Ինչպես և նախկինում, կանոնավոր ուղևորափոխադրումները կիրականացվեն շաբաթական 6 օր, բացառությամբ երկուշաբթիի (պրոֆիլակտիկա), հայտնում է ճոպանուղու մամլո ծառայությունը:
Տոնական երկուշաբթի և Հայ առաքելական եկեղեցու տոներին հետևող և ՀՀ կառավարության որոշմամբ ոչ աշխատանքային հայտարարված երկուշաբթի օրերին ճոպանուղին գործում է հաստատված կարգով:
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին բացվել է 2010 թվականի հոկտեմբերի 16-ին` «Տաթևի վերածնունդ» նախագծի շրջանակներում: 2010թ. հոկտեմբերի 23-ին «ՏաԹևեր»-ը գրանցվել է Գինեսի միջազգային ռեկորդների գրքում որպես աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի երկխցիկ ճոպանուղին: Ռեկորդը գրանցվել էր ոչ միայն ճոպանուղու երկարության (5752 մ.), այլև ճոպանուղու կառուցման կարճ ժամանակահատվածի (10 ամիս) համար:
Նախագիծն իրականացվել է ճոպանուղու նախագծման և կառուցման առաջատար, շվեյցարական «Գարավենտա-Դոպելմայր» ընկերության կողմից: Դեպի վանական համալիր տանող օդային ճանապարհը կազմում է 11 րոպե, արագությունը՝ 10 մ/վ, խցիկում ուղևորների տարողությունը՝ 25 հոգի, ճոպանուղու ուղևորների թողունակությունը ժամում կազմում է 200 հոգի: Հսկայական կրող հիմքերը բաժանում են ճանապարհը 4 հատվածի, վերջին՝ ամենաերկար հատվածի երկարությունը կազմում է 2,7 կմ:

3 Июнь 2013 - 05:54 AMT
Регулярные пассажироперевозки, как и прежде, будут осуществляться 6 дней в неделю, за исключением понедельника (профилактика).
В праздничные понедельники и понедельники, следующие за праздниками Армянской Апостольской Церкви и объявленные нерабочими решением правительства, канатная дорога работает в установленном режиме.
Канатная дорога «Крылья Татева» открылась 16 октября 2010 года в рамках проекта «Возрождение Татева». 23 октября 2010 года «Крылья Татева» были зарегистрированы в Книге рекордов Гиннесса. Рекордной оказалась не только длина дороги (5752м), но и сроки строительства (10 месяцев). Осуществила проект лидер рынка проектирования и строительства канатных дорог – австрийско-швейцарская компания Dopplemayer/Garaventa.
Воздушный путь в монастырь занимает 11 минут, скорость движения кабин достигает 10 м/с , вместимость – 25 пассажиров, пропускная способность канатной дороги составляет 200 пассажиров в час. Мощные несущие опоры разделяют дорогу на 4 участка, длина последнего, самого протяженного участка составляет 2,7 км.