: Ինչպես հաղորդել են Ռուսաստանի Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում, առաջին պայթյունը տեղի է ունեցել «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» գազատարի 1200 մմ տրամագծով ճյուղերից մեկի վրա Վլադիկավկազից 30 կմ դեպի հարավ Վերին Լարս անցակետի մոտ: Այնուհետեւ պայթել եւ այրվել է Մոզդոկ-Թբիլիսի գազամուղի 700 մմ տրամագիծ ունեցող ռեզերվային հատվածը: Հյուսիսային Օսեթիայի իրավապահ մարմինները չեն բացառում, որ տեղի ունեցածը կարող է դիվերսիա լինել, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

23 Январь 2006 - 08:55 AMT
Мощность взрывных устройств, которые были использованы для подрыва магистральных газопроводов “Северный Кавказ-Закавказье” и “Моздок-Тбилиси”, составляет 700-800 граммов в тротиловом эквиваленте. Об этом сообщил заместитель генпрокурора РФ Николай Шепель. По факту взрывов на газопроводе в Северной Осетии прокуратура возбудила уголовное дело по статье 167 УК РФ (умышленное уничтожение или повреждение имущества). Шепель пояснил, почему данное преступление квалифицируется как умышленное уничтожение имущества, а не теракт – “к счастью, от взрывов никто не пострадал, серьезных последствий для окружающей среды также нет”. В тоже время источники, близкие к следствию, сообщили, что в качестве основной следователи рассматривают версию, связанную с диверсионной деятельностью экстремистских группировок, сообщает Lenta.ru.
Между тем, компания “АрмРосгазпром” призвала население Армении перейти на экономичный режим использования природного газа и задействовать все возможные альтернативные источники тепла. Об этом сообщила пресс-секретарь компании Шушанна Сардарян. По ее словам, из-за прекращения подачи газа из России “АрмРосгазпром” начал осуществлять подачу газа населению в прежнем объеме из Абовянского подземного газохранилища (ПГХ). Между тем, по словам Сардарян, в ближайшие дни может быть прекращена подача газа в местные газозаправочные станции. “Если население будет экономно потреблять газ, то запасов хватит до восстановления газопровода, посредством которого газ из России поставляется Грузии и Армении”, – отметила пресс-секретарь компании “АрмРосгазпром”, являющейся эксклюзивным поставщиком газа в Армению. По ее словам, ежедневно Армения потребляет 6,7 млн. куб метров газа. Шушан Сардарян также напомнила, что в январе 2002 года на газопроводе Моздок-Тбилиси уже была авария, последствия которой устранялись 8 дней. “Тогда нам удалось в полной мере обеспечивать газом население, используя запасы”, – напомнила Шушан Сардарян.
Напомним, что воскресенье на газопроводе Моздок-Тбилиси произошло несколько взрывов, в результате которых была прекращена подача газа Армении и Грузии из России. Как сообщили в МЧС России, первый взрыв прогремел на одной из веток газопровода “Северный Кавказ-Закавказье” диаметром 1200 мм в 30 километрах южнее Владикавказа в районе пункта пропуска Верхний Ларс. Затем взорвалась и загорелась ветка резервного магистрального газопровода Моздок-Тбилиси диаметром 700 мм, добавили в пресс-службе МЧС. В правоохранительных органах Северной Осетии не исключают, что на газопроводах могла быть совершена диверсия, сообщает ИА Regnum.